В Австрії існує загальнонаціональний ризик зараження кліщовим енцефалітом. З підвищенням температури зростає і ризик появи кліщів на луках і лісах країни. Перші випадки вже зареєстровані цього року — ніхто з цих людей не був вакцинований.
Близько 35 відсотків із 17 видів кліщів, що мешкають в Австрії, є переносниками Borrelia як патоген. Якщо вони потрапляють у кров, йдеться про так звану хворобу Лайма. Інфекція може бути легкою, але й уражати суглоби, м’язи та нерви. Зазвичай це лікується антибіотиками.
Однак Австрія також є одним з регіонів Європи, які найбільше страждають від кліщового енцефаліту. Вірус виявляється у слині деяких кліщів і передається відразу після укусу. Кліщовий енцефаліт розмножується у нервових клітинах людини і може призвести до запалення головного чи спинного мозку. Захворювання підлягає реєстрації. При зараженні немає іншої протиотрути або лікування, крім знеболювальних. Іноді інфекція протікає тільки з лихоманкою, іноді вона призводить до смерті.
У принципі, зараження КЕ можливе скрізь, але в деяких районах небезпека особливо висока. Сюди входить весь Дунайський регіон, Бургенланд та більшість Штирії. Найвища концентрація у Верхній Австрії вздовж Дунаю від Пассау до Лінця. Крім того, небезпечні райони Вахау, Санкт-Пельтену та Відня аж до кордону зі Словаччиною.
Але тепер є гарячі точки на Заході. Хоча ще кілька років тому тут майже не було відомо про випадки захворювання, дедалі більше випадків захворювання також реєструється у Тіролі та Форарльберзі. Карта, складена віденськими вірусологами Джудіт Аберле та Карін Стіасни, показує, де були зареєстровані випадки зараження кліщовим енцефалітом до 2022 року включно.
Перші випадки вже сталися цього року, як повідомляє «Heute» вірусолог Джудіт Аберле з MedUni Wien: «Цього сезону в Центрі вірусології MedUni було підтверджено сім випадків, які були госпіталізовані з кліщовим енцефалітом, у тому числі одна дитина».
Так звана вакцинація проти кліщів забезпечує захист від зараження кліщовим енцефалітом і, отже, від менінгіту. «Він захищає понад 90 відсотків. Прориви в області вакцин є дуже рідкісними», — каже Аберле. Повторне щеплення рекомендується робити кожні п’ять років, а особам старше 60 років слід робити кожні три роки.
Крім того, відповідний одяг може захистити від укусу кліща. Міцне взуття, довгі штани та довгі рукави заважають кліщу знайти відповідну ділянку шкіри для присмоктування. Якщо штанини ще й заправлені в шкарпетки, то кліщ змушений повзти вгору одягом, що полегшує його пошук.
Для дітей рекомендується головний убір. Нанесення репелентів на відкриті ділянки шкіри забезпечує певний захист і може знизити ризик укусу кліща. Крім того, краще також уникати високої трави, кущів і чагарників і рухатися широкими стежками.