Авторські статті

«Це катастрофа»: міністр Улютін оцінив населення підконтрольної території України до 25 млн

На підконтрольній уряду території України наразі проживає від 22 до 25 мільйонів людей. Таку оцінку озвучив міністр соціальної політики, сім’ї та єдності Денис Улютін під час дискусії «Українське суспільство 2026: демографія, міграція, ринок праці», організованої LB.ua та EFI Group у межах проєкту «Нова країна» 21 квітня 2026 року.

«У нас близько 13 мільйонів унікальних отримувачів соціальних виплат. Я вважаю, що у нас трохи менше на підконтрольній території. Це катастрофа», — заявив Улютін.

Цифри, які озвучив міністр

За даними Мінсоцполітики, станом на 2026 рік в Україні налічується 13 мільйонів унікальних отримувачів соціальних виплат та ще 10,2 мільйона людей, які отримують пенсії. Навіть якщо взяти офіційну оцінку Держстату у 29 млн осіб на підконтрольній території, ситуація із зайнятістю, за словами міністра, є критичною. Сам Улютін вважає, що реальна цифра не перевищує 25 мільйонів.

Для порівняння: у 1991 році населення України становило близько 48 мільйонів осіб, а до 2022 року скоротилося приблизно до 41 мільйона.

Розбіжності в оцінках

Слід зазначити, що оцінка Улютіна є значно нижчою за дані Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України. Директорка інституту Елла Лібанова на тій самій дискусії повідомила, що станом на лютий 2026 року на підконтрольній території проживало близько 29 мільйонів українців — на мільйон менше, ніж роком раніше. За її словами, більшість цього скорочення пояснюється природним зменшенням населення, а не міграцією.

Голова Державної служби статистики Арсен Макарчук навів ще один тривожний показник: народжуваність торік склала понад 168 600 немовлят — менше шести дітей на тисячу населення.

Також міністр Улютін повідомив, що ще близько 3 мільйонів людей проживають на тимчасово окупованих територіях, включно з Кримом.

Повернення з-за кордону: прогноз і застереження

Улютін припустив, що після завершення війни або за умов сталого перемир’я до України можуть повернутися близько 2 мільйонів громадян. Водночас він наголосив, що рішення людей залежатиме від безпеки, наявності житла, роботи та інфраструктури.

Міністр виступив проти ідеї індивідуальних виплат українцям за повернення з-за кордону, вважаючи, що це може посилити напругу між тими, хто залишився, і тими, хто повертається. Натомість, на його думку, держава має підтримувати громади, що приймають людей.

Реформа соціальної політики

Улютін також заявив про необхідність зміни моделі соціальної політики: за 30 років в Україні було побудовано «соціальний патерналізм», і тепер потрібен перехід до строкових соціальних виплат та послуг, які допоможуть людям стати самостійними й повернутися в економіку.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України