Культура

Європейський рекорд: картина Клімти «Дама з віялом» продано з аукціону за 85 мільйонів фунтів стерлінгів

Картина Густава Клімта «Дама з віялом» (Dame mit Fächer) була продана на аукціоні Sotheby’s у Лондоні вчора за ціною 85,305 мільйона фунтів (близько 99,33 мільйона євро), що є найвищою ціною за витвір мистецтва, виставлений на торги на сьогоднішній день.

Це стало передбачуваним європейським рекордом: після десятихвилинної війни торгів «Дама з віялом» замінила скульптуру Джакометті «Крокуючий чоловік I» як рекордсмен, яка також перейшла з рук в руки на Sotheby’s за 65 мільйонів фунтів стерлінгів у 2010 році.

Проте аукціон у Лондоні не встановлює рекорду Клімти за досягнутою ціною. Конкурент Christie’s, як і раніше, утримує його з Buchenwald (Birkenwald), яка минулої осені в Нью-Йорку пішла за 105 мільйонів доларів США. Крім офіційного аукціону, Опра Уїнфрі продала свою «Adele Bloch-Bauer II» в приватному порядку китайському колекціонеру за 150 мільйонів доларів у 2016 році.

“Дама з віялом” – останній портрет, написаний Густавом Клімтом. Портрет невідомої жінки, імовірно віденської танцівниці, прикрашений азіатськими мотивами і все ще перебував на мольберті у його майстерні після смерті майстра модерну у 1918 році.

Художник створив «Даму» заввишки приблизно один метр за власним бажанням і без комісії. Робота добре відома віденській музейній публіці, оскільки зовсім недавно вона була у центрі уваги у Бельведері у 2021 році на виставці «Дама з віялом. Густав Клімт та Східна Азія» — після того, як вона не виставлялася в країні його створення за 100 років.

Адже історія портрета звивиста. Робота належала сім’ї Генріха Белера у Швейцарії з 1920-х років, де вона залишалася до 1960-х років. Достовірно лише те, що вона деякий час перебувала в колекції Рудольфа Леопольда, принаймні до 1981 року. 1994 року передостання зміна власника нарешті відбулася в Нью-Йорку, де «Даму з віялом» було продано за 11,67 млн доларів США, встановили пікову вартість Клімта на той час — вартість, яка зараз набагато перевищена в Лондоні.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України