В Україні триває загальна мобілізація та заходи, пов’язані з нею. За законом, насамперед заклику підлягають громадяни з досвідом бойових дій чи просто служби у військових частинах. Іноді в армію закликають брати, батько та син чи чоловік та дружина.
Фактично нормативні акти з військового стану не перешкоджають мобілізації двох членів однієї сім’ї.
Так, у законах України, які регулюють питання мобілізації, призову та військової служби, немає конкретних роз’яснень щодо заборони брати до армії лише певну кількість людей із однієї родини. До того ж, часто родичі йдуть воювати добровольцями.
Фактично до лав ЗСУ можуть вступити і військовозобов’язані чоловіки, і жінки. Тобто з однієї сім’ї мобілізувати можуть усіх осіб 18-60 років, наприклад, чоловіка, дружину та їх повнолітніх дітей.
“На практиці поки що подібного не траплялося, втім, на рівні закону це не проблема. Хоча з усіх правил існують винятки: у разі мобілізації заборона призову торкнеться близьких родичів людини, яка загинула на фронті або вважається зниклою безвісти”, – зазначив юрист Ростислав Кравець. .
Відповідно до законодавства, не підлягають мобілізації під час воєнного стану в Україні чоловіки та жінки, у яких війна вже забрала рідних: когось із подружжя, дітей, батьків чи дідуся чи бабусю.
Також мобілізації не підлягають ті українці, які виховують неповнолітню дитину, а їхній чоловік чи дружина вже проходять військову службу. Таку категорію осіб до норм законодавства додали лише у квітні минулого року.