Політика

Через відсутність ППОВ Молдова не може збивати російські ракети та дрони

Це явно виступає одним із факторів, яким керується Кремль, коли скеровує свої ракети та дрони по маршруту через молдовську територію

Джерело: Defence Express

Під час нового масованого удару РФ по Україні 25 грудня 2024 року було зафіксовано зокрема те, що одна із ракет Х-101 пролетіла 140 кілометрів у повітряному просторі спочатку Молдови, потім Румунії, і в підсумку просто упала в одному із західних районів нашої країни, не завдавши шкоди.

Якщо відносно Румунії картина виглядає більш-менш ясною, тобто що ця країна не поспішає “ескалувати” з огляду на колективну волю Альянсу, то у випадку з Молдовою варто підкреслити такий факт – ця країна по факту не має власної протиповітряної оборони, тому їй по факту нічим збивати крилаті ракети та дрони РФ, які залітають в молдовський повітряний простір.

Молдавські військові відпрацьовують стрільбу із С-60, ілюстративне фото з відкритих джерел
Молдавські військові відпрацьовують стрільбу із С-60, ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Як можемо зрозуміти, якраз по факту відсутність у Молдови власної протиповітряної оборони виступає для російських військових одним із факторів при плануванні дронових та ракетних атак по Україні, коли ворожі засоби ураження можуть пролітати в повітряному просторі сусідніх країн та “вистрибувати” уже в повітряному просторі західних регіонів нашої держави.

Коли ж ми говоримо про фактичну відсутність ППО у Молдови, то опираємось на наступні дані. Так, наприклад, довідник The Military Balance 2024 стверджує про начебто наявність в складі збройних сил Молдови одного зенітно-ракетного полку, що складається із трьох пускових установок ЗРК С-125 та по суті являється “ядром” наземної компоненти протиповітряної оборони цієї країни.

Однак точність цих даних можна поставити під сумнів, бо у пресі можна знайти дані про те, що ще в 2010-х роках усі свої наявні С-125 Молдова продала через офшорні структури. Тому по факту виходить, що молдовські військові в своєму розпорядженні боєздатні ЗРК зараз не мають, хоча як мінімум до 2020 року включно Міноборони Молдови демонструвало під час різних заходів транспортно-заряджальні машини до С-125 разом з ракетами.

Молдовський ЗРК С-125, архівне зображення з відкритих джерел
Молдовський ЗРК С-125, архівне зображення з відкритих джерел

 

До цього можна додати публічні дані й про те, що лише у грудні 2023 року Молдова отримала першу сучасну РЛС, придбану в французької Thales, і там судячи з усього мова була саме про Ground Master 200. Тобто молдавські військові мають нюанси не тільки з тим, чим збивати російські ракети, але й навіть із засобами виявлення повітряних цілей також.

Якщо говорити про дані по армійській ППО Молдови, то там фіксується наявність лише 28 установок ЗУ-23-2 та 11 гармат С-60, без жодного ПЗРК.

По авіаційній складовій збройних сил Молдови наводять такі цифри – два Ан-2, шість Мі-8 та один навчальний Як-18; при цьому “за дужками” опинилась доля шести молдовських МиГ-29, які ще з 1990-х років стоять на зберіганні, і на котрих Кишинів так і не міг знайти покупців.

Молдовські МіГ-29 на зберіганні, архівне зображення з відкритих джерел
Молдовські МіГ-29 на зберіганні, архівне зображення з відкритих джерел

 

Загалом ситуація виглядає парадоксальною – хоча територія Молдови складає усього 33,84 тисячі квадратних кілометрів, і це лише на 500 квадратних кілометрів більше, аніж Одеська область, але молдовські військові по суті не мають чим прикривати своє небо, і цю проблему навряд чи можливо вирішити швидко.

Чим власне з певною регулярністю й користується Кремль, коли скеровує свої ракети та дрони по маршрутам в тому числі й через молдавську територію.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України