Авторські статтіЗдоров'я

Чим небезпечний низький тиск і як його лікувати

Який артеріальний тиск ми можемо вважати низьким? У чому причини низького тиску і чи небезпечно це? Отже, сьогодні ми розглянемо знижений артеріальний тиск і пов’язані з ним питання.

Нижня межа норми артеріального тиску для чоловіків 100/60 мм. рт. ст., для жінок же 95/65 мм рт. ст. Також вірно, що зниженим тиском слід вважати всяке тиск менше норми на 20% — норми для даного конкретного пацієнта, тобто тиску, при якому йому комфортно (в даному випадку мова не йде про те, що якщо пацієнт пристосувався до високих цифр артеріального тиску, то його не потрібно корегувати).

Однак, деякі пацієнти свого тиску не відчувають. І це є проблемою, тому що ті, хто пристосовуються до свого тиску, рідко звертаються до лікаря. У будь-якому випадку низький тиск — гіпотонію — не можна розглядати у відриві від високого тиску, тому що проблеми з низьким тиском в молодості часто призводять до артеріальної гіпертензії в зрілому віці і знову до пониженого тиску в літньому і старечому віці. Низький тиск є досить серйозною проблемою в будь-якому віці, давайте розберемо більш детально чому.

Чи небезпечний низький тиск?

Чому лікарі б’ють тривогу, дізнавшись про низький тиску у пацієнта? Мабуть, усім відомо, що високий тиск може призвести до інсульту та інфаркту міокарда. Але в такому разі, чи можна вважати низький тиск зовсім безпечним? Аж ніяк ні, низький тиск небезпечний.

Низький тиск призводить до того, що головний мозок погано постачається кров’ю, і в зв’язку з цим отримує мало кисню, це може стати причиною ішемічного інсульту. Для літніх пацієнтів це особливо небезпечно, тому що у них навіть фізіологічна гіпотонія під час сну може викликати порушення кровопостачання в окремих ділянках мозку, відповідальних за слух і зір, що може стати причиною глухоти і зниження зору.

Такі захворювання як ваді серця, кардіосклероз, стенокардія в умовах гіпотонії прогресують значно швидше, так як коронарні артерії (артерії живлять серце) в стані гіпотонії не можуть забезпечити достатній кровотік серцевому м язі.

Гіпотонія особливо небезпечна для вагітних, тому що з причини гіпотонії органи плоду недоотримує поживних речовин і кисню через плацентарне коло кровообігу від матері. У зв’язку з цим у малюка при народженні можуть бути діагностовані вроджені вади розвитку. Гіпотонія також небезпечна, тому що може стати причиною передчасних пологів і невиношування вагітності.

Які симптоми зниженого тиску?

Симптоми артеріальної гіпотонії пов’язані з тім, що кровопостачання головного мозку і серця недостатньо для нормального функціонування.

Симптоми, пов’язані з недоліком кровопостачання головного мозку:

 • Головний біль, що носити пульсуючий характер, може бути тупий, локалізується в області скронь, чола, виникає після фізичного або розумового перенапруження
 • Запаморочення
 • Дратівливість, слабкість, стомлюваність
 • Зниження пам’яті, уваги

Симптоми, які пов’язані з недостатнім кровопостачанням серця:

 • Серцебиття
 • Болі в області серця, на відміну від стенокардії болю в області серця можуть тривати більш півгодини

Шлункові та кишкові симптоми носять центральний характер, пов’язані з атонією або спастичним скороченням м язів:

 • Запори або кишкові коліки
 • Нудота, блювота
 • Відрижка після їжі, здуття кишечника

Як ми бачимо, симптоми гіпотонії досить різноманітні, і якщо гіпотонія має місце бути у вас, то перш ніж переконатися, що всі симптоми пов’язані саме з гіпотонією, необхідно провести детальніше-обстеження з серцево-судинній системі, великих артерій і вен голови, виключити ендокринну патологію, захворювання шлунковокишкового тракту.

Необхідно зробити електрокардіограму, ультразвукове дослідження серця, здати гормони щитовидної залози, обстежити брахіоцефальних судини (великі артерії і вені голови), виключити захворювання кишечника та ін.

У чому причини низького тиску?

У низького артеріального тиску існує безліч причин. Скажімо про видах артеріальної гіпотонії внаслідок причин, за якими вона буває. Вона буває гострою (внаслідок інфаркту міокарда, раптових нападів аритмії, тромбоемболії легеневої артерії, також виникає при травматичного шоку, кровотечі, гострому перитоніті).

І хронічної, яка ділиться на:

 1. фізіологічну(гіпотонія спортсменів, людей фізичної праці, чий організм адаптувався до фізичних навантажень до економного витрачання кисню);
 2. первинну (що є наслідком стресу, психічного або фізичного перенапруження)
 3. вторинну, яка є симптомом різних захворювань, гіпотонія в даному випадку ускладнює їх перебіг.

На вторинну артеріальну гіпотензію припадає значна частина артеріальних гіпотензій. Досить велика кількість захворювань призводить до вторинної артеріальної гіпотонії:

 • травми черепа з ушкодженням головного мозку;
 • остеохондроз і травми хребта, особливо хребетних артерій;
 • цироз печінки;
 • анемія, особливо при гострій крововтраті;
 • знижена функція щитовидної залози;
 • гіпоглікемія;
 • гостра інтоксикація при інфекційних захворюваннях;
 • будь-які гострі стани: анафілактичний шок, втрата рідини при блювоті та ін.

Важливо також відзначити, що артеріальний тиск контролюється гіпоталамо-гіпофізарної системою. Тільки при погоджених діях даної системи судини відповідають на нервові імпульси, які виходять з головного мозку, скороченням. Якщо баланс регулювання порушений, то судини залишаються розширеними, а також у надниркових залозах виробляється недостатня кількість альдостерону, здатного підвищити тиск.

Для того, щоб поставити первинну або самостійну артеріальну гіпотонію, потрібно детально обстежити пацієнта, виключити патологію щитовидної залози, анемію та інші захворювання, з’єднання з’ясувати, чи не пацієнт займається спортом і важкою фізичною працею, щоб виключити гіпотонію спортсменів. І, звичайно ж, необхідно повідомити пацієнтові, що для одужання йому необхідно змінити спосіб життя, спробувати звести до мінімуму стреси і фізичні перенапруження, які і є причиною первинної артеріальної гіпотонії.

Що потрібно робити при низькому тиску і потрібно низький тиск лікувати?

Ми вже говорили вище про небезпеки низького тиску, як у молодості, так і в зрілому, літньому і старечому віці. Тому на питання, чи потрібно це лікувати, однозначну відповідь «так!» лікувати низький тиск просто необхідно.

Якщо ми з’ясували, що низький тиск не є наслідком якогось захворювання, то перше, про що треба думати це про те, що потрібно змінити спосіб життя, унмкати фізичного і нервового перенапруження. Одного, що може допомогти людині з низьким тиском, масаж, плавання, прогулянки на свіжому повітрі, інакше кажучи, немедикаментозні методи лікування низького тиску. Якщо немає ефекту і від цього, тоді тільки потрібно думати про застосування лікарських препаратів.

Причому спочатку необхідно спробувати лікарські засоби рослинного походження, такі як настоянка елеутерококу, женьшеню, левзеї, родіоли, препарат Гінко білоба. Якщо дані препарати не дають ефекту, то необхідно звернути до лікаря-невролога, який призначить детальніше-обстеження, що включає ЕЕГ, УЗД брахиоцефальных судин, ЭхоЭГ, МРТ судин головного мозку, ЕКГ та лікування. Лікування включає такі препарати як Мексидол, Актовегін, Церебролізин, Вінпоцетин, які необхідно вводити внутрішньовенно не менше 10-14 днів, потім перейти на пероральні форми препаратів: Мексидол, Мілдронат, Цинаризин, Кавінтон, також необхідно застосовувати седативні препарати на ніч: Ново-Пасит, Гліцин, Элтацин – дані препарати необхідно застосовувати не менше місяця.

Що потрібно знаті гіпотонікам?

Гіпотонікам потрібно знати, що низький тиск в молодості може призвести до артеріальної гіпотонії у зрілому, літньому і старечому віці. Якщо пацієнт знаходиться в зрілому віці, тобто в групі ризику по стенокардії, то необхідно диференціювати біль у серці при стенокардії та при гіпотонії, інакше кажучи, вегетативному синдромі. Для цього важливо пам ” ятати, що біль у серці при гіпотонії тривалі, при стенокардії вони тривають менше 15-ти хвилин. У будь-якому випадку при підозрі на стенокардію необхідно зробити ЕКГ, на якій будуть відображені зміни характерні для ішемії міокарда. Вони можуть бути як при стенокардії, так і при гіпотонії, але ЕКГ ми робимо для того, щоб виключити інфаркт міокарда.

Найбільш кращим засобом при гіпертонії залишаються регулярні фізичні навантаження. Ефект від них можна побачити вже на 7-10 день активних помірних тренувань. Важливо зауважити, що при фізичних правах у гіпотоніків починаються запаморочення. На щастя, є комплекси вправ при зниженому тиску, які можна виконувати сидячи і лежачі.

Різноманітність у харчуванні, додавання прянощів, які допомагають легше переносити знижений тиск — корисний немедикаментозний момент при гіпертонії. Такими корисними прянощами є кориця, гвоздика. Кориця взагалі дуже цікава пряність, вона здатна нормалізувати і підвищений і знижений тиск за рахунок різних механізмів впливу на організм.

Кофеїновмісні напої також допоможуть впоратися з симптомами зниженого тиску при поєднані з стимулюючими рослинами, які, до речі, можна приймати тільки до 4 вечора, щоб уникнути безсоння. Важливо нагадати, що женьшень не можна застосовувати пізньої весни, влітку та ранньої осені — тобто в сонячні періоди — з-за можливого ризику стимуляції онкологічних процесів.

Що потрібно робити, щоб уникнути артеріальної гіпертензії в майбутньому?

Для того, щоб уникнути артеріальної гіпертензії в майбутньому гіпотоніку необхідно ретельно стежити за своїм здоров ” ям, нормалізувати режим праці і відпочинку, гуляти на свіжому повітрі, займатися плаванням і іншими помірними фізичними навантаженнями, а також приймати препарати у разі необхідності під контролем лікаря-невролога

Автор: Терапевт Е. А. Кузнєцова

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України