Авторські статтіЗдоров'я

Де живе сальмонела? Сальмонельоз та його наслідки

З недавнього часу курячий білок вважається одним з оптимальних продуктів. Він обов’язково входити в раціон людей, бажаючих схуднути або просто позбутися від зайвих проблем зі здоров ям. Цей дієтичний і дешевий продукт зараз дуже модний. Але всі забули, що куряче м’ясо є причиною поширення важкої інфекції — сальмонельозу.

Який збудник цієї інфекції? Що таке сальмонельоз і як з ним боротися? Як передається хвороба і чим він небезпечний? Які симптоми хвороби і її можливі наслідки? Чи є особливості перебігу сальмонельозу у дітей? Як проявляється інтоксикація при цьому захворюванні і що робити, щоб її зменшити?

Збудник сальмонельозу

Що таке сальмонела? Це особливий вид бактерій, які при попаданні в організм людини призводять до запалення деяких відділів травної системи і вираженій інтоксикації.

Ви можете прочитати про седативні препарати у нас на сайті.

Вони являють собою рухомі грамнегативні палички з джгутиками. Збудник сальмонельозу (Salmonella) відноситься до сімейства кишкових ентеробактерій, що пов’язано зі здатністю цього типу мікроорганізмів вражати кишечник, хоча бувають і інші форми захворювання.

Сальмонели мають певні особливості

1. Вони стійкі до дії багатьох факторів навколишнього середовища: здатні вижити за температури -82 ºC і довгостроково зберігаються на поверхні у висушеному вигляді.

2. На навколишніх предметах при звичайній кімнатній температури бактерії можуть бути життєздатними до трьох місяців.

3. У випорожненнях тварин збудник сальмонельозу живе до чотирьох років.

4. Вони стійкі до соління, копчення і заморожування.

5. Живуть сальмонели в м ясі домашніх і диких тварин, птиці, в молоці, яйцях птахів. Особливістю цих бактерій є здатність до розмноження в молоці і готових м ясних стравах протягом тривалого часу, при цьому вони не змінюють їх зовнішній вигляд, тобто візуально відрізнити заражені продукти від чистих.

6. Де ще живе сальмонела? — у води, при попаданні туди з фекаліями або через заражені предмети, вони можуть перебувати до двох місяців.

7. Сальмонели можуть продукувати або виробляти екзотоксини: ентеротоксин і цитотоксин.

8. При руйнуванні бактерії в організм зараженої людини виділяється ендотоксин, що призводить до розвитку вираженої інтоксикації.

9. Щоб знищити бактерії в продуктах доводитися їх піддавати тривалій термічній обробці. При якій температури гине сальмонела? — не менше 50 ºC. Приміром, щоб убити сальмонелу в невеликому шматочку м яса вагою близько 500 мг доведеться його варити або тушкувати протягом 2,5 години.

Історія виявлення сальмонели

За всю історію медицини бактеріологи неодноразово описували захворювання, що нагадують за течією сальмонельози. Збудників періодично виявляли в м ясі померлих тварин. В кінці XIX століття американські вчені Д. Е. Сальмон і Дж. Сміт виділили та описали збудників сальмонельозу тварин, але назвали захворювання чумою свиней. Через кілька років такі ж бактерії висіяли з кишечника померлих людей.

Протягом наступних 40 років дані про схожих інфекціях і бактеріях, що їх викликали регулярно спливали в медицині. Все це призвело до виділення окремого виду кишкових інфекцій, а їх збудників назвали в честь вченого, який вперше описавши бактерії сальмонели.

Где живёт сальмонелла? Сальмонеллёз и его последствия

Причини сальмонельозу

Сальмонельоз — це гостре інфекційне захворювання, викликане сальмонелами. Які тварини можуть бути джерелом інфекції?

Прочитайте про заспокійливі препарати які не викликають сонливості у нашій публікації.

Захворіти і заразити оточуючих можуть практично будь-які тварини:

 • коні, свині, вівці;
 • велика рогата худоба;
 • хворіють на сальмонельоз навіть домашні тварини-кішки і собаки;
 • дикі тварини нерідко є джерелом інфекції: лисиці, вовки, песці, бобри, ведмеді;
 • але основне місце в передачі інфекції займають домашні птахи, особливо водоплавні, сальмонельоз може бути в курячих яйцях, м ясі курки, качок і гусей, навіть сухий яєчний порошок, приготований з заражених яєць, може містити збудника;
 • переносять інфекцію дикі птахи — голуби, чайки і горобці;
 • були зафіксовані випадки розвитку сальмонельозу серед ящірок, черепах, крабів і жаб;
 • джерелом інфекції при сальмонельозі може бути людина (бактеріоносій) під час розвитку хвороби.

Тобто сальмонельоз зустрічається скрізь, але частіше в домашньому господарстві.

Способи зараження сальмонельозом теж різноманітні. Хворі тварини можуть виглядати здоровими і виділяти бактерії в навколишнє середовище з фекаліями, зі слиною, сечею, зі слизом під час чхання, з молоком і яйцями. Після смерті зараженої тварини збудник сальмонельозу зберігається в м ясі.

Зараження сальмонельозом найчастіше, можливо, за допомогою фекально-орального механізму. Шляхи передачі інфекції, такі

Где живёт сальмонелла? Сальмонеллёз и его последствия

1. Один з основних шляхів зараження — це аліментарний через продукти, до яких відносяться м’ясо тварин і птахів, а також яйця і молоко.

2. Бувають випадки, коли продукти інфікуються під час обробки або приготування при контакті з зараженими поверхнями.

3. Як ще передається сальмонельоз? — контактно-побутовим шляхом через невимитих руки, після спілкування з зараженими людьми і тваринами при недотриманні санітарно-гігієнічних норм.

4. Один з можливих шляхів поширення інфекції — водний при ковтанні води з бактеріями.

5. Як ще можна заразитися сальмонельозом? — через пив, при вдиханні частинок в організм людини може потрапити збудник.

Захворіти на сальмонельоз людина, може, протягом усього року, але, з точки зору епідеміології, найнебезпечнішим є літній період. У жаркий час частіше порушуються умови зберігання продуктів. Влітку реєструються спалахи захворювання, так і одиничні або спорадичні випадки.

Патогенез сальмонельозу

Сальмонельоз — це антропозоонозна інфекція, викликана сальмонелами, провідне місце в розвитку якої відводиться тваринам. Потрапляючи в організм людини, бактерії проходять систему захисту верхніх відділів органів травлення. Найчастіше збудник сальмонельозу аудитується і починає розмножуватися в початковому відділі тонкого кишечника. Тут же їх частково захоплюють клітини крові, які називаються — макрофаги. Це перша активна система захисту людини, але саме після її роботи і руйнування бактерій починають відбуватися більш серйозні зміни — виділення ендотоксину, який вражає нерві і судини кишечника, що є причиною розвитку сильної інтоксикації організму при сальмонельозі.

Потім бактерії проникають у лімфатичні судини і за ним спрямовуються до лімфовузлів кишечника, які є потужною імунним захистом нашого організму. Знижуючи захист, збудник сальмонельозу спрямовується в кровоносну систему і розноситься по всіх органах і системах, утворюючи вторинні осередки інфекції.

У чому небезпека сальмонельозу? Вона полягає у виділенні токсинів, які додатково вражають всі системи органів. Якщо пощастить, то інфекція пройде швидко, а в запальний процес буде залучений тільки кишечник. Але якщо бактерій занадто багато або імунітет людини різко знижений, то сальмонельоз закінчується з розвитком ускладнень.

Где живёт сальмонелла? Сальмонеллёз и его последствия

Симптоми

Скільки триває інкубаційний період при сальмонельозі? — середня його тривалість від 12 до 24 годин. У рідкісних випадках він короткий і становить близько 6 годин, а іноді перші ознаки інфекції проявляються лише через 2 дні.

Існують 3 основні форми сальмонельозу

1. Гастроінтестинальна з переважним ураженням шлунка або кишечника.

2. Генералізований варіант розвитку хвороби із залученням інших органів і систем в запальний процес.

3. Бактеріовиділення.

Прояв захворювання залежить від форми інфекції. Як проявляється сальмонельоз в більшості випадків? — класичний варіант розвитку інфекції — гастроінтестинальна форма.

Симптоми сальмонельозу

1. Гастрит внаслідок розвитку хвороби зустрічається рідко. До її проявів належать нудота, болі в області шлунку і блювання.

2. Перші ознаки сальмонельозу при ураженні кишечника — гострий початок і ранній розвиток симптомів інтоксикації.

3. Нудота і блювота як одноразова, так і багаторазова.

4. Рясний частий рідкий стілець. На вигляд він пінистий, коричневого, жовтого або темно-зеленого кольору.

5. Біль у животі та здуття, постійні бурчання.

6. Через скільки проявляється сальмонельоз при ураженні всіх відділів кишечника? — інкубаційний період короткий, а саме захворювання протікає важко і починається з підйому температури, стілець частий і рідкий з невеликими прожилками крові.

7. Нерідко до загальних класичних симптомів приєднуються прояви запалення підшлункової залози і в запальний процес втягується ураження печінки.

8. При сальмонельозі порушується робота серцево-судинної системи — змінюється частота пульсу, знижується артеріальний тиск, ритм серця стає неправильним.

9. При відсутності своєчасного лікування або в особливо важких випадках розвивається колапс, коли різко падає артеріальний тиск і знижується кровообіг у життєво важливих органах.

10. Сальмонельоз при вагітності протікає важко, з усіма симптомами і в тяжких випадках може закінчитися викиднем.

Легке, середнє і важке протягом характерно для будь-якої форми сальмонельозу, при цьому симптоми інфекції протікають з різною частотою.

Бактеріовиділення при розвитку сальмонельозу буває гострим і хронічним. У першому випадку сальмонела може виділятися в навколишнє середовище протягом трьох місяців після перших проявів захворювання, у іншому — більш тривалий період.

Где живёт сальмонелла? Сальмонеллёз и его последствия

Діагностика інфекції

Легко виставити діагноз під час спалаху захворювання, але поодинокі випадки вимагають спеціальних обстежень.

1. Як здавати аналіз на сальмонельоз? Основа діагностики — це бактеріальні методи дослідження, матеріалом для яких є кров, сеча, вміст шлунка, блювотні маси, гній. Найбільш ефективний аналіз в ранні терміни розвитку хвороби.

2. Серологічні методи постановки діагнозу вмикають РА і РНГА, їх можна проводити трохи пізніше на 7 або 8 день захворювання. РА позитивний при розведенні сироватки 1:200.

Ускладнення сальмонельозу

Чим небезпечний сальмонельоз? Не тільки своїм перебігом і ураженням усіх органів і систем. У разі невдалого або несвоєчасного лікування інфекція супроводжується серйозними ускладненнями.

1. Гастроінтестинальна або шлунково-кишкова форма сальмонельозу іноді закінчується розвитком колапсу або гіповолемічного шоку (зниження артеріального тиску, блідість шкіри, нудота, запаморочення і втрата свідомості).

2. До ускладнень сальмонельозу відноситься гостра серцева недостатність.

3. Під час розвитку захворювання нерідко розвиваються численні септичні ускладнення — гнійні запалення суглобів, абсцеси печінки, селезінки і нирок.

4. Іноді уражається серце — ендокардит.

5. Виникають запальні процеси в сечовидільної системи — цистит, пієлонефрит.

6. Наслідком сальмонельозу може бути абсцес головного мозку і запалення його оболонок або менінгіт.

7. Іноді сальмонельоз закінчується розвитком перитоніту, пневмонії або апендициту.

Сальмонельоз частіше закінчується повним одужанням. Тільки не більше ніж в 0,2–0,3% випадків можливий смертельний результат.

Чи можна повторно захворіти на сальмонельоз? — так, при будь-якій формі розвитку інфекції рецидиви захворювання трапляються. Організм не виробляє специфічні імунні клітини назавжди, які захищають людину від розвитку хвороби в майбутньому.

Лікування

Як лікувати сальмонельоз? Враховуючи різноманіття клінічних проявів і різні варіанти перебігу самого захворювання лікування слід проводити тільки під наглядом фахівців у стаціонарі. Хоча при легких формах сальмонельозу допускається домашній режим.

Лікування завжди підбирають індивідуально.

1. У перші години розвитку сальмонельозу всім пацієнтам з ураженням живота і кишечника призначають промивання шлунка.

2. Для припинення діареї призначають препарати кальцію в терапевтичних дозах.

3. Важливу роль у лікуванні сальмонельозу відіграє правильна дієта. При легкому перебігу хвороби — це основний метод допомоги хворим. На час лікування тяжкої інфекції в харчуванні показані часові обмеження багатьох продуктів. Виключаються калорійні страви, молоко, яйця, свіжі овочі, копчення, соління, маринади, солодощі. Харчування при сальмонельозі у дорослих на годину лікування включає щадну обробку продуктів — тільки відварні, пропарені і тушковані страви. Загальна калорійність продуктів протягом дня не повинна перевищувати 2 тис. ккал. Їжа повинна бути кімнатної температури, тимчасово виключаються гарячі страви.

4. При розвитку багаторазової блювоти і послаблення стільця призначається дегідратаційних терапія — використовують внутрішньовенні плазмозамінні розчини.

5. Що стосується призначення антибіотиків при сальмонельозі — вони не ефективні при всіх формах захворювання. При внутрішньоклітинному розташуванні бактерій антибактеріальні препарати практично не діють на збудника. Генералізовані варіанти перебігу захворювання вимагають призначення протимікробних засобів. Їх підбирають індивідуально з урахуванням чутливості бактерій, яку визначають під час взяття аналізів.

6. Значущу роль в лікуванні надає сальмонельозний бактеріофаг, який діє безпосередньо на бактерії, знищуючи їх.

7. В якості додаткової терапії призначають протизапальні препарати. Для симптоматичної допомоги використовують полівітаміни, препарати калію для швидкого відновлення організму після перенесеної інфекції.

У разі бактеріовиделітельства сальмонели в організмі людини виявляються нечутливими до багатьох антибіотиків. Тоді медикаменти підбирають індивідуально з тривалим курсом лікування.

Профілактика

Профілактика сальмонельозу включає низку протиепідемічних заходів та індивідуальних заходів захисту від інфекції.

До заходів попередження сальмонельозу відносяться наступні профілактичні заходь.

1. Активна робота ветеринарних і санітарно-гігієнічних служб по виявленню захворювання і носійства серед домашніх тварин і людей.

2. Велика роль у поширенні інфекції належить працівникам харчової промисловості, тому їх щорічно обстежують на носійство.

3. У разі виявлення вогнища інфекції проводитися активна робота з контактними особами з подальшим їх обстеження на носійство або легке безсимптомний перебіг хвороби.

4. Профілактика сальмонельозу полягає в проведенні санітарно-просвітницьких робіт серед населення з поясненням правил термічної обробки продуктів.

5. Особиста гігієна грає не останню роль у зниженні факторів передачі інфекції серед людей.

6. До профілактичних заходів відноситься активна щорічне спостереження за бактеріовиділювачів і своєчасне лікування.

7. Як провести профілактику сальмонельозу в домашніх умовах? — це тривала термічна обробка м ясних виробів, яєць і молочних продуктів.

Особливості перебігу сальмонельозу у дітей

Особлива група населення — це діти. До року їх імунітет ще не сформований, щоб повноцінно відповісти на присутність бактерій, після року він ще формується, тому в дошкільному і шкільному віці малюки важко переносять інфекцію.

Чим небезпечний сальмонельоз в цей час і як він протікає у дітей? Які особливості перебігу захворювання в дитячому віці?

1. Причиною розвитку сальмонельозу у немовлят часто є сальмонела тифимуріум (Salmonella typhimurium) — це внутрішньолікарняна інфекція, при якій невдалих обставин малюки заражаються ще в пологовому будинку.

2. Найбільш схильні до розвитку інфекції діти у віці до року.

3. У дітей старшого шкільного віку, як правило, захворювання протікає так само, як і у дорослих.

4. Малюки частіше спілкуються з тваринами і птаха, тому контактний шлях зараження має велике значення. На додаток пиловий шлях передачі інфекції стоїть не на останньому місці.

5. Інкубаційний період сальмонельозу у дітей в більшості випадків укорочений, становить не більш 12 годин.

6. Для дітей більш характерна сезонність захворювання — літньо-осінній період розвитку інфекцій.

7. Ознаки сальмонельозу у дітей грудного віку — переважають загальні симптоми інтоксикації: слабкість, млявість, відмова від їжі, малюк постійно відригує, він сонний, дитина більш примхливий, стілець прискорений до 5-6 разів на добу, при ненаданні допомоги в перші дні розвитку захворювання стан може різко погіршитись.

8. У цьому віці частіше розвивається гастроентероколітіческом форма сальмонельозу, тобто, що протікають з шлунковими і кишковими симптомами.

9. Симптоми сальмонельозу у дітей старшого віку — виражена слабкість, адинамія, відсутність апетиту, постійна нудота і багаторазова блювота, зелений стілець від 5 до 10 разів на добу, підвищення температури тіла як мінімум на 1,5 ºC, болі і бурчання в животі.

10. Різке підвищення температури тіла до 40 º c і вище свідчить про генералізованої інфекції, коли в різних органах сформувалися гнійні вогнища.

11. Наслідки сальмонельозу у дітей, на відміну від дорослих, можуть бути трохи іншими, — крім всіх перерахованих вище, у малюків часто спостерігається дисбактеріоз після перенесеної інфекції. Іноді після сальмонельозу формуються хронічні захворювання травної системи, у тому числі з обмеженням вироблення ферментів для переробки їжі — хронічний панкреатит. Алергенні діти набувають ще один неприємний чинник — харчову алергію.

Лікування сальмонельозу у дітей

Терапія цього інфекційного захворювання у дітей починається в більшості випадків з дезінтоксикації. Це один із перших етапів лікування дітей. Справа в тому, що при втраті рідини до 10% дитина може померти. Тому основа лікування сальмонельозу у дітей — відшкодування втраченої рідини. Вона розраховується за роками та масі тіла.

В іншому загальні принципи лікування дотримуються так само, як і у дорослих. Залежно від показань призначаються антибактеріальні препарати. Проводитися симптоматична терапія жарознижувальними, загальнозміцнюючі ліками. Велика увага при лікуванні сальмонельозу в дитячому віці відводять призначенням препаратів для відновлення мікрофлори кишечника.

Дієта при сальмонельозі у дітей має свої особливості:

 • не потрібно змушувати дітей є, тім більше в перші дні розвитку хвороби;
 • тимчасово виключаються з раціону важко перетравлювані продукти в тому числі молоко і яйця;
 • маленьких дітей у зв’язку з різкою втратою рідини рекомендують відпоювати водою, але давати її потрібно дозовано невеликими порціями, достатня однієї ложки за раз;
 • в іншому дієтичні рекомендації відповідають таким у дорослих;
 • обмеження в харчуванні зберігаються до 5 днів, потім дієта поступово розширюється за необхідності.

Інтоксикація при сальмонельозі

Синдром інтоксикації при сальмонельозі має важливе значення. Від його розвитку залежить тяжкість захворювання та загальний стан хворого.

Період інтоксикації починається в момент руйнування збудників сальмонельозу. Бактерії захоплюються клітинами крові і організм у спробі впоратися з мікроорганізмом їх руйнує. В кишечник виділяється екзотоксин, який і визначає подальший стан людини.

Ознаки отруєння сальмонелою

1. При легкого ступеня розвитку захворювання, симптоми отруєння, помірні — це загальне нездужання, слабкість і відсутність апетиту.

2. Середня ступінь тяжкості інфекції характеризується високою температурою не менше 39 ºC, головним болем і запамороченням, нудотою і блювотою, розвиваються судоми в кінцівках, ломота у всьому тілі.

3. До симптомів отруєння при сальмонельозі тяжкого ступеня відносяться озноб і висока температура тіла більше 40 ºC, виражена слабкість, адинамія.

4. В момент розвитку важкої інтоксикації характерний зовнішній вигляд хворих на сальмонельоз — вони виглядають знесиленими, шкіра бліда, суха, з наявністю синюшного відтінку, голос тихий, слабкий, з’єднання являються численні судоми в кінцівках і у всьому тілі, різко зменшується кількість виділеної сечі до повного її зникнення.

5. При розвитку інтоксикації під час огляду людину лікар додатково відзначає збільшення селезінки і печінки.

При отруєння сальмонелою або інтоксикації організму внаслідок інфекційного захворювання не можна намагатися допомогти людині самостійно. Такий стан є прямимо показанням до госпіталізації.

Сальмонельоз посідає перше місце в світі серед смертельних випадків від кишкових інфекційних захворювань. А кількість нових видів сальмонел збільшується з кожним роком. Викорінити збудника неможливо. Що можна зробити, щоб не захворіти? Потрібно правильно готувати продукти, регулярно дотримуватися елементарних правил гігієни і вчити дітей звертатися навіть з екзотичними видами тварин

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

20 − 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.