Після недільних виборів висловився і федеральний президент Александер Ван дер Беллен. У ніч виборів глава держави залишив відкритим питання про те, кому він довірить участь в уряді.
Наступного тижня він проведе переговори з усіма партіями, представленими в Національній раді. “Зараз мова йде про те, щоб наблизитися один до одного, знайти рішення і компроміси. Це може зайняти час, але це час, витрачений з користю”, – сказав Ван дер Беллен.
“З’ясування, хто з ким може працювати” Протягом тижня чинний федеральний уряд запропонує йому піти у відставку, після чого Ван дер Беллен доручить йому продовжити управління країною відповідно до подальшого розвитку подій. Подальші переговори з партіями будуть присвячені “з’ясуванню того, хто з ким може працювати”. Він продовжив: “Я буду тримати вас в курсі подій протягом найближчих тижнів”.
Він порівняв етап формування уряду з дисципліною стрибків у висоту. “Існує планка в 50 відсотків, і якщо ти не можеш подолати її сам, ти повинен переконати інших”. Інші партії “так само, як федеральний президент”.
Ich werde nach bestem Wissen und Gewissen darauf achten, dass bei der Regierungsbildung die Grundpfeiler unserer liberalen Demokratie respektiert werden: etwa Rechtsstaat, Gewaltenteilung, Menschen- und Minderheitenrechte, unabhängige Medien und die EU-Mitgliedschaft. (1/2)
— A. Van der Bellen (@vanderbellen) September 29, 2024
Чи призначить голову право-радикальної партії Ван дер Беллен Кікла, яка перемогла на виборах?
У минулому Ван дер Беллен піднімав брови, кажучи, що Кіклу не обов’язково буде довірено формування уряду, навіть якщо FPÖ стане партією з найбільшою кількістю голосів.
Сьогодні він підкреслив, що призначення канцлера та інших міністрів вимагатиме довіри федерального президента.
Він “в міру своїх знань і переконань” гарантуватиме, що буде призначений лише такий уряд, який не похитне “фундамент, на якому ми побудували наше процвітання”. До них відносяться права людини і незалежність ЗМІ, а також членство в ЄС. “Як би він не був сформований, його (наступного федерального уряду – ред.) мета повинна полягати в тому, щоб гарантувати нашим дітям і онукам безпечне майбутнє”.
“В принципі, кожен може бути щасливим”, – подякував Ван дер Беллен усім, хто скористався своїм правом голосу, членам виборчих комісій, а також усім тим, хто сьогодні балотувався як кандидат. “Хтось буде задоволений більше, хтось менше. Але в основному всі можуть бути щасливі, тому що ми живемо у вільній демократії”.