ЄС|NATO

ЄС завершив опалювальний сезон із рекордними запасами газу

Країни ЄС вже другий рік поспіль завершують опалювальний сезон із рекордними запасами газу. Тим часом постачання «Газпрому» до Європи впало більш ніж уп’ятеро порівняно з довоєнним рівнем

Зазначається, що опалювальний сезон у ЄС закінчився 31 березня, і запаси у сховищах становили, за даними Gas Infrastructure Europe, 58,7%. Це максимальний обсяг в історії — вищий ніж рік тому, коли європейці, налякані відключенням російського газу, різко скоротили його використання як у промисловості, так і на споживчому рівні.

Впоратися з можливим дефіцитом допомогли дві теплі зими та радикальна перебудова системи постачання. Зріджений природний газ став головним джерелом пропозиції, обігнавши трубопровідний, а головним постачальником, який змінив Росію, — США: зараз вони забезпечують майже половину європейського імпорту ЗПГ проти приблизно чверті до початку війни.

Постачання ж до Європи у «Газпрому» склали минулого року 28 млрд куб (на рівні другої половини 1970-х рр.) проти понад 150 млрд кубометрів у 2021 р.

З п’яти трубопроводів газ до Європи тепер качається лише двома. При цьому у лютому міністр енергетики Австрії Леонор Гевесслер заявила, що країна, чий газовий імпорт більш ніж на три чверті забезпечує Росія, розглядає можливість розірвання контракту із «Газпромом». А у разі реалізації наміру України відмовитись від продовження з 2025 р. договору на транзит залишить «Газпром» з однією працюючою трубою — до південної Європи через Туреччину.

З найгострішого моменту енергетичної кризи газ у ЄС подешевшав майже у 14 разів. Ціна ф’ючерсу Dutch TTF, яка у серпні 2022 р. на піку перевищила 340 євро/МВт·год (понад $3600 за 1000 кубометрів), з початку лютого цього року коливається навколо позначки 25 євро ($285).

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України