Авторські статтіЗдоров'я

Цікаво про гормон стресу – кортизол

Кожна жива істота на планеті відчуває на собі вплив «біоритмів», і чутлива до зміни часу доби.

Поки штучні джерела освітлення не заповнили побут людини, у неї було тільки два «світильника»: вдень — сонце, вночі — зірки і місяць. Це сформувало певні ритми людини, які, незважаючи на зміну освітлення, досі регулюють стан сну і неспання.

Сьогодні нічне штучне освітлення ламає вікові звички людини. Воно менш яскраве, ніж сонячне світло, але яскравіше, ніж світло від місяця і зірок, і це запускає цілий каскад біохімічних реакцій! Світло впливає на Вашу шкіру і очі незалежно від джерела, Ваш мозок і гормональна система починає думати, що зараз ранок, і у відповідь на світло починає виробляти кортизол.

Коли Ви ввечері довго дивитеся на екран телевізора або комп’ютера, Ви активізуєте вироблення кортизолу. Викид гормону кортизолу в кров — одна з найдавніших реакцій, які дісталися нам у спадок від далеких предків. В їх життя стресових ситуацій було не більше, але якісно вони були інші — коли нападав ворог (або звір), або доводилося рятуватися від природної стихії, або ситуація змушувала вступити в протиборство з родичем.

Мозок реагував на стрес ланцюжком певних хімічних реакції, внаслідок яких у кров надходила велика кількість кортизолу — гормону, який відповідав за прилив крові до м язів (щоб чоловік міг битися чи тікати), і відтік крові від всіх інших систем.

В наші дні потребу в подібній м’язової активації ми практично не відчуваємо — побутові конфлікти в XXI столітті вирішуються в основному мирними способами. Однак реакція залишилася — кожен раз, отримуючи сигнал про стрес, мозок дає команду наднирникам виробляти гормон кортизол, який миттєво знижує активність імунної системи, гальмує когнітивні функції, уповільнює процеси травлення, сприяє більш швидкому розщепленню білків і вуглеводів, активізує м’яка зв’язку.

Саме тому в періоди стресів ми легко підхоплюємо застуду або грип, втрачаємо апетит і сон, бігаємо з кута в кут і туго міркуємо — все це результат дії гормону кортизолу. І тільки тоді, коли мозок отримає сигнал про те, що стрес минув, кортизол починає поступово (з допомогою спеціальних ензимів) виводиться з крові.

У нормі рівень кортизолу починає рости з 6 ранку, досягає свого піку до 12 години і починає плавно зменшаться.

Після заходу наше тіло починає виробляти інші гормони: гормони росту і мелатонін! Тіло починає процес відновлення. Якщо Ви не лягаєте спати до 22:30, Ви порушуєте цикл відновлення свого організму. Тому Ви прокидаєтеся «розбитим». Відчуваючи стрес і напругу, що накопичилася за попередній день!

Порушення циклів сну і неспання

«Надниркова втома» — результат порушення циклів сну і неспання. Ваші наднирники виробляють гормони, одним з яких є кортизол. Хронічний стрес і такі шкідливі звички, як кофеїн, тютюн, кава, цукор змушують Ваші наднирники виробляти все більше і більше кортизолу. Надниркова втома призводить до хронічної втоми, головних болів, вірусним, бактеріальним інфекціям, швидкого старіння, ослаблення функції пам’яті, і до послаблення Вашої імунної системи.

Додатково до цього, Ви постійно нищите свою нервову систему:

  • Коли Ви починаєте свій день, не виспавшись;
  • І коли Ви спізнюєтеся на роботу;
  • І коли Ви стоїте в пробці;
  • І якщо Ви не встигаєте на роботу.

Більш того, якщо Ви неправильно харчуєтеся, а після робочого дня йдете в спортивний зал, то Ви виробляєте ще більше кортизолу.

Кортизол в організмі людини необхідний, щоб максимально активізувати м язову систему. До речі, використовуючи саме цю властивість кортизолу, професійні спортсмени (на жаль, нерідко вдаючись до допомоги заборонених препаратів) намагаються збільшити свої ресурси і досягти кращих результатів.

Однак, напружуються і виходять на межу своїх можливостей не тільки на м’язи рук, ніг, але і головний м’яз нашого організму — серцевий, міокард. Саме тому, до речі, в стресових ситуаціях, переживаючи хвилювання або тривогу, ми буквально чуємо, як б ‘ ється наше серце прискорено. І далеко не завжди серцево-судинна система здатна витримати тривале напруження. Іншими словами, підвищений рівень кортизолу в крові цілком може призвести до інфаркту, причому вельми скоротечному і важкого, який закінчується смертю людини.

Крім того, підвищений рівень гормону кортизолу може нанести серйозної шкоди по імунній системі людини, аж до повного її руйнування. Відповідно, в цьому випадку людина, що знаходиться в стані сильного стресу довгий час, ризикує підхопити серйозну інфекцію, яка також може стрімко довести людину до смерті. Як правило, саме в цих випадках говорять «він помер від горя» або «він згорів на роботі».

Паралельно з цим гормон кортизол, рівень якого в крові «зашкалює», негативно позначається на роботі мозку. В першу чергу, він починає руйнувати / нейрони, які знаходяться в гіпокампі. Це миттєво призводить до порушення пам’яті людини. До речі, саме цим пояснюється той факт, що нерідко під впливом сильного стресу, люди на час або назавжди втрачають пам’ять.

А також підвищений рівень гормону кортизолу пригнічує вироблення так званих гормонів радості і задоволення — серотоніну і дофаміну. Що приводити людину в стан глибокої депресії і емоційно нерідко підштовхує до суїциду.

Масаж може зменшити рівень стресу!

Під час масажу в організмі відбувається велика кількість хімічних реакції. Наприклад, виробляється допамін і серотонін, що в свою чергу зменшує рівень кортизолу. Масаж допомагає нервовій системі. Дослідження, проведене в Медичному центрі в Лос-Анджелесі, що довело, 45 хвилинний масаж знижував у пацієнтів рівень гормонів стресу.

В експерименті брали участь 53 здорових дорослих. Зразки крові брали перед кожним сеансом масажу і після нього. Результати були приголомшливі: у більшості випадків рівень гормонів стресу зменшувався вдвічі!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України