На відміну від вітамінів D або С, про яких чули практично всі, вітамін В9 або фолієва кислота — не настільки відомий. Між тім, його значення для організму — особливого жіночого — складно переоцінити.
Вперше фолієва кислота була виявлена в 1931 році, однак синтезувати її змогли лише через 10 років. З тих пір цей вітамін вважається одним з головних для майбутніх матерів, однак і для тих чоловіків і жінок, хто не планує дітей, фолієва кислота залишається найважливішим елементом.
Роль вітаміну В9 (фолієвої кислоти)
Фолієва кислота — це водорозчинний вітамін, який бере участь у фундаментальних процесах організму. Наприклад, фолієва кислота бере участь у регуляції розвитку нових клітин і синтезі нуклеїнових кислот — ДНК і РНК. Фолати можна порівняти з будівельним матеріалом, який модулює весь генетичний код — синтезує пурин, цитозин, тимін і урацил.
Без фолатів клітина просто не може гармонійно і ефективно ділитися. При дефіциті фолатів процес ділення клітин порушується і насамперед страждають інтенсивно оновлюються або зростаючі тканини — слизові оболонки ШКТ, кістковий мозок, шкіра і клітини імунної системи.
Додаткова користь фолієвої кислоти
Доведено позитивний вплив фолієвої кислоти та зниження ризику появи психіатричних порушень. Це пояснюється тім, що нестача вітаміну В9 впливає на швидкість клітинного оновлення, що може спровокувати ті чи інші психіатричні відхилення. Наприклад, шизофренію і хвороба Альцгеймера асоціюють, в тому числі, і з дефіцитом фолієвої кислоти в організмі і порушенням тих процесів, у яких вона бере участь. Крім того, брак фолатів, як показало дослідження 2008 року, в кожному третьому випадку веде до розвитку депресії.
Крім іншого, фолієва кислота — за рахунок активної участі в процесі утворення нових клітин — надає сприятливий ефект і на зовнішній вигляд людини. Здоровий колір шкіри, оновлення і зміцнення волосся, поліпшення їх структури, а також зниження ламкості нігтів — все це багато в чому залежить від того, наскільки організм забезпечений вітаміном В9.
Приємним бонусом при прийомі фолієвої кислоти може стати і поліпшення психоемоційного статусу, оскільки вітамін В9, беручи участь в обміні білка метіоніну, сприяє і вироблення норадреналіну і серотоніну. Вони надають загальний позитивний ефект на мозок і нервову систему, допомагають усунути тривожність і знизити негативні прояви стресових станів.
Чим небезпечний дефіцит В9 (фолієвої кислоти)
Враховуючи, що основна функція фолієвої кислоти і її похідних — це ріст, розвиток і поділ клітин, а також метаболізм амінокислот, нестача вітаміну В9 може стати фактором розвитку серйозних захворювань, в тому числі інфарктів і інсультів.
У дослідженні 2008 року було встановлено, що прийом фолієвої кислоти на регулярній основі скорочує смертність від серцево-судинних захворювань за рахунок помітного зниження в крові гомоцистеїну . Дослідження 2012 року підтвердили , що прийом фолієвої кислоти знижує ризик розвитку інсульту.
Дефіцит фолієвої кислоти може спровокувати і онкологічні захворювання (рак шийки матки, легенів та стравоходу, колоректальний рак та меланома), оскільки підвищений рівень гомоцистеїну в крові відноситься також і до факторів запуску канцерогенезу. Крім того, недолік B9 знижує загальну Т-клітинну імунну протиракову резистентність. Ці дані підтверджують результати 2013 року: споживання фолієвої кислоти знижує ризик раку різних локалізацій.
Принципово важлива фолієва кислота всім жінкам, які планують вагітність, причому приймати цей вітамін рекомендується вже за кілька місяців до зачаття. Це необхідно для того, щоб встигнути наситити організм захисним рівнем фолатів, які беруть участь у формуванні нервової трубки плода — саме з неї згодом буде розвиватися спинний і головний мозок дитини.
Нервова трубка починає закладатися в перші ж дні після зачаття: якщо до цього моменту в організмі спостерігається нестача вітаміну В9, це може привести до дефектів нервової трубки, які загрожують появою серйозних вад розвитку. До них відносяться гідроцефалія, аненцефалія (відсутність головного мозку), затримка розумового і фізичного розвитку, розщеплення хребта (Spina bifida). За статистикою, у світі щорічно з’єднання являється на світ приблизно 300 000 дітей з анэнцефалией і ущелиною хребта .
Крім іншого, нестача вітаміну В9 під час вагітності небезпечна невиношуванням, передчасними пологами і макроцитарною анемією.
За результатами подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження щоденний прийом фолієвої кислоти у складі вітамінно-мінерального комплексу дозволяє знизити ризик розвитку дефектів нервової трубки на 92% .
Дозування B9
Практично всім жінкам підходить доза 800 мкг на день — вона дозволяє досягти необхідного рівня фолатів за 4 тижню .
Майбутнім батькам також корисно буде ввести в раціон фолієву кислоту: доведено, що кожні 100 мкг щоденного прийому знижують частку аномальних сперматозоїдів приблизно на 3,6%.
Однак переборщувати з вітаміном В9 не потрібно (див. нижче — главу про передозування).
Де міститься фолієва кислота
Фолієва кислота не синтезується в організмі, тому її потрібно контролювати надходження раціоном. Краще отримувати вітаміни з їжі, а для цього необхідно різноманітно харчуватися.
Безперечним лідером серед продуктів, багатих на фолієву кислоту, вважається зелень, особливо шпинат, адже сама назва вітаміну в перекладі з латині (folium) означає лист.
У 100 грамах шпинату міститься 194 мкг, що становить 48,5% від добової норми.
Ще більше фолієвої кислоти в арахісі (в 100 г — 240 мкг, 60% від щоденної норми), однак арахіс володіє високою калорійністю, а жінкам у період планування вагітності радиться приділяти особливу увагу своєю фізичною формою.
Досить фолієвої кислоти і сирої яловичої печінки — (в 100 г — 290 мкг, 72,5% від добової норми, однак значна частина вітаміну втрачається при термічній обробці).
Багаті фолієвою кислотою і капуста, банани, квасоля, дріжджі, тунець, насіння, зелені листя малини і шипшини.
Крім того, оптимально вживати фолієву кислоту з іншими вітамінами групи В, а також З і B3 (він же PP) — так вона значно ефективніше забезпечує профілактику.
Передозування B9 (фолієва кислота)
Вітамін B9 — водорозчинний, а значити його надлишки організм може виводити відносно легко — з сечею, однак у будь-якому випадку переборщувати не потрібно.
Максимальна добова доза для більшості не повинна перевищувати 1000 мкг, однак слід враховувати, що є фактори, що вимагають перегляду цих даних і призначення лікарем додаткової дози вітаміну. Серед них, наприклад, порушення всмоктування в ШКТ, прийом препаратів з тератогенною дією, хронічні хвороби (епілепсія, цукровий діабет) та обмінні порушення, в тому числі ожиріння. Негативно впливають на засвоєння фолатів і шкідливі звички — куріння і вживання алкоголю.
Тривалий прийом фолієвої кислоти в дозі понад 1000 мкг в день може підвищити ризик появи злоякісних пухлин і неврологічних розладів.
Також ті матері, які під час вагітності без призначення лікаря підвищують рекомендовану норму фолієвої кислоти, піддають дитину ризику розвитку алергічних захворювань, інсулінорезистентності, порушення пізнавальних здібностей та зору