Авторські статтіТехно

Епідемія маловивченого вірусу створила загрозу масової розумової відсталості

Бразильська влада стурбовані швидким розповсюдженням вірусу Зіку. Він важався відносно нешкідливим мікроорганізмом, але його пов’язали з численними випадками мікроцефалії (вроджене зменшення розмірів мозку і черепа, що призводить до розумової відсталості). Про це повідомляє Science News.

Потрапивши в 2015 році з Африки і Азії до Південної Америки, вірус Зіку дуже швидко поширився по материку. Зараження відбувається через укуси комарів, поширених як у південноамериканських країнах, так і в Північній Америці (тому є ризик проникнення Зіку у США).

Вірус вважається відносно новим і вакцина від нього ще не отримана. Він призводить до розвитку лихоманки Зіку, симптомами якої є висипання на шкірі і жар. В цілому симптоматика схожа з лихоманкою Денге (віруси, що викликають обидва захворювання, належать до сімейства Flaviviridae), однак симптоми Зіку більш м’які і проявляються не у всіх інфікованих.

Бразильські фахівці пов’ язали діяльність вірусу Зіку з розвитком мікроцефалії у новонароджених. Вірус був виявлений в амніотичній рідині плода, а також у тканинах дітей-мікроцефалів, загиблих відразу після народження.

«Це говорить про те, що вірус здатний проникати через плаценту від зараженої матері, вражаючи плід. Можливо, він атакує нервові клітини. Якщо це трапляється під час ключової фази розвитку мозку і нервової системи (перші три-чотири місяці вагітності), загальний розмір мозку буде сильно знижений, що призведе до мікроцефалії», — заявила Патрісія Гарсес (Patricia Garcez), нейробіолог з Федерального університету Ріо-де-Женейро.

Однак на сьогоднішній день прямий зв’язок між вірусним зараженням і розвитком мікроцефалії не доведений. Зараз бразильські дослідники працюють над з’ясуванням деталей впливу Зіку на розвиток головного мозку. Для цього Гарсес і її колегами використовують метод «мозкоподібних структур», отриманих із стовбурових клітин з метою моделювання процесів розвитку мозку в лабораторних умовах. Даний метод добре зарекомендував себе при дослідженні генетичних механізмів виникнення мікроцефалії.

Мікроцефалія — це зменшення розмірів головного мозку і черепа, що викликається порушеннями у розвитку. Дані захворювання пов’язані з різними формами розумової відсталості, затримками росту і розвитку, поганим навчанням і порушенням рухових функцій.

Лента.ру

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.