Завдяки Чехії Україна незабаром отримає великі партії боєприпасів. Чехія, яка сама пережила радянську окупація, – одна із найзатятіших прихильниць України.
The Wall Street Journal пише, що Чехія придбала близько 800 000 артилерійських снарядів від різних постачальників у всьому світі і знайшла ще 700 000, які можна придбати додатково. Йдеться про снаряди як радянського, так і західного зразка.
Нестача боєприпасів змушує ЗСУ на деяких ділянках здавати позиції. І проблема снарядного голоду є критичною.
Росія, навпаки, нарощує внутрішнє виробництво та залучає союзників, таких як Північна Корея, Іран та Білорусь до поставок. Деякі військові аналітики кажуть, що Україні потрібно до 200 000 снарядів різного калібру щомісяця, щоб здобути перевагу. Постачання, організовані Чехією, можуть допомогти воїнам просуватися далі та вести оборону.
“Чеська ініціатива допоможе Україні стабілізувати фронт та відновити перевагу”, – сказав Ніко Ланге, колишній голова виконавчого апарату міністерства оборони Німеччини.
У той час, як США, Франція та Німеччина зосередилися на нарощуванні внутрішнього виробництва для постачання Україні, чеські чиновники зайнялися закупівлею вже наявного на складах по всьому світу. Чехи почали тихо їздити світом, укладаючи угоди про продаж і домовляючись про експортні ліцензії з десятками країн-виробників.
Чеські чиновники заявили, що минуле країни як колишнього радянського сателіту стало несподіваною перевагою. Це подарувало країні як значну промисловість зброї з глобальними клієнтами, так і хороші відносини з багатьма країнами Глобального Півдня з великими запасами зброї радянських часів і здатністю виробляти більше.
Офіційні особи не коментують, звідки надходять снаряди, але кажуть, що серед постачальників є союзники Росії. Натомість, за словами західних чиновників, аналогічні звернення США та західноєвропейських країн до потенційних постачальників в Африці, Азії та Латинській Америці було відхилено.
Прага звернулася до країн, які мають або виробничі потужності, або сумісні боєприпаси на складах, та пов’язала їх із країною Заходу, яка сплатить доставку.
Потім Чехія організує логістику, відправляючи постачання або через власні кордони, або через треті країни, приховуючи будь-який прямий зв’язок між країною походження та Україною, щоб не наражати постачальника на гнів Москви.
“Конфіденційність тут є ключовою: ми розмовляємо і розмовлятимемо з ким завгодно, незалежно від їхньої прихильності чи політичної позиції – за дуже небагатьма винятками, такими як Північна Корея”, – сказав Томаш Пояр, радник чеського уряду з національної безпеки.
Зусилля Праги виявили невідповідність між дружнім ставленням деяких урядів до Росії публічно та їх відкритістю до ділових відносин із союзниками України у приватному порядку, сказав Ян Жирес, заступник міністра оборони країни.
“Якщо ви приїжджаєте з купою грошей, вони зацікавлені, і Чехія вважається нейтральною порівняно зі США, які часто поляризують”, – сказав Якуб Янда, голова Центру європейських цінностей безпекової політики, аналітичного центру в Празі.
Наразі Чехія забезпечила фінансування для першого траншу близько 300 000 снарядів. Серед донорів Німеччина, Канада, Нідерланди та Данія. На цьому етапі США не входять до клубу покупців.
У той час як великі західні держави, такі як США, обговорювали небезпеку відправки нових типів зброї в Україну через страх спровокувати Москву, Чехія рано почала постачати основні бойові танки, ракетні установки та великі артилерійські установки до Києва. До речі, ракета-носій для ракет, які потопили флагман Чорноморського флоту Росії “Москва”, доставила Чехія.
“Західним ініціативам перешкоджало… бажання виробляти в Європі чи США, тому що країни хотіли поєднати підтримку України з підтримкою своїх галузей. Це є законною метою, оскільки нам потрібно переозброїтися, але це не те, що потрібно для негайної допомоги Україні”, – – сказав Жирес.