Чорногорія – країна, яка є найбільш проросійською з усіх членів НАТО, – констатує дослідження GLOBSEC про вплив Росії на країни Центральної та Східної Європи та Західних Балкан
Результати звіту базуються на опитуваннях громадської думки, які було проведено у Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, Болгарії, Румунії, Північної Македонії, Сербії та Чорногорії.
Згідно з висновками GLOBSEC, підтримка Чорногорії Заходу становить 35%, тоді як 25% респондентів орієнтовані на Схід, що є найвищим відсотком серед усіх країн, охоплених опитуванням.
Російські наративи щодо НАТО, які представляли Альянс в негативному контексті в Чорногорії, зустріли схвальну реакцію і здобули популярність, йдеться у звіті. Згідно з документом, більшість громадян Чорногорії вважають, що Росія є братньою країною, і тому вони погоджуються із риторикою, яка представляє Росію жертвою.
60% громадян Чорногорії вважають, що НАТО провокує Росію, оточуючи її військовими базами, тоді як 44% переконані, що Росія провокує НАТО, ініціюючи конфлікти в Східній Європі.
56% респондентів у Чорногорії вважають російських військових кращими, ніж американські, тоді як 44% вважають протилежне. Загалом шість з дев’яти країн, що входять в досліджений регіон, віддають перевагу російській армії.
60% громадян Чорногорії погоджуються з оцінкою того, що Росія, як головна діюча особа, відповідальна за поразку фашизму у Другій світовій війні, продовжує відігравати провідну роль у боротьбі з фашизмом сьогодні, тоді як 30% не поділяють такої думки .
38% громадян Чорногорії вважає, що Росія є найважливішим стратегічним партнером. “З усіх дев’яти країн, в яких проводилося опитування, Росію як домінуючою партнера найбільше сприймають громадяни Сербії – їх 59%”, – йдеться у звіті GLOBSEC.
Загалом два протилежні полюса дослідження- це Сербія, де більшість підтримує тезу про Росію як братську державу та стратегічного партнера, та Польща, де сім з десяти респондентів сприймають Росію як загрозу і не бачать можливості будь-якого партнерства з цією країною.