Дослідження: Щедрі люди щасливіші, а скупі швидше старіють

Нове дослідження, проведене вченими з Швейцарії, показує, що люди, які щедрі і зосереджені на тому, щоб допомогти іншим, відчувають себе більш щасливими, ніж ті, хто орієнтується в основному на власні інтереси.

Філіп Тоблер і Ернст Фер з Департаменту економіки Цюріхського університету разом з групою міжнародних дослідників провели експеримент з 50 людьми. Команда прагнула дослідити, як області мозку взаємодіють, щоб отримати відчуття щастя.

Учасникам дослідження було обіцяно 25 швейцарських франків на тиждень протягом чотирьох тижнів. Двадцять п’ять з них попросили витратити гроші на інших; іншим же 25 сказали, що вони можуть витратити їх на себе.

«Робити щось приємне для іншої людини дає багатьом людям те приємне відчуття, яке поведінкові фахівці називають  “теплим світінням”, – говорилося в прес-релізі Університету Цюріха.

Учасники постійно повідомляли про те, що прояви щедрості змушували їх відчувати себе добре. МРТ-сканування їх мозку проводилося одночасно і показало, що одна область мозку викликає реакцію в іншій області, яка пов’язана зі щастям.

«У нашому дослідженні представлені поведінкові і нейронні дані, які підтримують зв’язок між щедрістю і щастям», – пояснила дослідницька група в журналі Nature Communications.

Дослідники розглянули три області мозку: «одна пов’язана з альтруїзмом і соціальною поведінкою, друга – зі щастям, а третя область – з процесом прийняття рішень».

Ті, хто сказав, що вони віддали б гроші, сказали, що вони були щасливіші, ніж більш скупі люди.

У той час, як їх мозок піддавався перевірці, їм задавали питання, які «викликали сценарії, які показували б власні інтереси учасників проти інтересів бенефіціарів їх експериментальної щедрості».

Повідомлялося, що ступінь щастя у них не була пов’язана з сумами, які вони подарували.

Дослідницька група також заявила, що їх результати мають наслідки для інших сфер культури, таких як охорона здоров’я, освіта, економіка і політика.

«Щедрість і щастя покращують індивідуальне благополуччя і можуть сприяти суспільному успіху», – сказали вони.

«Однак у повсякденному житті люди недооцінюють зв’язок між щедрістю і щастям і тому не бачать переваг у витратах на інших», – продовжили вони. Вчені, які вивчають феномен щедрості вже мало кого можуть здивувати.

Крістіан Сміт, соціолог університету Нотр-Дам, зауважив в книзі «Парадокс щедрості: даючи, ми набуваємо», що накопичений обсяг досліджень виявив позитивний вплив щедрості на мозок.

Посилаючись на фахівців з нейробіології, Сміт писав: «Експериментальні дослідження показали, що збільшення кількості окситоцину в неврологічних системах людей значно збільшує їх щедрість, співпереживання і любов».

«Але відносини можуть працювати в обох напрямках: посилення почуття співпереживання до інших і практика щедрості, мабуть, здатні збільшити викиди окситоцину в мозок людини».

Крім того, відсутність щедрості може мати протилежний ефект, стимулюючи негативні нейрохімічні процеси. Сміт привів дослідження, що показує, що у скупих людей, виділяється більше кортизолу в мозок, гормону стресу, який відомий тим, що від нього старіє тіло.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

19 + 20 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh