Авторські статтіЗдоров'я

Чому каву обов’язково треба запивати водою

В поважаючих себе кав’ярнях разом з чашки ароматної кави клієнтам подають склянку чистої прохолодної води. Ця красива стародавня традиція має практичне значення: такий напій як кава, дійсно слід запивати водою – і не тільки для того, щоб краще розкрити його смак.

Один алкалоїд – добре, а два – краще

Еспресо, американо, капучіно, латте – напоїв, приготованих з використанням кавових зерен, придумано безліч. Однак з точки зору дії на нервову систему людини принципова різниця існує лише між кавовими напоями з цільнозернової кави і з сублімованого, тобто з розчинного.

Справа в тому, що кавове зерно за своєю структурою неоднорідний. Його зовнішня оболонка містить всім відомий підбадьорливий алкалоїд під назвою кофеїн, який має білі виражену тонізуючу дію. Під внутрішньої частини зерна знаходиться ще один алкалоїд – теобромін.

При виготовленні розчинної кави використовується лише внутрішня частина зерна; зовнішня оболонка відділяється і йде на медичні препарати або енергетики. Але якщо мі маємо справу з зерновою кавою, то потрібно пам’ятає, що в ньому містяться відразу два алкалоїду.

Зворотний процес

Коли ми п’ємо каву, ці два алкалоїду надходять в наш організм одночасно – а вісь діяти починають по черзі. Спочатку починає працювати кофеїн – саме з його дією пов’язаний підбадьорливий ефект. Але приблизно через 25 хвилин на сцену виходить теобромін.

Ось як все це діє: кофеїн має здатність звужувати судини у всіх органах, крім нирок; у них, після парі ковтків еспресо, судини, навпаки, розширюються. Результат – підвищений тиск і позиви до сечовипускання; останні пов’язані з поліпшенням кровотоку в нирках.

Однак не проходить і півгодини, як людини починає злегка хилити в сон; при цьому багато відчувають не надто приємне тягне відчуття в області нирок. Це почалася дію теоброміну: тиск у всіх органах підвищився, а в нирках – понизилося.

Для того щоб уникнути порушення кровотоку в нирках, має сенс після кожного ковтка кави робити ковток води.

Ефект 30-го кілометра

З розчинною кавою все ще цікавіше. Оскільки його виготовляють із внутрішньої частини зерна, в якій вміст кофеїну не перевищує 10%, а теоброміну досить багато, ефект від нього дещо інший, ніж від цільнозернового.

А саме – бадьора фаза не настільки виражена, у деяких відсутня начисто, зате такий напій має виразний ефект сонливості. Так що якщо хтось із знайомих жаліється вам – у нього, мовляв, парадоксальна реакція на каву, не хочеться стрибати і бігати, а солодко-солодко поспати, – то, швидше за все, п’є він є не зерновий, а сублімована кава.

Водії-далекобійники, нерідко купують собі на заправках жерстяні баночки з готовими кавовими напоями, виготовленими на основі розчинної кави, навіть винайшли свій термін – «ефект 30-го кілометра.

Це означає що вісь: приблизно через 20 хвилин після поглинання вмісту такої баночки, тобто як раз приблизно на 30-му кілометрі, водія зазвичай чекає період сонливості, триває близько години. Це та сама теобромінова фаза, під час якої хилить в сон.

Так що розчинна кава теж краще запивати простою водою – щоб після нього не хотілося спати. А ще краще – пити в якості напою міцно заварений чорний чай: кофеїну в ньому не менше, а теобромін відсутня начисто.

Додаткові причини

Для любителів хорошої кави є й інші аргументи, згідно з якими його краще запивати водою.

  • Смачно, як в перший раз. Якщо не мудруючи лукаво, просто пити каву ковток за ковтком, то другий ковток буде вже не таким чарівним, як перший. А чиста вода омиє смакові рецептори – і в результаті можна буде повною мірою насолоджуватися кожним ковтком.
  • Тиск в нормі. Тім, хто боїться зайвій раз випити кави із-за ризику підвищеного тиску, проста вода може надати чудову послугу – вона здатна послаблювати дію кофеїну; якщо запивати нею кави, серце не буде битися як скажене.
  • Зуби як перли. У каві міститься пігмент, що забарвлює зубну емаль. Але якщо після кожного ковтка відпивати трохи води, то пігмент не буде встигати вбиратися і зуби залишаться такими ж білими, як були

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України