Видозміненій Boeing 757 отримав власну назву Excalibur й саме на ньому відпрацюють сенсори та інші системи новітнього винищувача за програмою GCAP
Джерело: Defence Express
Для створення винищувача шостого покоління Tempest за програмою Global Combat Air Programme (GCAP), яку веде Велика Британія, Італія та Японія, прийшлось створити спеціальний літак, яки отримав власну назву Excalibur. Фактично мова йде про “літаючий лабораторний стенд” на базі пасажирського Boeing 757, який на першому етапі отримав спеціальні гондоли, а згодом має змінитись ще більше.
Саме в цих гондолах і має бути розміщено комплекс під назвою ISANKE & ICS (Integrated Sensing and Non-Kinetic Effects & Integrated Communications Systems), під яким ховається система радіотехнічної розвідки та боротьби, а також системи зв’язку.
Наразі Excalibur завершив першу фазу модифікації та льотних випробувань, про що повідомив британський сегмент італійського конгломерату Leonardo, який разом із британською 2Excel, веде цей проєкт. При цьому вартість створення Excalibur, відповідно до контракту 2023 року, становить близько 150 млн доларів.
І це лише перший етап “мутації” літака, бо далі на ньому мають бути встановлені додаткові системи майбутнього Tempest, які будуть випробовуватись прямо у польоті. Наприклад, ніс літака буде замінений на той, який буде у винищувача, у носовій частині також буде розміщено оптико-електронну станцію. Ще два “нарости” мають з’явитися й по лівому борту, а ще два сенсори під фюзеляжем ближче до хвоста.
Також у літаку, окрім робочих місць для техніків та інженерів має бути встановлена “віртуальна кабіна” винищувача. І враховуючи те, що Boeing 757 може знаходитись у повітрі близько 8 годин це дозволить мати більш ніж достатньо часу для роботи із системами майбутнього винищувача шостого покоління.
Нагадаємо, що Tempest має обігнати FCAS (Франція, Німеччина, Іспанія) у перегонах за створення винищувача шостого покоління. І перший політ Tempest має відбутися у 2028 році, а перші машини потраплять в експлуатацію у 2035 році. Водночас FCAS поки буксує так, що французький Safran боїться втрати компетенції у розробці двигунів.