Взимку голова в людей болить в два рази частіше, ніж в інші пори року. Як уникнути цього і інших негативних впливів холоду?
Володимир Нечаєв – кандидат медичних наук, терапевт
Головний біль
Причини: холодне повітря, різкі перепади тиску і температури, сильний вітер, незручні шапки. Все це викликає спазми судин і роздратування нервових закінчень голови.
Що робити?
1. Не ходіть взимку без головного убору: холодне повітря не тільки звужує судини голови, через що виникають мігрені, але й послаблює волосся. Ходіння з непокритою головою може привести і до більш грізним наслідків: запалення трійчастого нерва, лицьовим невралгіям, менінгіту.
2. Вибирайте головний убір відповідного розміру, щоб голова відчувала себе в ній комфортно. Шапка, палантин чи хустку повинні захищати від морозу лоб, потилицю, вуха, шию. Відмінне «укриття» для голови — капюшон, але він повинний служити доповненням до шапці, а не заміною.
3. Не носіть тісні шапки, особливо з гумками, що проходять по лобі і скронях: вони перетискають дрібні судини. Колючі шапки можуть викликати алергію та кропив’янку.
4. Взимку в кінці дня часто розколюється голова. Це дає про себе знати остеохондроз, частенько виникає із-за того, що масивні пальто і шуби кровоносні судини перетискають на шиї і плечах. Купуючи зимовий одяг, в першу чергу звертайте увагу на її вагу. Зараз величезний вибір пуховиків, теплих пальто з синтепоном і іншими наповнювачами, вага яких взагалі не відчувається.
5. Сідаючи в машину, входячи з морозу в будинок або офіс, не влаштовуйте парілку: не включайте в машині пічку на повну потужність, а в приміщенні — кондиціонер на 30 градусів. На різкі перепади температур судини головного мозку відповідають спазмами, звідси біль у скронях або потилиці. Навпаки, впустіть в кімнату свіже повітря і частіше провітрюйте приміщення.
6. Протягом дня пийте чай з листя і квіток лаванди: він відмінно тренує судини.
7. По ранках і протягом дня розтирайте мочки вуха, масажуйте шию і плечі. Якщо відчуваєте наближення головного болю, легкими погладжуючими рухами помасажуйте голову, роблячи повільні кругові рухи по напряму: лоб — потилиця — тім’я — віскі — вуха — шия.
8. Якщо головний біль все ж таки почалася, кращий спосіб її вгамувати — лягти в темній тихій кімнаті на 15-20 хвилин і подумати про щось приємне. Добре знімає головний біль картопляний компрес: теплі картоплини, зварені в шкірці, прикладіть до чола і скронь. Знеболюючий ефект надає і прикладена до голови лимонна скоринка.
Переохолодження
Причини: холодне повітря викликає спазми судин і відтік крові від внутрішніх органів.
Що робити?
1. Щоб в мороз організм працював у нормальному режимі, йому потрібно більше палива, тобто калорій. Тому, перш ніж вийти на вулицю, гарненько заправтеся гарячою їжею. Зваріть на сніданок вівсяну кашу з сухофруктами: вівсянка підгодує організм корисними вуглеводами, а сухофрукти — вітамінами. Випийте гарячий солодкий чай, до нього можна додати кілька крапель настоянки женьшеню, або лимонника, або елеутерококу (якщо ви не страждаєте гіпертонією). З чаєм можна з’їсти кілька шматочків чорного шоколаду, він додасть бадьорості і зміцнить організм. Обід в холодну пору року обов’язково повинен складатися з гарячих страв.
2. Десятихвилинна зарядка і теплий душ змусять швидше бігти вашу кров, і у вас буде набагато менше шансів замерзнути на вулиці.
3. Відчуваєте, що замерзли, але не можете швидко дістатися до теплого приміщення? Перестаньте тремтіти, розслабтеся, уявіть, що ви перебуваєте в пустелі під палючим сонцем. Скажіть собі кілька разів: «Мені тепло», і ви дійсно трохи зігрієтесь — аутотренінг творити дива!
4. Увечері перед сном поставте чоботи і покладіть рукавички або рукавиці недалеко від батареї: коли вранці вийдете з дому в теплих чоботях і рукавицях, вам не буде страшний ніякий мороз.
Обмороження
Причини: переохолодившись, тканини втрачають кров, з’являються білі плями, втрачається чутливість шкіри. Найчастіше обморожуються щоки, кінчик носа, вуха, кисті рук.
Що робити?
1. Не розтирайте обморожене місце снігом або рукавичкою: ви пошкодите шкіру, і кровообіг порушиться ще більше. Укутайте постраждале місце, наприклад, замотайте шарфом, і постарайтеся якомога швидше опинитися в теплі.
2. Прийшовши додому, прийміть ванну, але тільки не гарячу! Температура води спочатку повинна бути 37 градусів, а вже потім можна поступово доливати гарячу воду, поки ви не зігрієтесь.
3. Якщо вам не можна приймати гарячу ванну (у вас гіпертонія, серцево-судинне захворювання, загострення хронічного захворювання), акуратними легкими рухами розітріть обморожене місце горілкою або спиртом.
4. Випийте гарячого солодкого чаю.