Цікаво про гормон стресу – кортизол

Кожна жива істота на планеті відчуває на собі вплив «біоритмів», і чутлива до зміни часу доби.

Поки штучні джерела освітлення не заповнили побут людини, у неї було тільки два «світильника»: вдень — сонце, вночі — зірки і місяць. Це сформувало певні ритми людини, які, незважаючи на зміну освітлення, досі регулюють стан сну і неспання.

Сьогодні нічне штучне освітлення ламає вікові звички людини. Воно менш яскраве, ніж сонячне світло, але яскравіше, ніж світло від місяця і зірок, і це запускає цілий каскад біохімічних реакцій! Світло впливає на Вашу шкіру і очі незалежно від джерела, Ваш мозок і гормональна система починає думати, що зараз ранок, і у відповідь на світло починає виробляти кортизол.

Коли Ви ввечері довго дивитеся на екран телевізора або комп’ютера, Ви активізуєте вироблення кортизолу. Викид гормону кортизолу в кров — одна з найдавніших реакцій, які дісталися нам у спадок від далеких предків. В їх життя стресових ситуацій було не більше, але якісно вони були інші — коли нападав ворог (або звір), або доводилося рятуватися від природної стихії, або ситуація змушувала вступити в протиборство з родичем.

Мозок реагував на стрес ланцюжком певних хімічних реакції, внаслідок яких у кров надходила велика кількість кортизолу — гормону, який відповідав за прилив крові до м язів (щоб чоловік міг битися чи тікати), і відтік крові від всіх інших систем.

В наші дні потребу в подібній м’язової активації ми практично не відчуваємо — побутові конфлікти в XXI столітті вирішуються в основному мирними способами. Однак реакція залишилася — кожен раз, отримуючи сигнал про стрес, мозок дає команду наднирникам виробляти гормон кортизол, який миттєво знижує активність імунної системи, гальмує когнітивні функції, уповільнює процеси травлення, сприяє більш швидкому розщепленню білків і вуглеводів, активізує м’яка зв’язку.

Саме тому в періоди стресів ми легко підхоплюємо застуду або грип, втрачаємо апетит і сон, бігаємо з кута в кут і туго міркуємо — все це результат дії гормону кортизолу. І тільки тоді, коли мозок отримає сигнал про те, що стрес минув, кортизол починає поступово (з допомогою спеціальних ензимів) виводиться з крові.

У нормі рівень кортизолу починає рости з 6 ранку, досягає свого піку до 12 години і починає плавно зменшаться.

Після заходу наше тіло починає виробляти інші гормони: гормони росту і мелатонін! Тіло починає процес відновлення. Якщо Ви не лягаєте спати до 22:30, Ви порушуєте цикл відновлення свого організму. Тому Ви прокидаєтеся «розбитим». Відчуваючи стрес і напругу, що накопичилася за попередній день!

Порушення циклів сну і неспання

«Надниркова втома» — результат порушення циклів сну і неспання. Ваші наднирники виробляють гормони, одним з яких є кортизол. Хронічний стрес і такі шкідливі звички, як кофеїн, тютюн, кава, цукор змушують Ваші наднирники виробляти все більше і більше кортизолу. Надниркова втома призводить до хронічної втоми, головних болів, вірусним, бактеріальним інфекціям, швидкого старіння, ослаблення функції пам’яті, і до послаблення Вашої імунної системи.

Додатково до цього, Ви постійно нищите свою нервову систему:

  • Коли Ви починаєте свій день, не виспавшись;
  • І коли Ви спізнюєтеся на роботу;
  • І коли Ви стоїте в пробці;
  • І якщо Ви не встигаєте на роботу.

Більш того, якщо Ви неправильно харчуєтеся, а після робочого дня йдете в спортивний зал, то Ви виробляєте ще більше кортизолу.

Кортизол в організмі людини необхідний, щоб максимально активізувати м язову систему. До речі, використовуючи саме цю властивість кортизолу, професійні спортсмени (на жаль, нерідко вдаючись до допомоги заборонених препаратів) намагаються збільшити свої ресурси і досягти кращих результатів.

Однак, напружуються і виходять на межу своїх можливостей не тільки на м’язи рук, ніг, але і головний м’яз нашого організму — серцевий, міокард. Саме тому, до речі, в стресових ситуаціях, переживаючи хвилювання або тривогу, ми буквально чуємо, як б ‘ ється наше серце прискорено. І далеко не завжди серцево-судинна система здатна витримати тривале напруження. Іншими словами, підвищений рівень кортизолу в крові цілком може призвести до інфаркту, причому вельми скоротечному і важкого, який закінчується смертю людини.

Крім того, підвищений рівень гормону кортизолу може нанести серйозної шкоди по імунній системі людини, аж до повного її руйнування. Відповідно, в цьому випадку людина, що знаходиться в стані сильного стресу довгий час, ризикує підхопити серйозну інфекцію, яка також може стрімко довести людину до смерті. Як правило, саме в цих випадках говорять «він помер від горя» або «він згорів на роботі».

Паралельно з цим гормон кортизол, рівень якого в крові «зашкалює», негативно позначається на роботі мозку. В першу чергу, він починає руйнувати / нейрони, які знаходяться в гіпокампі. Це миттєво призводить до порушення пам’яті людини. До речі, саме цим пояснюється той факт, що нерідко під впливом сильного стресу, люди на час або назавжди втрачають пам’ять.

А також підвищений рівень гормону кортизолу пригнічує вироблення так званих гормонів радості і задоволення — серотоніну і дофаміну. Що приводити людину в стан глибокої депресії і емоційно нерідко підштовхує до суїциду.

Масаж може зменшити рівень стресу!

Під час масажу в організмі відбувається велика кількість хімічних реакції. Наприклад, виробляється допамін і серотонін, що в свою чергу зменшує рівень кортизолу. Масаж допомагає нервовій системі. Дослідження, проведене в Медичному центрі в Лос-Анджелесі, що довело, 45 хвилинний масаж знижував у пацієнтів рівень гормонів стресу.

В експерименті брали участь 53 здорових дорослих. Зразки крові брали перед кожним сеансом масажу і після нього. Результати були приголомшливі: у більшості випадків рівень гормонів стресу зменшувався вдвічі!

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

two × two =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh