Авторські статті

Facebook видалила популярні групи та сторінки з українського сегменту соціальної мережі, які запідозрили в маніпуляції громадською думкою

Перевіряти джерела інформації, зіставляти факти та вмикати критичне мислення важливо завжди. Особливо в період інформаційних атак та гібридної війни. Вчора ми отримали чергове цьому підтвердження

Facebook видалив 168 акаунтів, 149 сторінок і 79 груп в українському сегменті соціальної мережі, які запідозрили в маніпуляції громадською думкою та поширенні дезінформації. Усі ці акаунти вони були пов’язані та спільно координовані. Серед них досить популярні в Україні Znaj.ua, Politeka та Hyser. http://bit.ly/2kEpbwE

Близько 4,2 мільйона людей були підписані щонайменше на одну з цих сторінок. Щоденно реальні люди читали загальні новини, формували картину подій у країні та свою позицію, читаючи маніпулятивні заголовки та фейкові новини.

Найбільше дописів були з лінкам на сайти — агрегатори новин, де можна було знайти буквально все: від місцевих новин до критики чи агресивних звинувачень політиків. На цих ресурсах також часто критикували нашу роботу і трансформацію системи охорони здоров’я.

Докладний аналіз видалених сторінок зробили AtlanticCouncil’s Digital Forensic Research Lab. http://bit.ly/2kQesPv

З цікавого:

 Ці сторінки пов’язують з однією приватною PR-компанією, яка за різними даними займається чорним піаром та виконувала замовлення. З офіційних джерел про неї нічого невідомо.

 Дослідники знайшли кілька ключових показників спільної координації цих сторінок. Один із них — однакова дата створення. До прикладу, серед проаналізованих сторінок знайшли 37 сторінок Znaj і Politeka, які були створені конкретно 22 грудня 2018 року.

 Значна кількість із цих сторінок взагалі не мали постів у стрічці, натомість мали багато підписників. З 18 сторінок Politeka 12 (66%) не мали публікацій. З 19 сторінок Znaj — 84% також мали лише підписників, але жодного допису.

 На багатьох проаналізованих сторінках спостерігалося різке збільшення підписників на 30-80%. Такий збіг практично неможливий, якби сторінки були дійсно незалежними одна від одної. Крім того, у дослідженні вказано, що жодна зі сторінок на цей період не запускала реклами. Тому скоріш за все нові підписники були ботами.

 У деяких випадках були дуже явні ознаки спільної координації сторінок. Публікувалися однакові зображення, лінки на статті та меседжі. До прикладу, місцеві сторінки Politeka та Znaj.ua міста Житомира опублікували однакову публікацію одночасно, і обидві сторінки мали лише цей єдиний пост.

За інформацією Facebook на рекламні кампанії на цих сторінках було витрачено 1,6 мільйона доларів. Можна лише уявити скільки коштує така інформаційна “діяльність” в цілому, і кому було вигідно її фінансувати. Сподіваємось, що в майбутньому процес виявлення та видалення таких ресурсів буде оперативнішим.

Тренувати критичне мислення, перевіряти ресурси та інформацію, яку ви поширюєте, зіставляти факти та робити власні невеликі дослідження — обов’язкові вміння свідомої людини. В інформаційному потоці дуже легко натрапити на брехню, фейки чи маніпулятивні меседжі. І часто без спеціальних навичок та уваги їх складно виявити.

Кожному варто дбати про безпеку онлайн. Це означає не лише створювати надійні паролі, а регулярно фільтрувати сторінки, на які ви підписані, та які читаєте. Сигнали, що сторінка може бути фейковою. http://bit.ly/2m1bd80:

 мало або взагалі немає дописів у стрічці, але багато підписників
 є дописи, але вони відсутні вподобання та коментарі
 люди, які підписані на сторінку, схожі на ботів (мають пусті сторінки і мало друзів)
 сторінка часто змінює ім’я
 публікуються фейки (які риси мають фейки тут: http://bit.ly/2m1KQ1N)

У будь-якому разі завжди перевіряйте інформацію, навіть якщо вона розміщена на авторитетних ресурсах. Це “здорова” навичка людини, що критично мислить.

Уляна Супрун

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України