діабет та його симптоми
діабет та його симптоми

Чи можна солодощі діабетикам?

Цукровий діабет (ЦД) – це хронічний стан, коли рівень глюкози в сироватці крові набагато перевищує фізіологічну норму. При цьому, тканини тіла, включаючи головний мозок, відчувають гостру нестачу глюкози.

У травній системі людини вуглеводи з їжі розщеплюються на глюкозу – простий цукор. З ШКТ глюкоза надходить у кров. Це основний енергетичний ресурс нашого тіла. Гормон інсулін з бета-клітин підшлункової залози збільшує проникність клітинних мембран для глюкози, активує процес її розщеплення з утворенням енергії для клітин, стимулює синтез білків і жирів, а також відкладення глікогену в м’язах. Ураження цих специфічних клітин викликає абсолютну недостатність інсуліну, яка і призводить до підвищення рівня цукру в крові. Наслідки для організму при хронічній гіперглікемії катастрофічні. Особливо, страждає головний мозок, в якому відбуваються незворотні зміни.

І, хоча, люди з цукровим діабетом потребують ретельної корекції свого щоденного раціону, цілком нормально час від часу хотіти включити в свою дієту трохи солодкого. Звичайно, відстежувати кількість вживаних вуглеводів потрібно, тому що вони впливають на рівень цукру в крові. Але це ніяк не означає, що солодощі для діабетиків – це табу.

Вуглеводи при ЦД.

Кількість вуглеводів, яку можна вживати людині, що живе з цукровим діабетом, залежить від:

 • рівня фізичної активності

 • чи підтримує пацієнт постійну масу тіла або намагається скинути зайву вагу

 • необхідності знижувати рівень цукру в крові або його показники в нормі

Це ті питання краще обговорити з лікарем, що спостерігає за вашим здоров’ям.

В даний час цукровий діабет настільки поширений серед людей, що поступово переходить з розряду хвороби в розряд стану. Тобто – це певний спосіб життя. А значить, варто навчитися балувати себе солодким час від часу і насолоджуватися маленькими порціями. Знання і досвід, накопичений в світі по корекції дієти і способу життя людей з ЦД, дозволяє нам припустити, що здорове харчування при цукровому діабеті передбачає наступні моменти:

 • включення в щоденний раціон насичених жирів

 • помірне споживання солі і цукру

 • вживання пісного м’яса, не крохмалистих овочів, цільного зерна, фруктів і здорових жирів

Особливе значення при цукровому діабеті має вміння вибирати їжу в магазині і знання про її вплив на рівень цукру в крові. Вся інформація про продукт, відповідно до законодавства нашої країни, написана на його етикетці. Розуміння того, що саме ви купуєте, робить життя легшим і різноманітнішим. Продукти для діабетиків на продуктовому ринку займають цілу нішу в дієтичному харчуванні.

Виробники лікарських препаратів та дієтичних добавок вказують інформацію про вміст цукру. Уважно вивчайте інструкції до цих засобів з перевірених джерел, medpravda.ua, чи аналогічних порталів.

Не впадайте в оману, читаючи напис «Без цукру», або «Без додавання цукру», або «Не містить цукру». Навіть їжа для діабетиків, містить калорії, а, значить, впливає на рівень глюкози. Як отримати корисну інформацію з етикетки на упаковці? Завжди орієнтуйтеся на калорійність певної порції продукту. Як правило, це 100 г продукту, при вживанні якого виділиться певна кількість калорій в процесі перетравлення вуглеводів, білків і жирів. З трьох інгредієнтів діабетика найбільше цікавлять вуглеводи. Це органічні речовини, які входять до складу клітин всіх представників як рослинного, так і тваринного світу.

Види вуглеводів.

Існує три основних види вуглеводів

 • прості вуглеводи або цукри

 • складні вуглеводи, або крохмаль

 • рослинна клітковина, що більшості випадків важко перетравлюється

Природним шляхом ви отримуєте фруктозу, поїдаючи фрукти, і лактозу з молочних продуктів. Такі вуглеводи можуть додаватися в їжу для поліпшення смаку, наприклад. І це створює додаткове навантаження на підшлункову залозу.

А ось цукрів, які можуть додати в продукти в процесі їх виробництва, можна нарахувати більше 60! Найчастіше на етикетках зустрічаються:

 • сахароза, буряковий цукор або, іншими словами, звичний нам цукор на кухонному столі

 • карамельна патока

 • мед

 • мальтоза

 • декстроза

 • глюкоза;

 • мальтодекстрин

 • ячмінний солод

З розвитком масового виробництва продуктів харчування в їжу почали додавати штучні підсолоджувачі. В них менше калорій і в деяких немає цукру. Але вони не зовсім безпечні. Замінники цукру можуть підвищувати апетит і впливати на смакові рецептори, надаючи натуральної їжі прісний смак. До них відносять: аспартам, ацесульфам натрію або калію, сахарин, сукралоза, неотам, адвантам. Крім того, аспартам, наприклад, протипоказаний при фенілкетонурії.

Окрему групу підсолоджувачів складають рослинні спирти, до яких відносяться сорбітол, манітол, ксилитол і ін. І, хоча вони некалорійні, теж можуть піднімати рівень цукру в крові. Всі штучні підсолоджувачі викликають послаблюючий ефект і утворення газів в кишечнику.

З натуральних підсолоджувачів найвідоміший – це стевія, листя якої містять глікозиди. Загальновизнано, що трава стевії є безпечним підсолоджувачем природного походження. Можна вживати як власне траву, заварюючи її замість чаю, так і препарати на її основі. Наприклад, Ребаудіозід А97. У стевії немає ні цукру, ні калорій. Ще одним натуральним цукрозамінником є архат – фрукт південно-азіатського походження. Але в наших широтах це, скоріше, екзотика.

Іноді цілком допустимо насолодитися невеликою порцією хорошого чорного шоколаду без горіхів і наповнювачів, натурального мармеладу, зефіру без шоколадної оболонки, галетного печива або крекерів. Допустимі 2-3 сушки до чаю або 1-2 вафлі. Якщо вам дозволяє час, то можна спекти млинці зі свіжими або свіжозамороженими ягодами, але не з варенням. Майте на увазі, що чорний шоколад повинен бути гірким, а мармелад містити в своєму складі пектин.

Розвивайте в собі звичку обов’язково читати етикетки на продуктах і розуміти інформацію, яка там написана. Пам’ятайте, що знання загальної кількості вуглеводів важливе для вашого доброго самопочуття і здоров’я. Задайте питання лікареві, скільки всього вуглеводів на добу можна вживати саме вам? Яку кількість солі і цукру? Поцікавтеся режимом харчування. Обговоріть оптимальний варіант фізичної активності.

Дбайливе ставлення до себе дає можливість мати довгу і активне життя.

Статтю підготували редактори видання МедПравда, свідоцтво про реєстрацію від 5.07.2019.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

one × 3 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh