Техно

Falcon 9 запускає наукову місію про вичення океану для NASA

Космічний корабель Surface Water and Ocean Topography (SWOT), запущений 16 грудня, був розроблений NASA і французьким космічним агентством CNES для вивчення змін рівня води в океанах і озерах. Авторство: CNES

Falcon 9 успішно запустив наукову місію про Землю, розроблену спільно Сполученими Штатами та Францією для моніторингу рівня води та наслідків зміни клімату.

Falcon 9 піднявся з космічного стартового комплексу 4E на базі космічних сил Ванденберг у Каліфорнії о 6:46 ранку 16 грудня. Верхній ступінь ракети випустив корисний вантаж, космічний корабель Surface Water and Ocean Topography (SWOT), у 890- кілометрової орбіти через 52 хвилини. Перший ступінь ракети, яка здійснила свій шостий політ, приземлилася на місці старту через сім з половиною хвилин після старту.

Раніше запуск був запланований на 15 грудня, але SpaceX відклала його, щоб провести перевірку двох двигунів першого ступеня, де була помічена волога. Ця волога могла бути водою, що залишилася після недавніх дощів, витоку палива або рідини, яка використовувалася в процесі відновлення двигуна між польотами, сказала Джуліанна Шейман, директор цивільних супутникових місій SpaceX, під час брифінгу перед запуском 14 грудня.

SWOT – це спільна місія NASA та французького космічного агентства CNES для відстеження рівнів води в усьому світі з набагато кращою роздільною здатністю, ніж минулі космічні апарати. «Що SWOT зробить, так це дасть нам десятикратне покращення точності, просторової роздільної здатності наших вимірювань висоти води», — сказала Карен Сен-Жермен, директор відділу наук про Землю NASA, на брифінгу перед запуском.

Ця покращена роздільна здатність надасть нові дані про циркуляцію океану та краще відстежувати зміни вздовж узбережжя, сказала вона. Він також зможе вимірювати внутрішні водойми, такі як озера та річки, які не могли бути відстежені попередніми місіями альтиметрії. «У глобальному масштабі ми зможемо перейти від спостереження за кількома тисячами внутрішніх водойм, наприклад, до мільйонів».

За її словами, ці вимірювання є критично важливими для розуміння наслідків зміни клімату, таких як підвищення рівня моря. «Вимірювання за допомогою SWOT допоможуть нам зрозуміти, як змінюється водний цикл і яку критичну роль відіграють океани в зміні клімату».

Ключовим інструментом для SWOT є радіолокаційний інтерферометр Ka-діапазону (KaRIn), який дозволяє вимірювати висоту води з вищою роздільною здатністю. KaRIn встановлено на штанзі довжиною 10 метрів, яка буде розгорнута приблизно через чотири дні після запуску.

«Це перша у своєму роді конструкція», — сказав Параг Вазе, керівник проекту SWOT у Лабораторії реактивного руху НАСА, про KaRIn на брифінгу перед запуском. «Ми плануємо робити це крок за кроком, обережно». Розгортання триватиме близько чотирьох днів, завершуючи початкову фазу введення космічного корабля в експлуатацію після запуску.

На додаток до KaRIn, SWOT містить висотомір, подібний до тих, що використовуються на супутниках для вивчення океану серії Jason, і мікрохвильовий радіометр на основі конструкції Jason-3. Три інші інструменти використовуються для точного визначення орбіти SWOT, щоб уможливити її науку.

NASA витратило 822,4 мільйона доларів на SWOT, включаючи KaRIn та деякі інші прилади та запуск. CNES витратив 340 мільйонів євро (362 мільйони доларів) на місію, надавши висотомір та інші прилади та автобус космічного корабля, побудований Thales Alenia Space. CNES також займатиметься операціями космічних кораблів. Канадське космічне агентство та Космічне агентство Сполученого Королівства також внесли компоненти SWOT на суму близько 26 мільйонів доларів разом.

Основна місія SWOT становить три роки, але ті, хто бере участь у місії, очікують, що вона триватиме довше. Супутникова шина має розрахований термін служби принаймні 10 років, сказав Тьєррі Лафон, керівник проекту SWOT в CNES. «Якщо на борту все гаразд, обов’язково буде продовження місії. П’ять років цілком досяжні», – сказав він. «Я можу гарантувати, що ми зможемо зробити цю місію довгою, тому що ці дані нам потрібні надовго».

Запуск є першою з двох місій Falcon 9, запланованих SpaceX на цей день. Ще один Falcon 9 планується злетіти з космічного стартового комплексу 40 на мисі Канаверал о 16:21. Eastern з першими двома супутниками зв’язку O3b mPOWER для оператора SES.

SpaceX запланувала третій запуск із стартового комплексу 39A Космічного центру Кеннеді із супутниками Starlink лише через 20 хвилин після запуску SES, але в кінці 15 грудня компанія заявила, що «надає пріоритет» запуску O3b mPOWER і відклала запуск Starlink на один день. .

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України