Країна гір, вина і приголомшливої гостинності, Грузія залишається незмінно популярним місцем літнього відпочинку. Осінь — не привід змінювати цій традиції. Сьогодні ми розповімо, куди, навіщо і коли найкраще їхати.
Самий головний козир такої подорожі для громадян України — немає необхідності оформляти візу. А ще — дуже смачна кухня, красиві старовинні традиції, багата історія і чудова природа. З чого ж почати, якщо ви зібралися відправитися в Грузію восени?
1. Переліт і проживання
Найдешевші квитки в Грузії — в листопаді 2016 (перевізник — МАУ), а самі бюджетні напрямки — Тбілісі і Кутаїсі. Так, переліт Київ-Тбілісі і назад обійдеться в €157, а Київ-Кутаїсі-Київ коштуватиме €145.
Ціни на житло в Грузії також більш ніж прийнятні.
Ціни на хостели стартують від 5 євро за ліжко, а забронювати готель у Грузії можна від 50 євро – 3 зірки, і від 130 євро – 5 зірок.
2. Чому саме восени?
Осінній відпочинок в Грузії гарний з різних причин. По-перше, в цей час року вже не так спекотно, як буває влітку середня температура у вересні-жовтні коливається в межах +25-27°C градусів, море теж досить тепле (+25°C), щоб купатися в ньому до початку жовтня. А ось в листопаді вже прохолодніше (+15-20°C), а вночі температура так і зовсім може опускатися до +3-5 °C. Правда, є у грузинської погоди одна особливість — у кожному регіоні вона різна. І якщо, наприклад, в Кахетії сонячно, це не означає, що у сусідів теж буде ясно.
По-друге, восени починається спад туристичного сезону. Народу стає менше, а з ним знижуються і ціни на житло (що, погодьтеся, дуже заманливо). До того ж осінній збір урожаю в Грузії — ідеальний час, щоб познайомитися з національною грузинською кухнею ближче. Виноград, свіжі овочі, фрукти і горіхи, молоде вино і виноградний сік, чурчхела — всього й не перелічити!
Ну, і по-третє, осінь (особливо жовтень і листопад) — дуже красива пора в Грузії. Якщо хочете помилуватися багатством фарб місцевої природи, то кращого часу для подорожі вам не знайте. Можна відправитися на піші прогулянки в низькі гори (регіон Боржомі або Лагодехи). Ці місця ніби створені для довгих прогулянок по лісових стежках, а восени вже є гриби і ягоди, так що корисне можна з успіхом поєднати з приємним. Правда, ввечері і вночі вже помітно холодає, тому теплий одяг буде незайвий.
3. Коли і навіщо їхати?
Отже, якщо ваша поїздка запланована на вересень, вважайте, вам пощастило! Адже у вересні грузини традиційно займаються виробництвом нового вина, і, відповідно, масово позбавляються від залишків старого. Як? П’ють його, звичайно ж! Весело, із гучними застіллями й гарними тостами, як це вміють тільки тут. Їдьте в знаменитий «винний» регіон Кахетію: у вас буде можливість не тільки самому взяти участь у процесі заготівлі молодого вина (деякі виноробні заводи пропонують такі екскурсії), але і скуштувати справжнього грузинського вина, так би мовити, з перших рук.
Обов’язково поніжтесь на узбережжі: температура у вересні найкомфортніша, народу вже не так багато, як у серпні, так що ви зможете повноцінно насолодитися відпочинком. Куди їхати? У жвавий Батумі — тим, кому відпочинок без компанії все-таки не відпочинок. А ось якщо ви втомилися від суспільства і хочете тиші і спокою наодинці з природою, то селище Чаква — те, що потрібно. Якщо ж все-таки стане нудно, неподалік знаходяться руїни старовинної фортеці Петро — буде чим зайнятися на дозвіллі.
Якщо бажаєте не тільки повалятися на пісочку, але і провести час з користю, вирушайте в Кобулеті. Комфортні пляжі з дрібною галькою, розвинена інфраструктура, невисокі ціни та заклади з національною кухнею зроблять ваш пляжний відпочинок максимально комфортним, а клуби і бари приємно урізноманітнюють дозвілля. Але головне достоїнство Кобулеті — цілющі мінеральні джерела, знаходяться в декількох кілометрах від курорту. З пляжів варто виділити Сарпі (передмістя Батумі) — за чистий пісок і море. Правда, для бувалих туристів, які звикли до європейських пляжних стандартів, тут буде замало розваг.
Урекі — це знамениті чорні пляжі з лікувальним магнетитовим піском і найчистішим повітрям, напоєним ароматами сосен і евкаліптів. Курорт ідеально підходить для відпочинку з дітьми, так як мілководдя тут тягнеться на 300 метрів від берега.
Крім пляжів і дегустації місцевого вина у вересні Грузія може запропонувати цікаву культурну програму. У Тбілісі, наприклад, заплановані відразу два масштабні заходи: 15-22 вересня пройде Тбіліський фотофестиваль, а 18-25 числа — Тбіліський кінофестиваль. Не відстає і Батумі: 17-23 вересня меломани точно оцінять Музичний фестиваль, ну а 18-25 вересня всі бажаючим відкритий вхід на BIAF — кінофестиваль Батумі. Не пропустіть!
Для тих, чия поїздка припадає на жовтень, Грузія теж приготувала чимало цікавого. Так, 1-9 жовтня 2016 пройде Міжнародний театральний фестиваль «Тбілісі GIFT» і традиційний Тиждень моди, а 11 жовтня шанувальники кіно зможуть досхочу насолодитися улюбленим мистецтвом на фестивалі із документальних фільмів Cine Doc (Тбілісі). Джаз-фестиваль 29 жовтня – 4 листопаду теж буде цікавий.
У жовтні грузини відзначають також великі національні свята: 14 жовтня — православні свято Свєтіцховлоба (Свято Хітона Господнього), 15-16 жовтня — Тбілісоба (свято міста Тбілісі та нового врожаю). В Храмах в ці дні проходять святкові служби, так що, якщо час дозволяє, можна потрапити на одну з них.
На відміну від жовтня, листопад — найбільш непередбачуваний осінній місяць відносно погоди. Так що не дивуйтеся, якщо на зміну теплим сонячним днинкам раптом нагрянуть дощові й похмурі. Щоб погодні «перепади настрою» не затьмарили ваш відпочинок, краще заздалегідь запасіться дощовиком і теплим одягом з взуттям (останнє краще підбирати ще й зручне, якщо плануєте досліджувати місцеві заміські локації).
У листопаді переважно подорожують по Кахетії, Боржомі, уздовж узбережжя, оскільки вони знаходяться на нижчій щодо рівня моря висоті, що робить клімат там оптимальним для відпочинку. Зате в горах в цей час вже можливі значні снігопади та погіршення погодніх умов — варто мати це на увазі, якщо збираєтеся підкорювати грузинські вершини.
З культурних заходів листопада в Грузії варто відзначити День Святого Георгія (23 листопада) і джаз-фестиваль у Тбілісі (1-4 листопада). Допоможуть приємно і цікаво провести час і наступні події:
- «Артистеріум» — Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва, 5-13 листопада (Тбілісі);
- Фестиваль камерної музики, 15-20 листопада (Тбілісі);
- Фестиваль духових інструментів Тбілісі, 26 листопада-3 грудня (Тбілісі);
- «Прометей», кінофестиваль Тбілісі (28 листопада – 4 грудня).
4. Що обов’язково побачити в Грузії?
У Грузії стільки всього цікавого, що за одну поїздку ви точно не встигнете побувати скрізь (звичайно, якщо не їдете туди на рік). Саме тому вам напевно стане в нагоді короткий список must-see тих місць, не відвідавши які, ви не зможете сказати, що познайомилися з Грузією. Отже, чому і де варто приділити увагу в першу чергу.
Тбілісі
Тбілісі — це фортеця Нарікала і Старе місто біля її підніжжя, немов зійшло із казковою ілюстрації. Ще — Абанотубані (сірчані лазні) і символ Тбілісі — храм Метехі на протилежному від лазень березі Кури. Гуляючи по місту, не забудьте і про проспект Руставелі, а точніше про кумедні мініатюрні скульптури, що прикрашають головну вулицю столиці. А ось якщо ви подорожуєте з дітьми, обов’язково відведіть їх в розважальний парк на вершині гори Мтацмінда — час точно не буде витрачено даремно!
Якщо в столиці вам тісно, зверніть увагу на одну з наймальовничіших трас країни, що тягнеться від Тбілісі до підніжжя гори Казбек. Військово-грузинська дорога це приголомшливо красиві пейзажі, середньовічна фортеця і храм в Ананурі, захоплююча дух ущелина недалеко від Гудаурі і Гергетская церква з її знаменитими видами на Казбек.
Мцхета
Стародавня столиця і найсвятіше (ну, або одне із самих) місце для грузин. Це маленьке містечко, що в 20 км від центру Тбілісі, знамените тим, що тут знаходяться відразу три об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: кафедральний собор Светіцховелі, монастир Святої Ніно і крихта-монастир Джварі, мальовничо височить на високій скелі біля злиття річок Кури і Арагві.
Кахетія
Беззмінна батьківщина більшості відомих грузинських вин, таких як Цинандалі, Гурджаані, Ахашені і Мукузані. До Кахетії з Тбілісі їхати всього годину, тому можна легко поєднати візит в столицю офіційну зі знайомством зі столицею винною.
В Кахетії варто побувати в Сігнагі — прогулятися по затишному містечку, помилуватися ошатними будинками і зробити пару фото на пару з цікавими пам’ятками. І, звичайно, захопитися незабутнім видом на Алазанську долину. Потім можна заїхати в Телаві, подивитися собор Алаверді і древній печерний монастир Давид Гареджа на кордоні з Азербайджаном.
Уплісцихе
Це, можливо, саме древнє у Грузії печерне місто з лабіринтами тунелів і печер, річкою, що тече під скелею, і старовинною самотньою церквою — враження від місця непередаване! Зате, не в приклад традиційним пам’яткам, тут ви можете ходити всюди і все чіпати руками. До Уплісцихе можна проїхати тільки через Гори, а там, якщо буде час, можна заодно відвідати руїни фортеці Горісцихе.
Кутаїсі
Столиця регіону Імеретія славиться насамперед своїм храмом Баграті і Гелатским монастирем, які внесено до Світової спадщини ЮНЕСКО. Якщо ж хочеться новизни і яскравих відчуттів, то недалеко від Кутаїсі є пара місць, які вас напевно зацікавлять, — це «Печера Прометея» і печера Сатаплі. Обидві залишають незабутнє враження, завдяки красиво підсвічуються сталагмітами і сталактитами, а в Сатаплии можна ще й подивитися на відмінно збережені сліди динозаврів.
Якщо вас не підтискає графік поїздки і засоби дозволяють, радимо також виділити час, щоб з’їздити в Вардзіа — печерний монастир часів цариці Тамарі. Сюди досить важко дістатися, але воно того варто. Замість витрачених зусиль ви отримаєте масу вражень від відвідування дихаючого історією місця, а заодно зможете відвідати відмінно збережену фортецю Хертвісі по сусідству. А коли будете їхати з Тбілісі в Вардзіа, можна буде зробити зупинку в Боржомі, щоб випити цієї мінеральної води прямо зі свердловини, а потім заглянути в мальовниче село Бакуріані.