ЄС|NATO

Ціни на ракети Brimstone 3 для оснащення тактичної авіації різко піднялися

Що саме могло підняти цінник на тип ракети, яка теж використовувалась на полі бою в Україні

Джерело: Defence Express

В одній з наших публікацій ми розповідали про те скільки коштує ракета до ПЗРК Stinger, і чому збивати нею щось окрім літаків та вертольотів тепер розкіш. Там мова була про те, що на прикладі нового контракту для Бундесверу лише сама ракета до Stinger, а не сам ПЗРК в зборі, коштує тепер 875 тисяч євро за одиницю. І це справді саме той випадок, коли мало того, що показник вартості не для слабкодухих, але й строк поставки теж вражає – аж в 2027-2029 роках, хоча мова про всього 506 ракет.

Але виявилось, що той же Бундесвер вимушений в своїх закупівлі закласти по факту зашкалюючий цінник й на інше сімейство ракет, котрі можливо менш “медійні”, аніж Stinger, але теж показали свою ефективність під час повномасштабної війни РФ проти України.

Як розповідає портал Opex360, збройні сили Німеччини підписала рамковий контракт з MBDA Deutschland, який передбачає поставку до 3266 ракет Brimstone 3 для оснащення тактичної авіації Лютваффе та застосування з літаків Eurofighter. Ця рамкова угода укладена строком на 9 років, загальна оціночна вартість поставки усіх вказаних 3266 Brimstone 3 на даний момент не вказується.

Однак вказується обсяг та вартість поставки за першим твердим контрактом, укладеним за цією рамковою угодою. І там йдеться про те, що перша партія в 274 ракети безпосередньо для бойових та завдань та ще 104 ракети для навчань та випробувань буде поставлена німецькому війську в 2028 році, при цьому загальна вартість поставки складе 376 мільйонів євро, або по факту по 1 мільйону євро за ракету.

Тут слід підкреслити, що Бундесвер в цій історії отримуватиме ракети Brimstone 3, які виготовлятимуться на потужностях MBDA Deutchland безпосередньо на території Німеччини, в місті Шробенхаузен. Тобто ракети вартістю 1 мільйон євро за одиницю для німецького війська – це ще “внутрішня”, а не експортна ціна.

Можемо для порівняння пригадати, що на травень 2022 року по ракетам Brimstone 2 у відкритому доступі заявлявся показник вартості в 207 тисяч євро за одиницю. Тобто цілком можна екстраполювати, що за останні 2 роки цінник на керовані ракети цього сімейства виріс по факту вп’ятеро.

Brimstone 3 звісно не Stinger, але й там вражає показник росту вартості ракет

При цьому сама MBDA Deutchland заявляє, що корпорація уже подвоїла свої виробничі спроможності, в інтересах самої Німеччини та союзників по НАТО. Тобто в даному випадку виходить, що 1 мільйон євро за одну керовану ракету Brimstone 3 – це уже при відлагодженому виробничому ланцюжку.

Цілком ймовірно, що по мірі нарощення поставок Brimstone 3 для Бундесверу їх середня вартість все ж поступово знижуватиметься. Але наведений вище приклад все ж є доволі ілюстративним, яких розмахів набирає тенденція подорожчання вартості зброї у світі загалом.

Eurofighter Typhoon німецьких ВПС, ілюстративне фото з відкритих джерел
Eurofighter Typhoon німецьких ВПС, ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України