ЄС|NATO

У Норвегії одразу згадали про “Буревесник”, як тільки на кордоні зафіксували підвищення радіації

У Норвегії зафіксували радіоактивний цезій-137, який принесло з РФ

Джерело: Defence Express

У Норвегії зафіксували перевищення у повітрі радіоактивного цезію-137, який з’явився між 9 та 12 вересня, про що свідчить аналіз повітряних фільтрів на метеостанціях, які знаходяться у безпосередній близькості з кордоном РФ.

Рівень цезію-137 вище норми, але небезпеки для людей немає. Про це повідомляє Barents Observer з цитуючи представника Управління радіаційного захисту та ядреної безпеки Норвегії Бреда Моллера, який зазначив, що вміст знаходиться на рівні 5 µBq/m3.

Місця фіксації підвищеного рівня цезія-137 у Норвегії
Місця фіксації підвищеного рівня цезія-137 у Норвегії

 

Зазначається, що цезій-137 утворюється як продукт розподілу під час роботи ядерного реактора. А загалом незначні витікання цезія-137 можуть виникнути під час запуску реактора, його обслуговування чи роботи з ядерним паливом. Також він міг з’явитися через лісові пожежі, бо наслідки аварії на ЧАЕС та навіть ядерних випробувань все ще дають про себе знати.

Але видання пов’язує появу цезія-137 із РФ, яка активно проводить роботи на полігоні на Новій Землі. Та зазначили, що наразі там помічена активність російського “Росатома”, фахівці якого все літо та початок осені працювали на полігоні та готувались до випробувань ракети “Буревестник”.

Єдине відоме заображення пуску, скоріш за все, 9М730 "Буревестник" у 2017-2018 роках
Єдине відоме заображення пуску, скоріш за все, 9М730 “Буревестник” у 2017-2018 роках

 

Це та сама “ядерна” у прямому сенсі ракета, яка відома своєю аварією під час випробуваннь на полігоні поблизу селища Ньонокса в Архангельскій області 8 серпня 2019 року зі значним підвищенням радіації та, офіційно, п’ятьма загиблими. “Буресветник” є крилатою ракетою із ядерним двигуном, або з рідиннометалевим носієм, або взагалі найпростішим – прямоточним, обидва яких опрацьовувались у СРСР.

І якщо робота першого це, у кращому випадку, про ситуацію із слідами цезія-137 після запуску реактора, то от другий – про справжню літаючу “брудну бомбу”. Бо у США після випробувань двигунів для ракети Supersonic Low Altitude Missile за проєктом Pluto на початку 60-х, повітря, яке використали для тестів двигуна у герметичному ангарі поховали у вигляді ядерних відходів.

Прямоточний ядерний двигун Tory II-C проєкту Pluto
Прямоточний ядерний двигун Tory II-C проєкту Pluto

 

Водночас відстань від Норвегії до полігону на Новій Землі близько 1000 км, а до Ньонокса до цих метеостанцій – понад 650 км. Але значно ближче головна база атомних підводних човнів Північного флоту РФ у Гаджиєво – 100 км.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України