«Найближчими роками стандарти, до яких люди в Австрії звикли у своїй системі охорони здоров’я, більше не зможуть дотримуватися», — повідомляє президент ÖGKV. Ситуація в австрійській системі охорони здоров’я є вкрай тривожною.
Не гарантується навіть невідкладна допомога, наголошує вона.
Ситуація у системі охорони здоров’я погіршується вже багато років – і не лише після корони. Пандемія була прискорювачем, а не причиною кризи та сьогоднішньої нестачі кадрів, наголошує президент Австрійської асоціації охорони здоров’я та догляду Елізабет Поцманн.
Ситуація настільки драматична, що навіть у надзвичайних ситуаціях допомога не гарантована. На цей жахливий сценарій уже давно вказували, але відповідальні не вжили вчасно, обурюється Поцманн. Нестача медсестер поставила систему на межу колапсу. Нестача персоналу «вже коштувала людським життям», попереджає вона. Вона знаходить ще жорсткіші слова для опису ситуації: «Система охорони здоров’я руйнується».
“Двом пацієнтам довелося так довго чекати у відділенні невідкладної допомоги, що вони тим часом померли, не помічені персоналом”, – цитує колегу президент ÖGKV.
Через велике навантаження багато медсестер опинилися в критичній точці емоційного стану і масово звільняються. “Час перебування пацієнтів у лікарні скорочується, тому робота стає більш інтенсивною”. Медсестри відпрацьовують по 260 годин понаднормово за чотири місяці. За даними WIGEV, лише Відні потрібні близько 550 медсестер для 140 медичних відділень.
Це також частина клінічної картини: система охорони здоров’я розділена між різними відповідальними органами: федеральними, земельними та фондами медичного страхування. Обов’язки можна легко перекладати туди-сюди. «Система охорони здоров’я в Австрії має бути переосмислена і необхідно визнати центральну роль професійної допомоги в новій системі». Тільки так можна буде в майбутньому забезпечити населенню якісну та низькопорогову допомогу, вважає керівник ÖGKV.
Потцман вимагає швидких рішень – їх можна досягти тільки за рахунок вливання грошей. Щодо медичної професії, у деяких випадках вже було введено вищі оклади, що тепер має відбутися і в секторі догляду. Крім того, необхідні середньострокові та довгострокові заходи, закликає вона.
Одне можна сказати напевно: «Найближчими роками стандарти, до яких люди в Австрії звикли у своїй системі охорони здоров’я, дотримуватися більше не зможуть».