Новини з Австрії

Фальшиві поліцейські обманом виманюють у наївних австрійців сотні тисяч євро

Шахраї в Австрії продовжують випробовувати успіх як фальшивих поліцейських. 75-річна мешканка Відня віддала злочинцям усі свої заощадження. Інша жертва заплатила шахраям тисячі євро за перегляд нібито незаконного контенту в інтернеті.

75-річна жінка розповіла поліції, що у п’ятницю їй зателефонував консультант банку. Вона пояснила пенсіонерці, що напередодні невідома жінка намагалася зняти гроші з її рахунку. Тому до її квартири (Відень Нойбау) прийде детектив у пошуках доказів. Фальшивий поліцейський сказав жінці, що тепер їм доведеться вирушити до відділень її банку з метою збирання доказів. Жінка знімала гроші в кількох відділеннях банку і забирала цінності з сейфів, що знаходяться там. Потім вона передавала їх іншому поліцейському завжди за межами банківських відділень.

Після останньої передачі 75-річна жінка повинна була повернути всі свої цінності у відділенні банку, що їй належить. Коли цього не сталося, вінка зрозуміла, що, мабуть, стала жертвою шахрайства і звернулася до поліції. Внаслідок інциденту загальні збитки оцінюються у шестизначну суму.

20-річна жителька Відня стала жертвою іншого віроломного шахрайства, коли фальшива поліція та прокуратура заявили їй, що вона в інтернеті переглядала непристойний контент. Під тиском молода жінка заплатила загалом 3 000 євро, перш ніж її батько дізнався про шахрайство. Гроші зникли, але батько звернувся на міську лінію допомоги у боротьбі з кіберзлочинністю, яка з жовтня 2022 року надає вінцям допомогу у випадках кіберзлочинності.

Гаряча лінія не тільки пропонує безкоштовну первинну інформацію, а й направляє вас до спеціалізованих консультаційних центрів. Зважаючи на зростаючу кількість випадків шахрайства ініціатор Йорг Ноймайєр наголошує на важливості цієї послуги: «Завдяки новим технологіям, таким як штучний інтелект і дипфейки, схеми шахрайства в Інтернеті стає все важче виявити. не лише надає первинні консультації постраждалим, а й спрямовує їх у відповідні консультаційні центри».

За перший рік роботи лінія допомоги обслужила понад 800 осіб, при цьому 51% випадків були пов’язані з кібершахрайством, включаючи втрату грошей та даних. Поширеними злочинними діями також були фішинг (12%), конфіденційність (9%), шкідливе програмне забезпечення (5%) та здирництво (5%).

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України