Авторські статтіПодорожі

Чому Сардинія – не зовсім Італія. Секрети італійського острова у фотографіях

Чудові пляжі, повітря з ароматом сосен, евкаліптів і різнотрав’я, зниклі міста і цивілізації, смачна їжа, вино і то, що італійці називають italianita – «бути італійцем». Сарди – місцеві жителі – італійцями себе не вважають і пишаються давнім походженням. Такої самобутньої Італії ви більше не побачите ніде.

Магія природи

Південна частина Сардинії – це чудові пляжі на багато-багато кілометрів з бірюзовим морем і ідеальним піском. Недаремно пляжі Сардинії – лідери постійних рейтингів і переможці авторитетних путівників на кшталт “Il mare pi? bello”. До речі, на півдні острова не буває сильних вітрів, на Сардинії в принципі немає отруйних рослин і змій, а море – небезпечних мешканців.

Найбільш сприятливим для відпочинку вважається сезон з червня по жовтень, найтепліше море в серпні і вересні. Свої пляжні плани варто звіряти з вітром: від нього залежить температура води. Якщо дме північний Містраль – то море прозоре, але прохолодне. При південному вітрі Оштро біля берегів воно гаряче, як молоко.

Західний берег Сардинії продувається вітрами сильніше, тому там ніколи не буває жарко. Тут є багатокілометровий пляж Is Arutas з дрібними кварцовими камінчиками, що нагадують рис. Кварц в зазвичай білий з вкрапленнями зеленого, жовтого і сірого кольорів, виглядає красиво і незвично. Але вивозити камінці заборонено: штраф – 500 євро.

Таємниці нурагів

Із західного узбережжя зручно добиратися до найвідоміших визначних пам’яток острова – стародавнього зниклого фінікійського міста Таррос і загадкових нурагів Су-Нураксі-ді-Баруміні, зансених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Історія нурагів сардинії – комплексу кам’яних споруд – налічує тисячоліття, а про їх призначення до цього часу ведуться суперечки. Це могли бути оборонні фортеці, житла чи святилища – а можливо, все разом. Комплекс Су-Нураксі-ді-Баруміні включає п’ять веж, чотири з яких розташовані чітко по сторонах світу, а п’ята по центру.

Туристам перед походом сюди слід надіти зручне взуття, а всередині самих нурагі час від часу треба нахилятися і навіть протискуватися – місцеві мешканці були дуже невисокими. Середній зріст нуражских чоловіків становив всього 165 см, відомо, що вони не були ні європейцями, ні африканцями. Занепад нуражскої культури припав на колонізацію Сардинії фінікійцями, але ряд культурних пам’яток тієї епохи зберігся до наших часів.

Таррос колись був процвітаючим містом, а зараз це археологічний музей під відкритим небом. Тут повно нерозгаданих загадок. І нехай вас не вводять в оману приголомшливі види і ідилія: в карфагенскому некрополі Таррос були знайдені великі поховання дітей і могили 5 ст. до н. е.

Кальярі

Столиця Сардинії Кальярі була місцем, що притягало завойовників, купців і піратів, оскільки стоїть на перетині торгових шляхів між материковою Італією і Африкою. За час існування міста їм управляли римляни, вандали, візантійці, пізанці і іспанці. До складу Італії Кальярі, як і сама Сардинія, увійшла тільки в 1861 році. Почати знайомство з нею найкраще з верхнього міста-фортеці Il Castello і потім спускатися вниз, зупинкяючись на численних панорамних майданчиках.

Ще одне місце для відпочинку – чудові історичні храми. Головна домінанта Кальярі – кафедральний собор Святої Марії, усередині він прикрашений в бароковому стилі. Під склепінням собору розписні стелі, різьблені колони і мармурові скульптури, найбільш епічна зображує повалення з небес архангелом Михаїлом диявола-Люцифера. А ще – це місце паломництва. Тут збергаються мощі святих і найважливіша християнська реліквія – шипи з тернового вінця Ісуса Христа.

Головні торгові вулиці в Кальярі знайти просто: на них вказує рукою статуя короля Карла Фелікса, пам’ятник, встановлений на Piazza Yenne. Тут безліч магазинів, в яких можна купити одяг, взуття, сумки, годинники і прикраси. За межами міста є аутлет Sardinia Outlet Village з відомими брендами, у якому знижки сягають 70%.

Підземні секрети

Під землею Сардинія приховує ще одне унікальне місце. На самому півдні острова, в горах, знаходиться печера Grotte Is Zuddas. Температура тут завжди +16, а крім вражаючих сталактитів і сталагмітів зустрічається справжня геологічна рідкість – арагонітом. Це химерні утворення, які ростуть в різних напрямках. Дітям буде цікаво вгадувати їх форми, серед них – курча, букет нареченої і плащ ченця.

Туристичне життя

Сардинія – це і повноцінні сімейні курорти-готелі, і затишні бутикові містечка з полями для гольфу, і справжні багатозіркові готелі, де запросто можна зустріти мільйонерів і зірок.

Цікаво, що, незважаючи на близькість моря, кухня на Сардинії м’ясна. М’ясоїдам до душі доведеться місцева шинка, ковбаса, запечене порося з листям мирта, ягня. Фанатам сиру варто звернути увагу на касу марцу. Це місцевий сир пекоріно, в комплекті з яким йдуть личинки сирної мухи.

Ще одне надбання Сардинії – хліб з музичною назвою «нотна грамота». Хрусткі пелюстки каразау з оливковою олією і чебрецем – відмінний супровід до білого вина «Верментіно» і червоного «Каннонау». Між іншим, вино на Сардинії ніколи не закінчується!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України