Країни ЄС вже другий рік поспіль завершують опалювальний сезон із рекордними запасами газу. Тим часом постачання «Газпрому» до Європи впало більш ніж уп’ятеро порівняно з довоєнним рівнем
Зазначається, що опалювальний сезон у ЄС закінчився 31 березня, і запаси у сховищах становили, за даними Gas Infrastructure Europe, 58,7%. Це максимальний обсяг в історії — вищий ніж рік тому, коли європейці, налякані відключенням російського газу, різко скоротили його використання як у промисловості, так і на споживчому рівні.
Впоратися з можливим дефіцитом допомогли дві теплі зими та радикальна перебудова системи постачання. Зріджений природний газ став головним джерелом пропозиції, обігнавши трубопровідний, а головним постачальником, який змінив Росію, — США: зараз вони забезпечують майже половину європейського імпорту ЗПГ проти приблизно чверті до початку війни.
Постачання ж до Європи у «Газпрому» склали минулого року 28 млрд куб (на рівні другої половини 1970-х рр.) проти понад 150 млрд кубометрів у 2021 р.
З п’яти трубопроводів газ до Європи тепер качається лише двома. При цьому у лютому міністр енергетики Австрії Леонор Гевесслер заявила, що країна, чий газовий імпорт більш ніж на три чверті забезпечує Росія, розглядає можливість розірвання контракту із «Газпромом». А у разі реалізації наміру України відмовитись від продовження з 2025 р. договору на транзит залишить «Газпром» з однією працюючою трубою — до південної Європи через Туреччину.
З найгострішого моменту енергетичної кризи газ у ЄС подешевшав майже у 14 разів. Ціна ф’ючерсу Dutch TTF, яка у серпні 2022 р. на піку перевищила 340 євро/МВт·год (понад $3600 за 1000 кубометрів), з початку лютого цього року коливається навколо позначки 25 євро ($285).