Київські митники стали на заваді вивезенню за межі України в міжнародних поштових відправленнях десяти старовинних ікон за підробленими висновками мистецтвознавчої експертизи.
Одне відправлення прямувало з Києва до США, а три інших – з Харкова до Болгарії.
Згідно з деклараціями, у міжнародних посилках за кордон відправлялися сучасні ікони та картини.
Насправді у посилках переміщувалися дві старовинні ікони «Богородиця з немовлям», а також дві ікони «Трійця новозаповітна», та по одній – «Успіння Богородиці», «Богородиця Володимирська», «Благовіщення», «Спас Вседержитель», «Голова Іоанна Предтечі» та «Святий Устиніан».
Всі ікони супроводжувалися дозвільними актами мистецтвознавчої експертизи на право вивезення.
Однак у київських митників виникли сумніви стосовно оригінальності цих дозволів, адже мистецтвознавчі документи на дві ікони, які прямували до США, мали явні ознаки сканованої копії. Тож за кваліфікованим висновком митники звернулися до експертів Національного художнього музею України.
Як встановили фахівці, в музеї за цим номером зберігається експертний висновок на зовсім інший художній твір. А отже, документ підроблено.
Також, обидві ікони «Богородиця з немовлям» представляють культурну цінність, зокрема, як приклад сприйняття не тільки професійного, але й народного українського іконопису західноєвропейської мистецької культури.
Це два твори народних малярів з України, виготовлені в середині ХІХ – на початку ХХ століття, які можуть бути вивезені за межі України за дозволом Міністерства культури лише на тимчасове зберігання.
На решту ікон надано документи, видані одним з обласних закладів культури, який не вповноважений видавати такі дозволи.
Насправді, три з виявлених старовинних ікон мають середню художню та культурну цінність, а п’ять – хоч і не представляють як такої цінності, однак на їх вивезення також потрібен дозвіл відповідних компетентних органів.
Київською митницею складено чотири протоколи про порушення митних правил за ст. 473 та 483 Митного кодексу України.
Ікони вилучено.