Геном риби-місяця (молу-молу), найбільшої в світі хребетної риби, вперше розшифрували вчені з китайського Національного генетичного університету в Шеньчжень. Дослідники опублікували свої результати в журналі GigaScience.
У геномі риби-місяця виявлені видозмінені гени, які можуть пояснити швидкий ріст і великі розміри особин, а також їх незвичайний скелет.
Представників даного виду риб можна зустріти в тропічних і помірних зонах моря, такі як Середземне море й Атлантичний океан. Вона в довжину виростає до 2,7 метра і може важити до 2,3 тони. Основне живлення риби-місяця складається з медуз, але при цьому вона зростає надзвичайно швидкими темпами, набираючи практично по одному кілограму в день. Із-за екстремального темпу зростання самки можуть виробляти більше яєць, ніж будь-який інший відомий хребетний вид (до 300 мільйонів за один раз).
Byrappa Венкатеш, ініціатор і співкерівник проекту, сказав: «Ми прослідковували рибу-фугу (Takifugu rubripes) в 2002 році, вона має схожий геном з рибою-місяцем, однак вони різко розрізняються по морфології. Тому нам дуже хотілося дослідити геном однієї особини і порівняти його з геномом інших, щоб виявити генетичні зміни, які відбулися в рибі-місяці».
Дослідники припустили, що поява в океані риби-місяця може бути пов’язана з втратою hox-генів, які контролюють будова організму, вказуючи, які частини тіла, такі як голова, груди або живіт – будуть утворюватися у ембріона. Вони були здивовані, дізнавшись, що це зовсім не так, коли виявили, що риба-місяць володіла генами схожими на рибу-фугу.
Орієнтуючись на генетичний фон риби-місяця, а саме на швидкі темпи зростання і незвичайну форму тіла, дослідники виявили, що кілька генів, що беруть участь в гормоні росту розвиваються дуже швидко, в порівнянні з іншими кістковими рибами.
Скелет риби-місяця, в основному, складається з хряща, а не з кісток. Поки дослідники не можуть пояснити цей феномен, адже генотипом закладено розвиток саме кісткової тканини. Вчені не змогли до кінця зрозуміти геном риби-місяця, але вони впевнені, що дана робота допоможе в майбутньому зрозуміти будову таких риб, як дикобраз, спиноріг та інші.