В цій історії насправді вистачає дивних деталей, про які ми розповімо нижче
Джерело: Defence Express
Міноборони Чехії заявляє, що його не влаштовують умови продовження оренди флоту в 14 винищувачів JAS 39 Gripen після 2027 року, тому відповідні перемовини із Швецією ще тривають. Причини свого незадоволення чеські урядовці висловлюють в загальних рисах – мовляв, “вони не за все готові платити в тому, що в цій страві пропонує Швеція”, а саме Агентство з оборонних закупівель (FMV) шведського Міноборони.
Але при цьому офіційна Прага демонструє інтерес до продовження оренди літаків на строк до 2035 року, готова далі обговорювати усі питання зі Швецією та розуміє, що по мірі затрати на їх утримання можуть зростати. Про це в своїй публікації пише чеська телерадіокомпанія ct24.
Від Defense Express наголосимо спочатку на тому, що в згаданій вище публікації можливо вперше наводиться конкретна цифра, скільки на рік Чехія витрачає, щоб платити Швеції за оренду 14 наявних літаків JAS 39 Gripen – 1,7 мільярда чеських крон, або еквівалент орієнтовно до 100 мільйонів доларів.
Але тут треба підкреслити, що це мова лише про затрати на оренду літаків, а затрати на їх обслуговування та експлуатацію оплачуються з чеської казни окремо.
Далі слід уточнити, що згадані вище 14 “Гріпенів” – це єдиний тип бойового літака, який наразі мають чеські ВПС, і ці літаки вони використовують на правах оренди ще з 2005 року, коли їм була потрібна заміна для радянських МиГ-21.
Поточна угода про оренду “Гріпенів” для Чехії завершується в 2027 році, але варіант просто припинити дію угоди тут не підходить. Причина в простому – усі замовлені для чеських ВПС 24 літаки F-35 будуть надходити в проміжку з 2031 по 2035 роки, і відповідно в проміжку з 2027 по 2031 роки для Праги є неприйнятний варіант взагалі залишитись без власної бойової авіації. Але на цьому тлі особливо дивним виглядає те, що Швеція та Чехія не змогли знайти спільної мови з цього питання, і їм на це не вистачило навіть кілька років.
Почнімо з того, що ще в листопаді 2021 року Чехія брала чотири роки на роздуми, орендувати чи купувати нові JAS 39 Gripen. Майже за рік потому, в липні 2022 року стало відомо про те, що Швеція готова подарувати Чехії 14 винищувачів Gripen, але тільки після завершення лізингу, тобто після 2027 року. При цьому мова була про заявлену готовність шведів поставити чехам навіть нові JAS 39 Gripen E як подарунок, аби лише не програти конкуренцію з F-35.
У квітні 2024 року Міноборони Чехії публічно заявляло, що готово продовжити договір на оренду “Гріпенів”, але за умови, що ці літаки пройдуть певний обсяг модернізації, наприклад – з установкою нових засобів зв’язку або штанги дозаправки у повітрі, або ж із розширенням номенклатури бортового озброєння.
Чому здавалось би при настільки ясних стартових умовах обидві сторони не змогли домовитись – це лишається питанням відкритим.
Раніше ми також писали про те, скільки коштує 24 винищувачі Gripen та їх експлуатація у детальній калькуляції від міноборони Чехії.