ЄС|NATOКулінарія

Чи володіє США та НАТО аналогом російського РС-26 “Рубеж”

Колись у Західній Європі були розгорнуті сотні балістичних ракет середньої дальності Pershing, але що є зараз у “арсеналі демократії”

Джерело: Defence Express

Поки нібито підготовка до пуску у РФ балістичної ракети середньої дальності РС-26 “Рубеж”, яка є носієм ядерних зарядів, залишається неперевіреною, можливо дати відповідь на питання, а чи є у НАТО та США її аналог.

Одразу слід нагадати, що загалом ракети середньої та меншої дальності з 1987 по, формально, 2019 рік, були заборонені договором РСМД. Але він вже не діє, бо РФ його порушила своїми “Искандер-К” та самою РС-26 “Рубеж”, а якщо копнути ще глибше, то навіть радянський “Тополь” не відповідав умовам договору.

Але саме у 1987 році почалась ліквідація ракет середньої дальності, які стояли на озброєнні США та СРСР. В першу чергу мова йшла про радянські РСД-10 “Пионер” та американські MGM-31 Pershing та Pershing II. Всі ці ракети були знищені чи деактивовані до 1991 року, та стали рідкісними екземплярами у музеях.

Чи є у США та НАТО аналог російського РС-26 "Рубеж"

РСД-10 “Пионер”

Варто додати, що у НАТО не лише США мали такі балістичні ракети. Зокрема американські Pershing I були й на озброєнні Бундесверу, але їх також зняли з озброєння, не без тиску США, у 1991 році.

Чи є у США та НАТО аналог російського РС-26 "Рубеж"

Pershing I

Загалом було вироблено близько 750 Pershing I, які мали дальність до 740 км та несли одну ядерну боєголовку потужністю від 60 до 400 кілотонн. А також понад 270 Pershing II з дальністю 2400 км та ядерним зарядом від 5 до 80 кілотонн з довершеною системою наведення, що і дозволило зменшити потужність заряду.

Чи є у США та НАТО аналог російського РС-26 "Рубеж"

Pershing II

А у 80-х роках Франція тримала на бойовому чергуванні балістичну ракету середньої дальності S-3 шахтного базування. Загалом було вироблено лише 40 таких ракет, кожна з яких відповідала за доставку на дальність 3500 км ядерної боєголовки потужністю 1,2 мегатонни.

Але у 1999 році Париж завершив їх зняття з озброєння без заміни та демонтаж всієї наземної пускової інфраструктури.

Чи є у США та НАТО аналог російського РС-26 "Рубеж"

S-3

Водночас знищення договору РСМД спрацювало в обидва боки й США також почали роботи над створенням засобів далекобійного ураження, які були раніше заборонені. І мова йде про LRHW – Long Range Hypersonic System (також відома, як Dark Eagle) від Lockheed Martin.

LRHW – це фактично ракета середньої дальності наземного базування зі гіперзвуковим глайдером, що може уражати цілі на дальності близько 3 тисяч км. Відома вартість ракети 41 млн доларів за одиницю.

Чи є у США та НАТО аналог російського РС-26 "Рубеж"

LRHW

Але проблема в тому, що розгортання першої батареї LRHW в армії США зсунулась на 2025 рік. А друга батарея за 756 млн доларів має бути розгорнута до лютого 2028 року.

Загалом у США поки планують розгорнути лише п’ять Multi-Domain Task Forces, до складу яких має увійти по одній батареї LRHW. Але все що поки є – один тестовий дивізіон на мисі Канаверал, при цьому у порядкуванні Індо-Тихоокеанських командних структур.

А у Європі поки навіть мова не йде про те, щоб розробити балістичну ракету середньої дальності. Бо проєкт ELSA (European Long-Range Strike Approach) поки обмежений лише Land Cruise Missile – глибокої модернізації Storm Shadow/SCALP для наземних пускових.

Також слід додати, що РФ вочевидь створила свою РС-26 “Рубеж” на основі двох ступенів “Тополя-М”, а тому може значно швидше виготовити велику кількість цих балістичних ракет середньої дальності цього типу, ніж США LRHW.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України