Рукотворна катастрофа: Грінпіс різко розкритикував боротьбу австрійської влади з повенями
У понеділок Грінпіс піддав критиці серйозну зневагу до природного захисту від повеней в Австрії. Аналіз бюджету, проведений неурядовою організацією з нагоди повені, засвідчив, що на бетон і асфальт було витрачено значно більше грошей, ніж на розпечатування територій або ренатуралізацію річок. Особливо негативним прикладом є Нижня Австрія.
Ренатуралізація річок – один із найбільш стійких заходів захисту, але в нього вкладається мало коштів. З 2002 року бюджет на автобани та автомагістралі в середньому в сто разів перевищував щорічні витрати. Грінпіс закликає наступний уряд швидко реалізувати закон про ренатуралізацію та стратегію захисту ґрунтів, а також інвестувати значні кошти в захист від природних повеней. “Австрія нарощує ґрунти, звужує річки і забуває дати природі простір. Тепер природа бере реванш, – критикує представниця Грінпіс Урсула Біттнер.
Нинішня катастрофа показує, що недостатньо покладатися лише на пасивний захист від повеней, такий як греблі та водозбірники. Протягом багатьох років Австрія виділяла в середньому 5,6 мільйона євро на ренатуралізацію водотоків. Хоча з 2002 року федеральний уряд витрачав у середньому 550 мільйонів євро на рік тільки на автобани та автомагістралі, при цьому на дорожню мережу Австрії припадає 41 відсоток запечатаних поверхонь – це свідчить про неправильні пріоритети. Навіть якщо врахувати інші заходи щодо захисту від природних повеней, як-от стале сільське господарство або підтримання територій “Natura-2000”, витрати на будівництво доріг однаково будуть удвічі вищими.
Ситуація в Нижній Австрії, федеральній землі, яка найбільше постраждала від повені, особливо наочно демонструє, наскільки неправильно було розставлено пріоритети. У 2023 році Нижня Австрія витратила на дорожнє будівництво (488 мільйонів євро) у 500 разів більше коштів, ніж на відновлення водотоків (один мільйон євро).
oe24.at