Економіка

Експерти назвали ключові особливості купівельної поведінки українців у 2023 році

У грудні 2022 року компанія Gradus Research провела масштабне дослідження змін у поведінці покупців.

Українські споживачі, як і жителі інших країн світу, опинилися під тиском зростаючих цін. Ситуацію ускладнює суттєве падіння реальних зарплат та економічна нестабільність. Розрив між об’ємом куплених товарів та виторгом ритейлерів постійно збільшується. Споживчі звички українців торік суттєво змінилися. Згідно з результатами опитування, близько 60% споживачів, щоб зменшити витрати, купують лише речі й продукти першої необхідності, а понад 40% вибирають акційні товари, віддаючи перевагу прямим знижкам. Зростає частка онлайн-замовлень, як більш вигідних через нижчі ціни.

Які купівельні тенденції будуть домінувати у нинішньому році, згідно з прогнозами аналітиків споживчого ринку, розповідаємо нижче.

Ключові тренди в поведінці споживачів

Зниження доходів, високий рівень безробіття, інфляція змусили значну кількість українців (близько 65%) більш вдумливо ставитися до покупок. Об’єми проданих товарів й далі скорочуються, продукти й непродовольчі товари дорожчають. Тому експерти очікують, що поведінка споживача буде ставати більш раціональною. За прогнозами, кількість запланованих покупок становитиме приблизно 85%, а спонтанні покупки з 15% зменшаться до 7-8%.

Очікуються також зміни в стратегіях споживання. Передбачається, що економія стане стійким трендом. Два основні способи економії — придбання лише основних товарів та зменшення обсягу покупок — збережуться. У той же час зросте популярність таких купівельних стратегій:

    перехід на придбання дешевшої продукції;замовлення товарів, які продаються зі знижкою;придбання продукції власних торгових марок компаній;купівля товарів в інтернет-магазинах.

Через війну у мільйонів українців змінився спосіб життя і, відповідно, споживання. Так, люди почали менше замовляти готову їжу, натомість готують вдома. Ця тенденція також, згідно з прогнозами, посилиться. Очікується, що продаж готових страв скоротиться орієнтовно на 16%.

Бренд має значення

Хоча близько 63% покупців змушені купувати продукцію дешевих брендів, увагу на виробника звертає понад 52% споживачів. Це означає, що бренд залишається важливим, і така тенденція збережеться й у нинішньому році. Більшість покупців віддає перевагу товарам знайомих компаній-виробників, тому що має позитивний досвід у їх використанні. Також посилиться попит на продукцію українських брендів. Громадяни свідомо вибирають товари вітчизняного виробництва, щоб підтримати економіку.

Шопінг у гіпермаркетах

Одним з ключових трендів аналітики називають зростання популярності супермаркетів. Частка тих, хто купує продукти у великих магазинах, за прогнозами зросте орієнтовно на 16%, причому більшість робитиме це у своїх улюблених точках продажу. Попри збільшення кількості онлайн-замовлень українці продовжать купувати в офлайн-магазинах одяг та взуття, бо їх можна приміряти.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України