Днями старший державний інспектор Яворівської ДПІ Наталія Британ провела зустріч з фізичними особами – підприємцями, якихо цікавило, хто з ФОПІВ може працювати без РРО у 2023 році.
Наталія Британ повідомила, що без касового апарату та розрахункових книжок (РК) можуть вести бізнес платники єдиного податку — ФОПи, які продають товар/реалізують послугу та не застосовують РРО/програмний РРО відповідно до Податкового кодексу України; ПК (п. 6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР; далі — Закон про РРО). З 01.01.2022 РРО/програмні РРО не застосовують платники єдиного податку першої групи (п. 296.10 ПК). Також РРО/ПРРО не застосовують у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок ФОПа, крім карткового, оскільки така операція не є розрахунковою. Тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати — поточний рахунок у форматі IBAN. При розрахунках в інший спосіб — готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим (лист Комітету ВРУ від 30.12.2021 № 04-32/10-2021/409504).
Крім того, для платників єдиного податку 2-4 груп діють виключення, передбачені статтею 10 Закону про РРО. На виконання вказаної статті Уряд прийняв постанову від 23.08.2000 № 1336 (далі — постанова № 1336), якою передбачили умови та порядок ведення діяльності без застосування РРО за умови використання ними розрахункових книжок та КОРО.
Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізичних осіб»
Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє.
У Яворівській державній податковій інпекції Головного управління ДПС у Львівській області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізичних осіб».
Начальник Яворівської ДПІ Петро Шот відповідав на запитання платників. Під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» громадяни цікавилися , хто може скористатись одноразовим добровільним декларуванням, які об’єкти підпадають під одноразове добровільне декларування, чи є подання декларації обов’язковим.
В ході телефонної розмови платникам було наголошено, що кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичними особами триватиме до 1 березня 2023 року. Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається за бажанням громадянина, який має право на таке декларування та виключно в електронній формі.
Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями є чи були платниками податків.
Для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування декларант має розмістити кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в банках України до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
На всі поставлені питання в ході «гарячої лінії» були надані роз’яснення в межах чинного законодавства.
Днями в приміщенні Яворівської ДПІ проведено засідання «круглого столу» начальника інспекції Петра Шота з суб’єктами господарювання щодо актуальних питань податкового законодавства в умовах воєнного стану.
Під час заходу присутнім розповіли про норми діючого податкового законодавства стосовно декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2022 року; що кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування продовжена до 1 березня 2023 року; про легалізацію трудових відносин.
Податківець акцентував увагу на змінах до форми податкової декларації про майновий стан і доходи, внесених наказом Міністерства фінансів України від 17 травня 2022 року № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», який набрав чинності з 01 січня 2023 року.
Проінформував, що впродовж 2023 року: мінімальна заробітна плата за місяць становитиме 6 700 грн, прожитковий мінімум на одну працездатну особу – 2 684 гривень. Це впливатиме на розміри ставок єдиного податку, відрахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців та найманих працівників.
Наприкінці «круглого столу» присутні отримали відповіді на питання, що їх цікавили та друковану продукцію.
До уваги платників єдиного податку першої групи!
Зважаючи на поширення у соціальних мережах неправдивої інформації щодо запровадження обов’язкового застосування РРО/ПРРО усіма суб’єктами господарювання сфери торгівлі, Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області інформує, що відповідно до абзацу другого преамбули Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено, що встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Також згідно з пунктом 6 статті 9 Закону № 265 РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) платниками єдиного податку (фізичними особами – підприємцями), які не застосовують реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій відповідно до Податкового кодексу України.
Зазначена вимога Закону № 265 кореспондується із пунктом 296.10 статті 296 Податкового кодексу України, відповідно до якого РРО/ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
Звертаємо увагу, що Державна податкова служба України не планує розширювати коло платників податків на яких поширюватиметься обов’язок застосування РРО/ПРРО.
Щодо відображення доходу у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою, у декларації про майновий стан і доходи при наявності інших підстав для подання декларації
Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє, що порядок подання фізичними особами – платниками податку на доходи фізичних осіб (далі – платник податку) податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) встановлений ст. 179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), згідно з п. 179.1 якої платник податку зобов’язаний подавати Декларацію відповідно до ПКУ.
Форма Декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143).
Декларація складається з восьми розділів та передбачає відображення платником податку, зокрема, даних щодо доходів, які включаються та не включаються до загального річного оподатковуваного доходу, у разі отримання ним таких доходів.
Згідно з п. 164.2 ст. 164 ПКУ дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розд. IV ПКУ, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Відповідно до п. 174.2 ст. 174 ПКУ для оподаткування визначених ПКУ об’єктів спадщини з урахуванням статусу податкового резидента/нерезидента спадкоємця та спадкодавця та ступеня їх споріднення застосовуються наступні ставки податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО):
- нульова;
- визначена п. 167.2 ст. 167 ПКУ (5 відс.),
- визначена у п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відс.).
Отже, дохід, який оподатковується за нульовою ставкою ПДФО включається до загального річного оподатковуваного доходу.
Згідно з п.п. 11 п. 2 розд. ІІІ Інструкції сума доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розд. IV ПКУ, розмір якого визначається згідно з ст. 174 розд. IV ПКУ, вказується у рядку 10.9 Декларації.
Враховуючи викладене, платник податку у разі наявності підстав для подання Декларації відображає дохід у вигляді спадщини (подарунку), який оподатковується за нульовою ставкою ПДФО, у рядку 10.9 Декларації.
Водночас, п. 179.2 ст. 179 ПКУ визначені випадки, в яких обов’язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається.
Електронний кабінет – це дуже зручно для платників податків
Яворівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нагадує, що за допомогою електронного сервісу платник податків матиме змогу:
– підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді
– дистанційно перевірити розрахунки із бюджетом, дізнатися про строки сплати податків, дані обліку, дані щодо об’єктів оподаткування, інформацію про результати перевірок, інформацію про доходи фізичної особи тощо, а також іншу корисну інформацію
Вхід до приватної частини Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua
Скориставшись такою послугою, як подання звітності через Електронний кабінет, платники податків отримують економію свого робочого часу, а також власних коштів на придбання бланків. Крім того, звітність, надіслана до податкового органу в електронному вигляді, не потребує дублювання на паперових носіях, а також їх зберігання.
Яворівські податківці провели «гарячу лінію» щодо застосування РРО чи ПРРО платниками єдиного податку
В Яворівській ДПІ ГУ ДПС у Львівській області нещодавно відбулась «гаряча лінія» з питань декларування активів фізичних осіб та застосування РРО чи ПРРО платниками єдиного податку.
На запитання громадян та платників податків відповідала старший державний інспектор Яворівської ДПІ Наталія Британ.
Надаємо відповіді на запитання, з якими зверталися платники податків.
Питання: Чи всі підприємці – платники єдиного податку мають застосовувати касові апарати в 2023 році?
Відповідь: Підприємці-платники єдиного податку другої – четвертої груп у разі проведення готівкових розрахунків зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, крім спрощенців першої групи і фізичних осіб, які продають на ринку вживані речі та продукти власного підсобного господарства. Крім того, підприємці платники єдиного податку, які здійснюють розрахунки виключно в безготівковій формі шляхом перерахування коштів за товар чи послугу банківським переказом на розрахунковий рахунок продавця через установу банку чи внесення готівки через касу банку, не зобов’язані застосовувати РРО.
Питання: Як підприємець може отримати програмний РРО?
Відповідь: Отримати програмне забезпечення від Державної податкової служби можуть усі користувачі за власним бажанням та безкоштовно. Уся актуальна інформація щодо запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій, а також форм електронних документів для них, які застосовуються користувачами для реєстрації чи перереєстрації або ж скасування реєстрації ПРРО, розміщена на офіційному вебпорталі ДПС у банері «Програмні РРО».
Запитання: Чи потрібно подавати одноразову декларацію за будинок, який був отриманий у спадок від діда?
Відповідь:Відповідно до норм Податкового кодексу, якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок або подарунок від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, до яких відноситься, зокрема дідо, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.
Запитання: В який термін необхідно сплатити суму недоплати збору з одноразового декларування у разі подання уточнюючої декларації?
Відповідь: Якщо сума збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, визначена в уточнюючій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, є більшою за суму Збору, сплачену на підставі попередньо поданої Декларації, то суму Збору в розмірі такої різниці необхідно сплатити протягом 30 календарних днів з дати подання уточнюючої Декларації.