Австрія продовжує залишатися постійним покупцем газу в Росії. Міністр енергетики хоче радикально знизити залежність, але ÖVP гальмує плани зелених.
Агресивна війна Росії проти України болісно показала, наскільки великий ризик залежності від поставок газу з Росії. Відтоді федеральний уряд вжив численних заходів, щоб стати більш незалежними у сфері постачання газу. “Від російського газу до поновлюваних джерел енергії і, таким чином, до незалежності”, – нещодавно зажадала міністр енергетики Леоноре Гевесслер (“Зелені”).
Однак цифри говорять про інше
Після того, як у вересні 2022 року щомісячна частка імпорту газу з Росії становила лише 21 відсоток, ця частка знову різко зростає протягом кількох місяців. Сумний рекорд грудня 2023 року, коли 97 відсотків усього імпорту газу припало на Росію. У лютому 2024 року частка все ще становила 87 відсотків.
Тепер міністерка Гевесслер підготувала законодавчий пакет, що стосується зобов’язань щодо диверсифікації постачальників газу державному партнеру ÖVP. Завдяки змінам у законі уряд хоче знизити частку Росії в імпорті австрійського газу до 0 відсотків уже в 2027/28 фінансовому році.
Законодавчі пропозиції міністра енергетики включають поправки до Закону про газову промисловість, Закону про диверсифікацію газу та Закону про регулювання енергетики. Починаючи з 2024/25 газового року кожен постачальник газу в Австрії зобов’язаний демонструвати зростаючу частку неросійського природного газу, йдеться в законопроєкті.
У перший рік ця частка має становити 40 відсотків від загальної кількості, поставленої споживачам. Очікується, що до 2027/28 року ця частка поступово збільшиться до 100 відсотків.
Крім того, контрольовані державою поставки природного газу, які наразі обмежені 2026 роком, будуть продовжені до 2027 року за допомогою внесення змін до закону. На додаток до схвалення від партнера по коаліції ÖVP, міністру енергетики також необхідна більшість у дві третини голосів у Національній раді для ухвалення її законодавчого пакета, оскільки енергетичні питання в Австрії є державною справою.
Партнер по коаліції гальмує плани міністра енергетики
ÖVP занепокоєна тим, що ціни на газ зростуть занадто сильно, якщо поетапна відмова просуватиметься так швидко. “Федеральний уряд єдиний у своїй меті знизити залежність від російського газу”, – йдеться в заяві міністра фінансів Бруннера. Однак великі ринкові інтервенції вимагають ретельного аналізу наслідків, оскільки негайний вихід вплине на безпеку поставок і цінову ситуацію, йдеться в повідомленні. “Тому кроки з диверсифікації мають бути розроблені таким чином, щоб ні громадяни, ні економіка не були перевантажені”, – кажуть у Мінфіні.