ЄС|NATO

Генерал Збройних Сил Польщі Скшипчак: Треба мобілізувати і навчати тих українців, які зараз живуть в Польщі

У військовому плані Захід запізнився з допомогою Україні - шанс було втрачено літом

Генерал Польського війська Скшипчак: Захід замість того, щоб допомагати, дискутуємо. Куди ми прямуємо? Щоб усі українці загинули на полі бою?

«Зараз Росію можна душити тільки політично та економічно. Треба затягнути політичну та економічну петлю для Путіна. Якщо цього не зробити, то військових шансів України виграти цю війну немає. Зрозуміло, що санкції неефективні, оскільки Росія відновлює свою армію. Куди ми йдемо? Б’ємось об заклад, що всі українці загинуть у цій війні? У мене таке враження, що Захід весь час хоче озброїти Україну крапельним методом. Це дозволяє українцям бити, але не перемагати. Повторюю запитання – всі українці мають загинути на полі бою? Замість того, щоб допомагати, Захід дискутує», – каже в інтерв’ю порталу wPolityce.pl генерал Вальдемар Скшипчак, колишній командувач Сухопутних військ повідомляє Голос українською.

Генерал Вальдемар Скшипчак: Росіяни кинули всі свої сили в напрямку Соледар-Бахмут. Вони сприймають ці міста як ворота в Донбас.

Після поразок влітку і восени минулого року путін переосмислив свої стратегічні цілі. Тепер його стратегічна мета – окупація східної частини України. Путін упевнений, що якщо він захопить Донбас, то Україна не зможе розвиватися економічно, а буде аграрною країною. На жаль, Росія досягне свого, бо зараз нарощує перевагу. Запорукою її успіху буде те, що вона робить зараз – вони відмовилися від «спецоперації» і тепер готуються до повномасштабної війни, в якій перевага Росії полягає в тому, щоб мати в кілька разів перевагу над українською армією. Росіяни цього досягнуть, і, на жаль, немає сенсу це обговорювати. Росіяни проведуть операцію з півночі…

Ви згадали в попередній розмові зі мною, що ця атака відбудеться на рубежі січня-лютого, залежно також від погодних умов і відтворювальних можливостей російської армії.

Це станеться, це лише питання часу. Деякі говорили, що росіяни будуть бити з білоруської території. Але навіщо їм це робити? Я не бачу тут ніякого військового виправдання. На думку деяких, щоб ерекрити логістичний коридор українців із Польщі. Як на мене, це не має сенсу, тому що українці можуть мати такий же коридор через Румунію, Словаччину, через Угорщину. Тож якщо хтось каже, що росіяни саме з цієї причини будуть бити з Білорусі, то у них, мабуть, проблеми з географією. Навіщо росіянам вся Україна? путін хоче повторення Афганістану, щоб українці втопили в крові російських окупантів? Ви знаєте, скільки солдатів потрібно, щоб окупувати Україну? Принаймні мільйон чи більше. Українці зробили б росіянам гіршу долю, ніж моджахедам в Афганістані, тому я думаю, що в кремля немає таких ідіотів, які б хотіли окупувати всю Україну з ненависним їм українським народом. Тому мені цікаво, чи деякі експерти не сплять. Ви можете собі уявити окупацію України росіянами?

Відомо, що це коштувало б росіянам великих грошей і означало б величезні людські втрати.

Український рух опору не був би таким, як ні в Європі, ні навіть у світі, тому що всі допомагали б цьому руху опору, включно з Польщею. Тому путіна хвилює східна Україна ще й тому, що вона вже знелюдила значну частину українців. Деякі з них втекли з зони бойових дій, а тим, хто там залишився, у мене таке враження, що їм байдуже, українці чи росіяни панують там. Адже ті українці, які могли звідти втекти, вже це зробили, а решту росіяни утихомирили, частину вбили. Герасимов прийняв командування російськими військами, щоб це була вже не «спецоперація», а повномасштабна війна. У майбутній операції на цьому фронті буде задіяний весь військовий потенціал Росії. Захід не в змозі допомогти Україні настільки, щоб створити військовий потенціал, вищий за російський.

Захід більше не може озброїти Україну таким чином, щоб зупинити майбутній наступ Росії? Перші анонси про постачання в Україну західної важкої техніки вже є – танки Challenger 2, Leopards…

Не будемо обманювати себе, що 100 танків змінять хід війни. Був шанс виграти цю війну, але можливість була змарнована влітку. Я сказав у серпні: «Бійте росіян, тому що у вас не буде другого шансу». Вони більше не будуть слабшими, ніж є». Виявилося, що були наступи на півдні, на півночі, але рішучого удару, який би зламав російську армію, не було зроблено і зараз є наслідки. Росіяни відтворюють свій потенціал. Не знаю, що зробить Захід, але навіть 100 танків не змінять ситуації, в якій росіяни нарощують багаторазову перевагу над українською армією. Українці не переможуть росіян сотнею Леопрадів (танків).

Запитаю прямо – чи може Захід змінити цю несприятливу для України ситуацію, яку ви окреслили, радикально збільшивши кількість і якість поставок військової техніки?

Ні, у військовому плані для цього вже пізно. Зараз Росію можна тільки політично та економічно душити. Треба затягнути політичну та економічну петлю для путіна. Якщо цього не зробити, то військових шансів України виграти цю війну немає. Зрозуміло, що санкції неефективні, оскільки Росія відновлює свою армію. Куди ми йдемо? Б’ємось об заклад, що всі українці загинуть у цій війні? У мене таке враження, що Захід весь час хоче озброїти Україну крапельним методом. Це дозволяє українцям бити, але не перемагати. Повторюю – всі українці мають загинути на полі бою? Замість того, щоб допомагати, Захід дискутує. Скільки часу було витрачено, наприклад, на дискусії про Патріотів за Україну?

Саме тут уряд Польщі з самого початку підтримує ідею постачання батарей Patriot в Україну.

Нехай кожен береже себе, найгірше, що може статися, це заробити політичний капітал на цій війні. Українці гинуть, а їхні солдати не мають того, що потрібно для перемоги у цій війні. Росіянам дали шанс і час. Я не знаю, що зараз можуть зробити українці, щоб переломити перевагу Росії. З військової точки зору такого варіанту немає.

Коли Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, мало хто вірив, що вона зможе зупинити Росію, і все ж їй це вдалося, також завдяки жахливому керівництву росіян.

Росіяни вже навчилися в українців воювати. Я не пораженець, мені тільки шкода, що було згаяно час, коли можна було допомогти Україні і менше обговорювати. Якщо хтось хоче вірити в чудеса, нехай вірить, що Україна виграє цю війну у військовому плані. Але, як на мене, з тією перевагою, яку створюють росіяни, навіть якщо гине 500 росіян на день, для них це ніщо.

Але, як я розумію, на вашу думку, Захід має продовжувати військову підтримку України?

Так, постачати українцям зброю потрібно, але не крапельним шляхом. Ця допомога теж має бути зовсім іншого характеру. Разом з НАТО ми повинні розпочати навчання нових формувань української армії – у Польщі, Німеччині та Франції. Навчайте тих українських громадян, які тут є – мобілізуйте, навчайте, призначайте, відправляйте на фронт, тому що Україні стає все важче.

Я вас правильно зрозумів – ви вважаєте, що в Польщі треба мобілізувати і навчати тих українців, які зараз живуть у нас?

А чому ні? У Франції в 1939 і 1940 роках ми створили 80-тисячну армію з емігрантів і тих, хто втік з Польщі після вересневого розгрому. солдатів. А чому б не побудувати такі українські війська в Польщі і не відправити їх на фронт? Це лише питання міжурядових домовленостей і це можна зробити, чекати нема чого.

Щодо громадян України, які проживають у країнах НАТО, включно з Польщею, то ті, хто хотів воювати на фронті, вже в Україні.

А зараз ми їх запитаємо, хочуть вони бути військовими чи ні? Треба мобілізуватись, призвати в армію і все. Вибачте за це, але мені, як солдату, боляче, що Україна втрачає свій шанс за нашої участі.

Розмовляв Адам Станкевич

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України