Гормони, які заважають схуднути

Всі ми прагнемо схуднути швидко і просто. Але комусь це вдається без праці, а хтось роками пітніє у спортзалі, виснажує себе дієтами, і при цьому вага знижується незначно. Якщо худнуть обоє, чоловік і дружина, чоловіки зазвичай швидше приходять в форму, приводячи в засмучені почуття жінку.

Чому так відбувається, від чого залежить схуднення і набір ваги? Перш за все, головним з причин зайвої ваги є гормони, а точніше, порушення обміну речовин і гормонального балансу організму. Тобто, перша ваша дія в схудненні – це похід до ендокринолога.

У чому причини ожиріння?

Науці відомо дуже багато факторів, що впливають на зайву вагу. Звичайно, до них відносять і малорухомість, і переїдання, і стреси, важливу роль відводять спадковості, але чимале значення відіграють багато гормонів тіла, що відповідають за метаболізм.

Якщо зрозуміти механізми дії цих гормонів, можна істотно зменшити ймовірність розвитку ожиріння у своєму організмі.

Багато хто вважає, що зайва вага виникає із-за того, що з їжею ми отримуємо поживних речовин і енергії більше, ніж в змозі їх засвоїти і витратити, і це вірно. Крім того, багато хто думає, що для позбавлення від зайвого жиру необхідно лише менше їсти і більше витрачати, і тоді ви почнете худнути дуже швидко, — але це вірно лише частково.

Організм – це дбайливий господар, якщо одного разу йому показали, скільки можна їсти, він памятає це назавжди. Якщо ж потім його будуть свідомо обділяти в їжі, він буде всіма правдами і неправдами «заповнювати свої засіки», так як зменшення надходження їжі – це стрес для організму: настали важкі часи, господар заморить його голодом, значить, потрібно робити заначки на чорний день.

Він всіляко намагається повернути собі стан блаженного спокою і достатку (навіть з надлишком) харчування. Тому ви їсте менше, а вага стоїть або навіть збільшується. Цю програму здійснюють гормони, охоронці благополуччя кожної тілесної, в тому числі і жирової клітини.

Гормони починають підвищувати ваш апетит, уповільнюють обмін речовин в організмі, відправляючи жири про запас, що дозволяє їм повернути вагу на колишню точку всупереч вашим зусиллям.

Роль жіночих гормонів

Фігура жінки істотно відрізняється від чоловічої, відбувається це завдяки жіночим гормонам і відкладенню жиру за жіночим типом. В основному, повніють груди, сідниці, ноги і живіт, руки і обличчя в меншій мірі. Природа задумала це для виношування немовляти, вона запасає підшкірний жир, щоб пом’якшувати удари, і витрачати енергію на утворення грудного молока.

Найбільше значення жіночі гормони мають в критичні періоди, коли організм входити у стадію статевого дозрівання, тоді надлишок харчування негайно відкладеться на типово жіночих місцях, завдяки естрогену. Крім того, організм закріпить таку програму набору ваги і типом фігури, і в усі періоди життя жінки буде до нього прагнути.

Найбільший вплив естрогени матимуть вже у віці після сорока, особливо якщо ви любите солодке і жирні, смажене. Тоді відбувається підготовка організму до клімаксу, і він запасає сили у вигляді жирів. Повні жінки легше переносять клімакс своїх худорлявих подруг, тому організм прагне до повноти.

Які гормони впливають на вагу?

Одним з головних «жирних» гормонів є по праву лептин. Цей гормон реагує на вміст жиру в клітинах, і, якщо обсяг жиру знижується, низький рівень лептину різко підвищує ваш апетит і обмін речовин. Якщо ж жирів у клітинах багато, підвищення концентрації лептину в крові говорити мозку – «вистачить!».

Лептин – відмінний регулятор апетиту у здорових людей, але іноді наш мозок стає глухим, його рецептори забиваються іншими субстанціями, і він не чує підвищення рівня лептину. Тоді формується патологічне ожиріння.

Ще одним гормоном, що грає важливу роль в жировому обміні, є інсулін, що виробляється підшлунковою залозою. За рахунок нього жирок накопичується у всіх місцях. Він пригнічує діяльність ферментів, що розщеплюють жир, допомагає трансформації зайвого цукру в жир і його відкладення в клітинах. При споживанні солодкого рівень інсуліну різко зростає, а отже, активізується трансформація солодощів в зайві кілограми у вас на боках.

Чималу роль в обміні жирів грають тиреоїдні гормони (виробляються щитовидною залозою), вони є активаторами розщеплення жиру. При їх недостатності виникає гіпотиреоз – хвороба, при якій посилюється відкладення жирів, люди сильно і нерівномірно повніють. А вісь при гіпертиреозі, або Базедової хвороби, навпаки, відбувається сильне схуднення.

Сприяють схудненню гормон росту соматотропін, він активує виділення клітинами жирів і їх розщеплення. Ще одним жиропоглинаючим гормоном вважають тестостерон – при його недоборі чоловіки повніють, старіють м язами і втрачають чоловічу силу.

Чому системи дають збій?

У цьому багато в чому винні самі люди: вони випробовують на міцність свої системи обміну, занадто багато вживаючи жирних продуктів, а коли системи регуляції зношуються і відмовляються працювати, виникає лавиноподібна хвороба – ожиріння.

Наприклад, інсулін діє на клітини при активному способі життя, правильному харчуванні і споживання помірної кількості цукру і жирів. Але якщо ви їсте дуже багато, інсуліну не вистачає на рецептори всіх клітин, клітини запливають жирами, тому підшлункова залоза напружується, дає більше інсуліну, в результаті чого накопичуються зайві жири, і виникає особливе захворювання – X-синдром, або метаболічний синдром.

Найбільш небезпечно відкладення жиру при цьому синдромі в області живота – це призводить до порушення в роботі печінки, підвищенню утворення холестерину, що посилює порушення в ліпідному обміні.

Гормоны, которые мешают похудеть

Як же все-таки схуднути?

Людям з проблемами в інсуліновий обміні і лептиновом рівні необхідно худнути дуже повільно, поєднуючи низькокалорійну дієту з помірними (але не виснажливими) навантаженнями. Таким чином ви переконаєте організм, що не варто відкладати про запас жири, так як смороду необхідні вам зараз.

Іншими словами, варто прийняти концепцію: «я тепер завжди буду їсти, і завжди тренуватися», — тоді організм почне повільно, але вірно розлучатися зі своїми жирами. З роками рівень рецепторів до інсуліну зменшується, і рік від року необхідно вчити себе їсти менше.

В цілому, звичайно, гормони істотно впливають на обмін речовин і відкладення жирів, але ваша фігура, в кінцевому підсумку, залежить від вашої поведінки. Якщо ви не будете об’їдатися, нічого буде складувати про запас навіть за допомогою гормонів.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

11 + 5 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh