Гра у “діалог з опозицією” або Чому лідер “Свободи” − бойкотував шоу

Нещодавно Адміністрація президента розіграла дрібничкову за суттю політичну гру під умовною назвою ? “зустріч Януковича з опозицією”, яка, втім, засвідчила знакову закономірність. Що не робила б ця влада, вона має єдине на умі – як обвести опозицію довкола пальця і уникнути відвертого та чесного спілкування. А втім – за порядком.

Фракція ВО “Свобода”

Уперше для всіх стало очевидним, що Янукович, м’яко кажучи, побоюється нового складу парламенту,? 15 травня цього року, під час призначення донецьких ставлеників суддями Конституційного Суду. Тоді Віктор Федорович вперше прийшов у Раду, витерпів там рівно сім хвилин і вийшов під вигуки “Ганьба!” ? так і не зронивши ні слова. Україна охнула: до ворожки ходити не треба – президент не може виступати в новій Раді. Тоді ж виник перший народний “гарячий” анекдот. Стараннями опозиції в Україні з’явилося місце, вільне від Януковича, – це Верховна Рада. Політологи заговорили про президентську фобію публічного спілкування…

Але політичне життя президента країни має свої правила і, як би того не хотілося Януковичу, – чимало його доріг таки ведуть до Верховної Ради, з якою, як з долею, – не розминутися…

Прийшло 6 червня – дата виголошення щорічного послання президента до депутатів парламенту. Опозиція приготувалася до зустрічі, але Янукович – не з’явився. Прес-служба повідомила, що президент – у робочій поїздці до Сербії. Замість Януковича у сесійній залі з’являються гори книг ? велетенських талмудів на шість сотень сторінок з ретельно виписаними “покращеннями” від влади. Цікаво, чи цей “опус” Янукович сам бодай прочитав, не те що написав?

Опозиція справедливо обурюється: ну що за трюк? Є ж якісь усталені правила і традиції. І, заблокувавши трибуну, ? вимагає, аби Янукович таки прийшов у Раду . Вочевидь, іще не знаючи, як правильно “розрулити” ту пікантну ситуацію, глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов обережно повідомляє з “триповерховим” застереженням. Він, бачте, припускає (!!!), що президент таки може (!!!) особисто прийти до парламенту і виступити з посланням перед депутатами. За умови (!!!), що опозиція не влаштує в залі чергового демаршу. Так і зав’язується сюжет політичної інтриги під умовною назвою – зустріч президента з опозицією. Після слів Єфремова, а потім і Рибака про таку ймовірну зустріч, журналісти уже повсякчас про неї говорять. Починають висловлювати здогади ? коли ж саме Віктор Федорович навідається у Верховну Раду…

Але цілковито в стилі цього режиму – це всього лиш початок гри. У Верховну Раду Янукович приходити не збирається. Президентські політтехнологи придумують для цієї зустрічі такий формат, аби Янукович перебував “на своїй території” і був цілковито убезпечений від публічних незручних запитань чи неприємних моментів. Після того, як оголошують, що президент таки зустрінеться з опозицією, стає відомо: спілкування відбудеться тільки на певних умовах – виписаних в Адміністрації президента. По-перше, сама зустріч відбудеться аж ніяк не в стінах “страшного” парламенту, а – в “рідних” покоях Адміністрації президента. По-друге, її учасниками будуть лишень голови фракцій, а не всі народні обранці, як про то йшлося від початку (до слова, опісля виявилося, що на цей “діалог з опозицією” Янукович приволік свою численну “групу підтримки” ? голову фракції ПР Єфремова, головного комуніста Петра Симоненка, представника президента у ВР Юрія Мірошниченка, міністра Кабінету Міністрів Олену Лукаш, главу адміністрації президента Сергія Льовочкіна). Але найцікавіше ? зустріч відбудеться… за зачиненими від журналістів дверима. Себто, аби гостроперим не було з неї жодної зайвої, з точки зору влади, поживи. Аби журналісти, наприклад, не смакували гострі запитання від опозиції чи, приміром, недолугі відповіді президента. Право висвітлювати зустріч здобуває лишень прес-служба Януковича під диригуванням Дарки Чепак – прес-секретарки президента. Одне слово, хочете зустрічі – маєте. Але будьте ласкаві одягнути пошиті нами гамівні сорочки.

На зустріч за зачиненими дверима можна йти з людиною, якій довіряєш і в порядності якої не маєш сумнівів. У цьому конкретному випадку піти до Януковича повним складом для опозиції означало би поселити в українцях примарну віру в те, що президент таки наділений численними чеснотами. Он же і опозиція готова спілкуватися з ним за будь-яких обставин і на будь-яких умовах. Отже вірить, що він може її почути, пройнятися проблемами, а там і дотримати слова.

Але щонайменше смішно думати, що лідери опозиційних фракцій сподівалися так вплинути на Януковича, аж він би став іншою людиною: припинив чинити політичні репресії, догоджувати Кремлю, знищувати українську мову. Тому в кулуарах Верховної Ради оточений журналістами Олег ТЯГНИБОК чітко заявляє:

“”Свобода” не збирається брати участь в політичному фарсі в дусі “Діалогу з країною” (сумнозвісне постановочне телешоу Януковича, яке особливо нашуміло цього року – ред.). Ми прекрасно усвідомлюємо, що формат цієї зустрічі, яка мала відбутися як зустріч президента з опозицією, був змінений. Це мала бути зустріч представників опозиції з главою держави. Главу держави запрошували в парламент Це інший формат, інший тон розмови, інша постановка розмови. А зустріч глави держави з усіма керівниками фракцій, а також головою українського парламенту… Це що буде – Погоджувальна рада номер два? Ми кожного понеділка спостерігаємо за дебатами між керівниками фракцій (на Погоджувальній раді ВР – ред.), а цього разу це буде те саме, тільки нібито президент буде над процесом. Ну кому це потрібно?

Відповідно нема сенсу підігрувати тим нікому не потрібним ігрищам. Хоча ми з розумінням ставимося як до позиції наших партнерів з “УДАРу”, так і до позиції наших партнерів з “Батьківщини” (Арсеній Яценюк єдиний пішов на зустріч – ред.). Необхідність зустрічі Арсенія Яценюка з президентом в першу чергу пов’язана зі станом здоров’я Юлії Тимошенко”.

“Звісно, юридично можна пояснити, що президентові достатньо було подати нам талмуд на шість сотень сторінок, який ми зараз дуже успішно використовуємо, коли апелюємо до порушників Конституції щодо вживання української мови в стінах українського парламенту (фракція “Свободи” дружно грюкає ними по столах, вимагаючи від регіоналів та комуністів виступати українською – ред.). Але, все-таки, була певна традиція українського парламенту, української Верховної Ради, і я не думаю, що президент України, який має відповідні повноваження і який мав би бути достатньо публічним і відкритим у спілкуванні, мав би не бажати приходити до українського парламенту. Будь-який інший український демократичний проєвропейський президент не нехтував би таким запрошенням від представників опозиції. Дуже тяжко назвати крок президента кроком назустріч опозиції. Це швидше якраз навпаки – демонстрація небажання спілкуватися з тими більш ніж 10 мільйонами українців, яких сьогодні представляє українська опозиція”, ? додає Олег Тягнибок.

“Звісно, що є ціла низка питань, які потрібно поставити президентові. Але хіба ви маєте ілюзію, що президент про ці питання не знає? Ви маєте ілюзію, що президент сидить в якійсь клітці, в якійсь темній кімнаті? А погані “бояри” з його середовища дають тільки дозовану інформацію? Насправді просто немає політичної волі ? зустрічатися з опозицією, слухати і відповідним чином унеможливити оті критичні процеси, що відбуваються в українській державі. Бо ж насправді Україна є на межі громадянської війни. І персональна відповідальність – за те, що може статися, – ляже саме на плечі гаранта Конституції. Ми готові говорити з будь-ким – хоч з чортом. Аби лишень унеможливити негативні процеси. Але мусить бути і адекватна реакція теперішньої влади. Що показали останні півроку роботи українського парламенту? Партія регіонів і комуністи, здобувши більшість під час парламентських виборів, – поводяться, як нахаби, – не хочуть зважати на те, що існує інша думка. Вони кажуть: оскільки ми перемогли, значить мусить бути безальтернативно так, як ми хочемо”.

Збагнувши, що гра у “відкриту зустріч опозиції” завершилася не на користь президента, влада “заминає” тему і підкидає нову “наживку”. Колись, мовляв, Янукович таки прийде в Раду. Цікаво, чи довго іще буде набиратися відваги і збиратися з духом Віктор Федорович. Чи може він прийде у парламент лишень тоді, коли, як кажуть в народі,– рак на горі свисне? Тим часом Арсеній Яценюк повідомив, що говорив із президентом про проблему політичного переслідування і про те, що відбувається з Юлією Тимошенко. Чи пройметься Янукович тим, що він вже дуже давно і дуже негарно чинить практично в усіх царинах суспільно-політичного життя – поживемо ? побачимо…

Галина Чорна,
Газета ВО “Свобода”.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Avatar

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

5 × three =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh