Facebook видалила популярні групи та сторінки з українського сегменту соціальної мережі, які запідозрили в маніпуляції громадською думкою

Перевіряти джерела інформації, зіставляти факти та вмикати критичне мислення важливо завжди. Особливо в період інформаційних атак та гібридної війни. Вчора ми отримали чергове цьому підтвердження

Facebook видалив 168 акаунтів, 149 сторінок і 79 груп в українському сегменті соціальної мережі, які запідозрили в маніпуляції громадською думкою та поширенні дезінформації. Усі ці акаунти вони були пов’язані та спільно координовані. Серед них досить популярні в Україні Znaj.ua, Politeka та Hyser. http://bit.ly/2kEpbwE

Близько 4,2 мільйона людей були підписані щонайменше на одну з цих сторінок. Щоденно реальні люди читали загальні новини, формували картину подій у країні та свою позицію, читаючи маніпулятивні заголовки та фейкові новини.

Найбільше дописів були з лінкам на сайти — агрегатори новин, де можна було знайти буквально все: від місцевих новин до критики чи агресивних звинувачень політиків. На цих ресурсах також часто критикували нашу роботу і трансформацію системи охорони здоров’я.

Докладний аналіз видалених сторінок зробили AtlanticCouncil’s Digital Forensic Research Lab. http://bit.ly/2kQesPv

З цікавого:

 Ці сторінки пов’язують з однією приватною PR-компанією, яка за різними даними займається чорним піаром та виконувала замовлення. З офіційних джерел про неї нічого невідомо.

 Дослідники знайшли кілька ключових показників спільної координації цих сторінок. Один із них — однакова дата створення. До прикладу, серед проаналізованих сторінок знайшли 37 сторінок Znaj і Politeka, які були створені конкретно 22 грудня 2018 року.

 Значна кількість із цих сторінок взагалі не мали постів у стрічці, натомість мали багато підписників. З 18 сторінок Politeka 12 (66%) не мали публікацій. З 19 сторінок Znaj — 84% також мали лише підписників, але жодного допису.

 На багатьох проаналізованих сторінках спостерігалося різке збільшення підписників на 30-80%. Такий збіг практично неможливий, якби сторінки були дійсно незалежними одна від одної. Крім того, у дослідженні вказано, що жодна зі сторінок на цей період не запускала реклами. Тому скоріш за все нові підписники були ботами.

 У деяких випадках були дуже явні ознаки спільної координації сторінок. Публікувалися однакові зображення, лінки на статті та меседжі. До прикладу, місцеві сторінки Politeka та Znaj.ua міста Житомира опублікували однакову публікацію одночасно, і обидві сторінки мали лише цей єдиний пост.

За інформацією Facebook на рекламні кампанії на цих сторінках було витрачено 1,6 мільйона доларів. Можна лише уявити скільки коштує така інформаційна “діяльність” в цілому, і кому було вигідно її фінансувати. Сподіваємось, що в майбутньому процес виявлення та видалення таких ресурсів буде оперативнішим.

Тренувати критичне мислення, перевіряти ресурси та інформацію, яку ви поширюєте, зіставляти факти та робити власні невеликі дослідження — обов’язкові вміння свідомої людини. В інформаційному потоці дуже легко натрапити на брехню, фейки чи маніпулятивні меседжі. І часто без спеціальних навичок та уваги їх складно виявити.

Кожному варто дбати про безпеку онлайн. Це означає не лише створювати надійні паролі, а регулярно фільтрувати сторінки, на які ви підписані, та які читаєте. Сигнали, що сторінка може бути фейковою. http://bit.ly/2m1bd80:

 мало або взагалі немає дописів у стрічці, але багато підписників
 є дописи, але вони відсутні вподобання та коментарі
 люди, які підписані на сторінку, схожі на ботів (мають пусті сторінки і мало друзів)
 сторінка часто змінює ім’я
 публікуються фейки (які риси мають фейки тут: http://bit.ly/2m1KQ1N)

У будь-якому разі завжди перевіряйте інформацію, навіть якщо вона розміщена на авторитетних ресурсах. Це “здорова” навичка людини, що критично мислить.

Уляна Супрун

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

19 + nine =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh