Глава УГКЦ: «На зустрічі з Патріархом Варфоломієм ми констатували, що для УГКЦ Вселенський Патріархат є Церквою-матір’ю»

Під час зустрічі з Патріархом Варфоломієм ми констатували, що для нашої Української Греко-Католицької Церкви Вселенський Патріархат є Церквою-матір’ю. І тому спілкування, діалог з Його Святістю Варфоломієм для нас є дуже важливим. Так само як і для Православної Церкви України. Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у програмі «Відкрита Церква». Співрозмовником Глави УГКЦ був головний редактор LB.ua Олег Базар.

За словами Предстоятеля, було кілька тем, які порушувалися під час нещодавньої зустрічі Глави УГКЦ з Патріархом Варфоломієм у Римі.

«Наcамперед я хотів пояснити, яка роль Східних Католицьких Церков усередині Католицької Церкви сьогодні. Наприклад, ми, будучи носіями візантійської традиції, є цікавими для Римської апостольської столиці, аби пояснити, як можна по-іншому здійснювати Петрове служіння Святішому Отцеві. Те, що святий Іван Павло ІІ просив усіх у своїй енцикліці “Ut Unum Sint” кажучи, допоможіть мені сьогодні зрозуміти, як я по-іншому, по-новому можу здійснювати своє служіння. І ось ми з перспективи нашої традиції, нашої пам’яті першого тисячоліття можемо це пропонувати, – розповів Блаженніший Святослав і додав: – І ми хочемо це робити з іншими Східними Католицькими Церквами Європи».

«Ми також виступили з ініціативою, щоб можна було мати певні контакти, можливість розмовляти Вселенському Патріархату саме зі Східними Католицькими Церквами. Бо ми сьогодні є учасниками цієї змішаної богословської православно-католицької комісії, але, очевидно, нас бачать православні брати як членів цієї римо-католицької групи. Нам було б цікаво мати свій окремий голос, окремий стиль у цьому діалозі», – наголосив Предстоятель.

Водночас Глава Церкви пригадав історію навколо питання, чи мають право греко-католики служити в Софії Київській. «У цій історії я побачив позитив. Бо чи не вперше українське суспільство відкрило для себе, хто є насправді греко-католики, яке їхнє походження, який їх стосунок до Святої Софії. Для багатьох це було сюрпризом, викликало змішані почуття. Але це один з важливих елементів початку справжнього діалогу, коли ми знаємо, ким є насправді наш співрозмовник», – сказав Блаженніший Святослав.

Глава Церкви відзначив, що він особисто не побачив якихось перешкод для спілкування з православними братами у зв’язку з дискусією навколо спільного коріння. «Навіть більше, коли ми хочемо шукати дороги до взаємного зближення – ця дорога полягає у відкритті спільного коріння, у вивченні, у дослідженні, в усвідомленні того, що нас єднає. А нас єднає спільна Мати», – відзначив він.

За його словами, ми повинні відкрити для себе, що походимо з тієї самої хрещальної купелі. Ми народилися у водах Дніпра. Ми є діти того самого Хрещення, яке маємо визнати.

«Якщо ми визнаємо, – переконаний Предстоятель, – що поділяємо благодать того самого Хрещення, то зрозуміємо, що можемо разом молитися. Бо якщо ми разом молимося – разом себе визнаємо християнами. Якщо ми можемо зрозуміти, що маємо спільне коріння впродовж багатьох століть і спільним нашим материнським собором був собор Святої Софії, то це поможе відкрити софійність Київського християнства, цю Божественну мудрість, яка закладена як цивілізаційна матриця Київського християнства в нашій історії, у нашій ідентичності. Ось це, на мою думку, – ті підвалини нашого спільного буття, яке уже нас об’єднує».

Глава УГКЦ пригадав твердження папи Івана ХХІІІ, який скликав ІІ Ватиканський Собор і сказав таку фразу: «Нас із нашими православними братами більше щось єднає, ніж роз’єднує».

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

7 + thirteen =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh