Здоров'я

Дієта при ендометріозі: що їсти, щоб переламати ситуацію

Кофеїну — ні, лососевим — так! Розповімо, який раціон полегшить ваш стан

Нашу матку вистилає слизова оболонка, яка називається ендометрієм. З невідомих поки причин іноді ендометрій починає рости за межами матки, наприклад, в яєчниках, фаллопієвих трубах або інших місцях. Цей стан називається ендометріозом, і за статистикою, їм страждає кожна десята жінка у репродуктивному віці.

Статистика може бути не зовсім точною, і реальних епізодів, швидше за все, більше — ендометріоз досить важко діагностувати.

Це стан зовсім не необразливо, воно призводить до тяжких хворобливих спазмів, кровотеч, проблем з травленням і інших неприємних симптомів.

Які симптоми у ендометріозу?

Ендометріоз сильніше проявляє себе, як правило, під час менструацій. Ознаки і симптоми, які повинні вас насторожити:

  • біль у тазовій області
  • підвищена болючість при місячних
  • біль під час сексу
  • біль при дефекації і сечовипускання
  • важкі місячні або кровотечі в між циклами
  • втома
  • діарея
  • здуття живота
  • запор
  • біль у попереку
  • судоми і спазми

 

Якщо залишити ендометріоз залишити без лікування, він може привести до безпліддя, підвищити ймовірність позаматкової вагітності або навіть стати причиною непрохідності кишечника.

Деякі дослідження показують, що у пацієнток до ендометріозом дещо підвищується ризик розвитку раку яєчників або аденокарциноми. Не лякайтеся, вчені повідомляють, що ця небезпека залишається зовсім незначною, і не вимагає негайного радикального втручання.

А як лікують ендометріоз?

Ліки від ендометріозу не існує, але комплексний догляд і препарати для зняття симптомів можуть допомогти. Зазвичай вони включають в себе знеболюючі, здоровий спосіб життя, правильне харчування і фізичні вправи.

Продукти, які погіршують симптоми ендометріозу

Вченим ще належить провести ґрунтовні дослідження — по‑справжньому довгострокові, з широчезною вибіркою учасниць. Але вже зараз є результати досліджень поменше.

Результати ясно демонструють, що спосіб життя може вплинути на ризик виникнення ендометріозу, так і на якість життя пацієнток, вже їм страждають.

Фактори, які можуть негативно вплинути на симптоми ендометріозу або змусити його прогресувати:

1. Трансжири

Жінки, в чиєму раціоні було більше продуктів з трансжирами, частіше страждали і від ендометріозу. Ці речовини зазвичай містяться в смаженої, переробленої їжі у фаст-фуді.

2. Червоне м’ясо

Деякі дослідження ясно показують, що ендометріоз частіше розвивався у жінок, які вживали червоне м’ясо.

3. Глютен

Зазвичай клейковина небезпечна тільки для людей з целіакією. Але, судячи з усього, безглютенова дієта допомагає знизити больові відчуття у жінок з ендометріозом.

4. FODMAP-продукти

Це абревіатура від переліку видів вуглеводів, які протипоказані при синдромі подразненого кишечника. Вчені з’єднання ясували, що раціон з низьким вмістом FODMAP допомагає також жінок з ендометріозом краще себе почувати.

5. Продукти, які впливають на гормони і запальні процеси в організмі

Дієта може впливати на наш естрогеновий баланс, а значить — і на ендометрій. Якщо об’єднання єднати це з рекомендаціями протизапального раціону, стає зрозуміло, що варто уникати всього, що може посилити симптоми.

  • алкоголь
  • кофеїн
  • глютен
  • червоне м’ясо
  • насичені і трансжири

Продукти, які покращують стан при ендометріозі

Для боротьби із запаленням і болем найкраще підходить поживна, добре збалансовану дієту. Нехай вона буде заснована на рослинній їжі і достатня за мінеральним і вітамінним складом

1. Продукти, багаті клітковиною

Це фрукти, овочі, бобові і цільні злаки

2. Залізо

Спробуйте листову зелень, брокколі, бобі, зернові, горіхи і насіннячка.

3. Омега-3 жирні кислоти

Додайте в раціон лосось, сардини, оселедець, форель, волоські горіхи, чіа і насіння льону.

4. Продукти, багаті антиоксидантами

Це яскраві фрукти та овочі (наприклад, апельсини), ягоди, темний шоколад, шпинат і буряк.

Що ще можна з’їсти?

Харчові добавки можуть бути досить корисними для регуляції симптомів ендометріозу — разом зі здоровою дієтою, зрозуміло. Ідеально, якщо мікроелементи потраплять до вас з тарілки, а не з баночки з мультивітамінами.

1. Вітаміни А, Е, З і цинк

В одному невеликому дослідженні вчені довели, що прийом вітамінів Е і С знизив рівень запалення і хронічного тазового болю.

Інші вчені додали в цей коктейль вітамін А і цинк. Аналізи показали, що прийом мікроелементів знизив маркери шкідливих окислювальних процесів і підвищив рівні антиоксидантів.

2. Куркумін

У відомій всім східної спеції є дуже корисна протизапальна частина — куркумін. Вчені з’ясували, що ця речовина пригнічує клітини ендометрію за рахунок зниження продукування гормону естрадіолу.

3. Вітамін D

Велике дослідження показало, що рідше страждали від ендометріозу жінки з більш високим рівнем вітаміну D і те, хто частіше споживав молочні продукти.

4. Кальцій і магній

Вітамін D разом з кальцієм і магнієм, отримані з їжі, надають великий оздоровчий ефект на жіночий організм.

Які є альтернативні методи лікування ендометріозу?

Дуже корисні фізичні вправи — вони зменшують рівень естрогенів і вивільняють ендорфіни, що знижують больові відчуття. На це ж працюють методики релаксації:

На додаток до традиційних методів лікування, альтернативні методи лікування можуть бути дуже корисні для жінок з ендометріозом. Наприклад, методи релаксації можуть бути корисні. Вони можуть включати в себе:

  • медитація
  • йога
  • голковколювання
  • масаж

Звертайте увагу, як ваш організм реагує на ті чи інші продукти. З цим може допомогти щоденник харчування, де можна позначати, посилюються симптоми залежно від того, що ви їсте.

Ми всі дуже різні, і те, що допомагає одній жінці, може погіршити стан іншого.

Можливо, підібрати раціон допоможе дієтолог, але знайте хорошого фахівця непросто. Особливо якщо врахувати, що не існує єдиного протоколу харчування для всіх, хто страждає від ендометріозу. У будь-якому випадку доведеться йти шляхом проб і помилок.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України