Вегето-судинна дистонія (ВСД) — камінь спотикання сучасної терапії. Згідно міжнародної класифікації, ВСД — це не самостійний діагноз, а комплекс соматоформних розладів, що не мають єдиного стандарту лікування.
Сучасна діагностика використовує безліч синонімів для визначення такого стану — вегето-судинна дисфункція, синдром вегетативної дисфункції, соматоформная дисфункція вегетативної нервової системи, нейроциркуляторна дистонія.
Всі ці діагнози пов’язані з порушеннями вегетативної нервової системи. Захворювання викликається різними причинами, що безпосередньо впливають на симптоматику. Нервова система кожної людини по-різному реагує на зовнішні подразники, стреси, фізичну і емоційну навантаження. І проявляється ВСД у кожного по-різному. Часто такими ознаками бувають:
- головний біль
- запаморочення
- прискорене серцебиття
- порушення сну
- непритомний стан
- різке підвищення або зниження артеріального тиску
- болі в області серця
- задишка
- нестача кисню
- втома
- нудота
- розлади травлення
- болі в животі
- надмірна дратівливість і т. д.
Симптоми ВСД різноманітні, як і причини, які їх викликають. Це поліетіологічний стан, поштовхом до розвитку якого часто бувають:
- стрес
- недосипання
- порушення режиму харчування
- побутові проблеми
- переживання
- аврали на роботі
- збій режиму
- зміна часових поясів і т. д.
Найбільш схильні вегето-судинних розладів працездатні молоді люди у віці від 17 до 40 років. Для лікування найчастіше звертаються до терапевтів, іноді кардіологів або невропатологів. Якщо не звернути до фахівця, є ймовірність пропустити розвиток серйозного захворювання. Адже симптоми ВСД іноді схожі з ознаками інших різних хвороб — від респіраторних до кардіологічних.
Симптоми ВСД об’єднують за загальними ознаками — респіраторні, астенічні, астеноневротичні, диспепсивные. І кожний вид порушень вимагає ретельного обстеження. Лікування найчастіше призначається, грунтуючись на головних симптомах.
Найчастіше складно визначити першопричини, викликають у подальшому розвиток вегетосудинної дистонії. У шкірного пацієнта смороду індивідуальні — дитячі страхи, психологічні травми, спадкова схильність, черепно-мозкові травми, надмірні фізичні та психологічні навантаження. Нервова система може зреагувати на різні порушення, вияви яких позначаться в більш пізньому віці. Бажано правильно визначити причину, для цього проводитися ретельний збір інформації, опитування пацієнта.
Діагностика ВСД ґрунтується на провідних симптомах методом виключення інших захворювань. Пацієнту рекомендується здати ряд аналізів, щоб виключити цукровий діабет, анемію, захворювання щитовидної залози, хвороби серця, нирок і печінки та інші патології. Лабораторні та інструментальні методи діагностики і опитування пацієнта дозволяють точно визначити частоту та інтенсивність проявів захворювання. Грунтуючись на цій інформації, лікар призначає лікування.
Найбільш ефективні фізіотерапія і медикаментозна терапія. Найчастіше призначаються обидва види лікування для максимальної ефективності. При перевантаження нервової системи добре допомагає психокорекція та психотерапія, аналіз загального стану психіки. Іноді достатня просто виключити травмує фактор, і пацієнт починає відчувати себе краще. У деяких випадках такої можливості немає, доводиться застосовувати медикаментозну та безмедикаментозну терапію. Добре зарекомендували себе фізкультура, масаж, плавання, прогулянки на свіжому повітрі.
Для профілактики вегетосудинної дистонії рекомендується зміна способу життя, зняття негативних наслідків з допомогою психолога. Потрібно знайти у собі сили змінити роботу або напрямок діяльності, більше приділяти часу занять спортом. Бажано більше перебувати на повітрі, плавати, бігати, їздити на велосипеді — все підбирається індивідуально в залежності від загального стану здоров’я та інших захворювань, від особистих уподобань людини. Важливо регулярно висипатися і правильно харчуватися. Відмова від шкідливих звичок, таких як алкоголь або сигарети, благотворно позначається на здоров’я для всіх.