Авторські статтіЗдоров'я

Холестерин: норма у жінок різного віку

Холестерин — є жироподібною речовиною, з якого в основному формуються атеросклеротичні бляшки, винні у розвитку атеросклерозу, найнебезпечнішої хвороби артерій людини. Холестерин, в перекладі з грецької — тверда жовч.

Ця речовина відноситься до класу ліпідів, і можливо, багатьом здасться дивним, але тільки 20% його людина отримує з продуктів харчування, зокрема, з тваринними жирами, м ясом, деякими видами білків, і іншими продуктами. А решта 80% холестерину виробляється в печінці людини.

Холестерин, важливий будівельний елемент для клітин нашого організму, він бере участь в обміні речовин на клітинному рівні, входячи до складу клітинних мембран. Важливий він і для вироблення найважливіших статевих гормонів, таких як тестостерон, естрогени, і кортизол. В чистому вигляді, холестерину в організмі не багато, в основному він присутній у складі особливих сполук, так званих ліпопротеїдів. Ці з’єднання не бувають низької щільності, що по-простому називають поганим холестерином ЛПНЩ, і високої щільності, тобто хороший ЛПВЩ.

Загальний, хороший і поганий холестерин

Холестерин: норма у женщин разного возраста

Всі говорять про шкоду холестерину для людини, і складається таке враження, що чим його менше в нашому організмі, тім краще. Однак слід знати, що холестерин, дуже важливий для нормального функціонування всіх систем і органів організму людини. Все залежить від рівня цієї речовини в крові, від його норми. Причини високого холестерину в крові ми докладно описали в нашій статті.

Холестерин у жінок і чоловіків в медицині прийнято розрізняти на поганий і хороший. Тієї, що осідає всередині стінок артерій, утворюючи ті самий бляшки — це «поганий» холестерин низької або дуже низької щільності, він з’єднується з апопротеїнами (особливими видами білка) і утворює жиробілкові комплекси — ЛПНЩ. Небезпечним для здоров’я є підвищення рівня саме цього холестерину. Норми у жінок і чоловіків, а також результати аналізів на холестерин виражаються по різних лабораторних методів в ммоль/л, або в мг/дл.

 • У здорової людини величина холестерину ЛПНЩ в нормі вважається при рівні менше 4 ммоль/л (160 мг/дл). Перевищення цього значення має розглядатися як патологія, яку слід коригувати дієтою або прийомом лікарських засобів. А від чи варто пити таблетки від холестерину — це питання неоднозначне, оскільки статини не усувають причину підвищення рівня холестерину (цукровий діабет, ожиріння, малорухливий спосіб життя), а просто пригнічують його вироблення організмом і мають масу серйозних побічних дій. Багато кардіологи вважають, що потенційна небезпека статинів перекриває можливий ризик серцево-судинних катастроф на тлі підвищеного холестерину.
 • При ішемічній хворобі серця або у осіб, які перенесли інфаркт міокарда, інсульт або страждають стенокардією, цей результат повинен бути менше 2,5 ммоль/л або 100 мг/дл.
 • Люди, не страждають серцевими захворюваннями, але які мають понад двох факторів ризику, повинні підтримувати рівень цього холестерину нижче 3,3 ммоль/л або менше 130 мг/дл.

Протистоїть поганого холестерину — «хороший» або холестерин ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ. На відміну від білково-жирового комплексу, що утворює атеросклеротичні бляшки, «хороший» холестерин, виконує в організмі незамінну функцію, він збирає з внутрішніх стінок судин «поганий» холестерин і виводить його в печінку для знищення. Атеросклероз судин головного мозку (симптоми і лікування) може розвиватися не тільки при підвищеному поганий холестерин, але і коли знижений рівень корисного холестерину високої щільності.

 • Той самий негативний варіант при трактуванні норми холестерину у жінок і чоловіків є підвищений рівень поганого і низький рівень корисного холестерину. Саме таке поєднання спостерігається майже у 60% пацієнтів, особливо у віці старше 50 років.

На відміну від поганого, хороший холестерин виробляється тільки самим організмом, його не можна поповнити за рахунок продуктів харчування, оскільки з продуктами людина отримує лише поганий холестерин (і той, що тільки 20-30% з їжею, решті також виробляється організмом). Норма у жінок з «хорошого» холестерину трохи відрізняється від норми у чоловіків, вона трохи вище. Підвищувати цей показник можна тільки фізичною активністю — середні і помірні фізичні навантаження на організм здатні збільшити його вироблення.

До того ж, фізичне навантаження знижує накопичення шкідливого холестерину, що надходить з їжею. Тобто, якщо ви прийняли їжу з великим вмістом холестерину, що робити? Щоб допомогти організму вивести його — потрібна активна робота м язів. Тому для збільшення корисного холестерину і зниження шкідливого (особливо людям, що перенесли інсульт або інфаркт) слід більше рухатися, робити помірні фізичні вправи або інтенсивні (якщо немає протипоказань).

Збільшити концентрацію хорошого холестерину також можливо прийомом невеликої кількості міцних спиртних напоїв, не більше 50 гр. у добу або один келих натурального сухого вина. Не більше! Це обмеження стосується і дуже інтенсивних тренувань або надмірного фізичного праці, також як вживання алкоголю — у всьму слід знаті світові і обережність. Будь-яке напруження організму понад норми, навпаки, пригнічує синтез корисного холестерину в організмі.

 • При нормальному стані серцево-судинної системи норма холестерину у жінок і чоловіків за ЛПВЩ повинна бути більше 1 ммоль/л. або 39 мг/дл.
 • У хворих на ішемічну хворобу серця, які перенесли інсульт або інфаркт цей рівень повинен бути 1-1,5 ммоль/л або 40-60 мг/дл.

Також при аналізі враховується концентрація в крові загального холестерину, який складається з суми хорошого і поганого холестерину.

 • Рівень холестерину в крові у жінок і чоловіків з показником — холестерин загальний норма — у здорової людини не повинно бути більше 5,2 ммоль/л або 200 мг/дл. Якщо у молодої людини виявляється легше перевищення норми, це слід розглядати як патологію.

Навіть при досить високому рівні холестерину, на жаль, не буває особливих запобіжних дзвіночків, симптомів або ознак, і людина не здогадується про те, що у нього звужені (забиті) судини і підвищений холестерин.

Не контролюючи норму холестерину жінки і чоловіки не замислюються про це, поки не з’явиться біль в області серця або не станеться серцевий напад або інсульт.

Слід регулярно перевіряти свій рівень холестерину і намагатися здійснювати профілактику його зростання, для уникнення ускладнень атеросклерозу, призводять до серйозних захворювань.

Холестерин: норма у женщин разного возраста

Кому потрібно контролювати рівень холестерину

Людина, яка в загальному-то здоровий, і не відчуває жодних нездужань, дуже рідко запитує, про стан своїх судин, і зокрема рівні холестерину. Ті ж, хто страждає гіпертонією — підвищеним артеріальним тиском, має проблеми з серцево – судинною системою, повинні стежити за рівнем холестерину, щоб запобігати його негативний вплив. Так само перейматися цією проблемою варто:

 • Тим, хто курить
 • Особам з надмірною вагою
 • Людям з гіпертонією
 • Особам з серцевою недостатністю, захворюваннями ССС
 • Людям з малорухливим способом життя
 • Жінкам у період менопаузи
 • Всім літнім людям

Щоб дізнатися свій рівень холестерину слід зробити біохімічний аналіз крові. Аналіз можна здати практично в будь-якій поліклініці, для цього беруть приблизно 5 мл крові з ліктьової вені. Важливо знати, що перед здачею аналізу на холестерин слід нічого не є 12 годин, обмежити себе у фізичних навантаженнях. Однак, не завжди є можливість, час і бажання кожен раз ходити в поліклініку, брати напрямок, здавати аналіз. Тому можна обзавестися домашнім приладом для вимірювання рівня холестерину з одноразовими тест — смужками. Він зовсім невеликий, і не дуже складний у застосуванні.

Розшифровка аналіз крові на холестерин

Дізнатися, підвищений у вас рівень холестерину, можливо лише за допомогою аналізу крові. Як ми вже говорили, в результатах біохімічного аналізу крові будуть присутні три показника для холестерину – загальний холестерин, холестерин ЛПВЩ та холестерину ЛПНЩ. Норми для кожного з них різні, крім того, останнім часом стали розрізняти норми у людей різного віку, а також норми холестерину у жінок і норми холестерину у чоловіків. Також слід знати, що не існує точного числа, що позначає норму холестерину. Існують рекомендації, у якому діапазоні повинний знаходитися холестерин у здорового чоловіка або жінки, відхилення від цього діапазону в більшу або меншу сторону можуть бути наслідком якого-небудь захворювання.

Чи можна довіряти результату аналізу? В наших лабораторіях поліклінік фахівцями була оцінена точність визначення холестерину в крові. У результаті вийшло, що в 75% лабораторій допускаються похибки. Тому краще здавати аналіз в сертифікованих лабораторіях Всеросійським центром сертифікації.

Норма холестерину в крові у жінок

 • Загальний холестерин: норма у жінок – від 3,6 до 5,2 ммоль/л,
  помірно підвищений 5,2 — 6,19 ммоль/л
  значно підвищений — більш 6,19 ммоль/л
 • Холестерин ЛПНЩ: норма 3,5 ммоль/л, високим вважається більш 4,0 ммоль/л.
 • Холестерин ЛПВЩ: норма від 0,9 до 1,9 ммоль/л, при рівні менше 0,78 ймовірність розвитку атеросклерозу підвищується в три рази.

Також важливу роль в оцінці стану ліпідного обміну грають тригліцериди, їх норма для чоловіків і жінок приблизно однакова:

 • Норма тригліцеридів у жінок і чоловіків: до 2 ммоль/л (менше 200 мг/дл.)
 • Максимальна, але допустима норма: до 2,2 ммоль/л (200 — 400 мг/дл.)
 • Високий рівень тригліцеридів: 2,3 — 5,6 ммоль/л (400 — 1000 мг/дл.)
 • Дуже високий: від 5,7 ммоль/л і більше (понад 1000 мг/дл.)

Слід мати на увазі, що методики і тести для визначення біохімічних показників у різних медичних лабораторіях можуть розрізнятися:

 • Загальний холестерин: норма у чоловіків і жінок 3,0 — 6,0 ммоль/л
 • ЛПНЩ у жінок: норма 1,92 — 4, 51 ммоль/л, у чоловіків 2,25 — 4,82 ммоль/л
 • ЛПВЩ у жінок: норма 0,86 — 2,28 ммоль/л у чоловіків 0,7 — 1,73 ммоль/л.

Відповідно можуть розрізнятися і лабораторні норми, тому в ідеалі потрібно орієнтуватися на норми тієї лабораторії, де вам робили аналіз. Пам ” ятайте, нормальний рівень холестерину в крові, це здоров’я ваших судин. Регулювати рівень холестерину, можна за допомогою внесення в раціон тих чи інших змін, зменшуючи або збільшуючи кількість жирів, м ясних продуктів та ін Але всі ці зміни, слід погоджувати з лікарем.

Коефіцієнт атерогенності

Існує і такий показник співвідношення в організмі холестерину шкідливого і корисного — це коефіцієнт атерогенності.

КАТ = (Загальний холестерин – ЛПВЩ)/ЛПВЩ

 • 2-2,8 — нормальний показник для молодих людей 20-30 років
 • 3-3,5 — зазвичай буває в осіб старше 30 років, але без ознак атеросклерозу
 • 4 і вище — то є таке переважання поганого холестерину зазвичай буває при ішемічній хворобі серця.

Висновок: Щоб нормалізувати жировий обмін, слід прагнути до такого результату аналізу:

Загальний холестерин
до 5 ммоль/л

Коефіцієнт атерогенності
менше 3 ммоль/л

ЛПНЩ
менше 3 ммоль/л

Тригліцериди
менше 2 ммоль/л

ЛПВЩ
більше 1 ммоль/л

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.