Увечері в понеділок понад 10 тис. людей прийшли на Вацлавську площу в центрі Праги, щоб висловити протест проти призначення прем’єр-міністром Чехії доларового мільярдера Андрея Бабиша. Менш масштабні мітинги пройшли в 20 інших містах республіки.
У Празі демонстранти почали збиратися на площі близько 17:00. Вони тримали в руках транспаранти з написами «Хочемо сильний уряд», «Ми – не твоя фірма», «Чехія – не Росія», «Не хочемо в уряді пособників StB (чехословацький аналог КДБ, – прим. ред)», «Проміняти демократію на пончик? Ніколи!» та інші. Через три години, коли люди стали розходитися, близько 200 протестувальників вирушили до Празького Граду. Їх супроводжував спеціальний загін поліції, який ніяк не втручався в події. Акція завершилася без інцидентів.
Створений Бабишем уряд меншості з представників його руху і безпартійних експертів не отримало в кінці січня вотум довіра в парламенті. ЗМІ також запідозрили політика в спробі домовитися з комуністами, що вилилося в багатотисячні акції протесту по всій країні. Провалилася і спроба створити коаліцію з соціал-демократами. Тепер вирішальний вплив на те, бути чи не бути повторним парламентським виборам має сказати президент, який прийме Бабиша у вівторок.
«Ми не протестуємо проти результатів виборів, а проти конкретної людини, який за всяку ціну хоче бути прем’єром. Із-за цього у нас вже шість місяців немає нормального уряду. Андрій Бабиш – кримінально переслідуваний людина з суперечливим минулим, звинувачений у співробітництві з органами держбезпеки при соціалізмі. Хочемо, щоб президент призначив прем’єром іншого політика з руху ANO, інакше формування кабінету буде тягнутися нескінченно. Міністри повинні працювати, а не думати про ті, чи залишаться вони на своїх постах через тиждень або три місяці», – заявив один з організаторів акції Мікулаш Мінарж.
За його словами, петицію проти Андрея Бабиша по всій республіці до теперішнього моменту підписали 236 тис. осіб. Це всього на 30 тис. голосів менше, ніж рух ANO набрав на парламентських виборах.
У іншому за чисельністю жителів чеському місті Брно на мітинг вийшли близько 2 тис. осіб.
Політичні противники звинувачують Бабиша у співпраці зі спецслужбами тоталітарного режиму, що сам мільярдер категорично відкидає. Після оксамитової революції 1989 року у Чехословаччині переїхав з Братислави до Праги, де став активно займатися бізнесом. Є власником транснаціонального холдингу «Агроферт» і медіамагнатом. Він володіє капіталом 88 млрд крон або $4,1 млрд в Чехії. З 29 січня 2014 року по 24 травня 2017 року був міністром фінансів та першим заступником голови чеського уряду, який був змушений залишити у зв’язку з фінансовим скандалом навколо його фірми.