Європейська комісія дозволила виробляти чеський алкогольний напій Tuzem?k (раніше — Tuzemsk? rum) протягом наступних п’яти років. Ще одна хороша новина в тому, що в наступні 5 років будуть проведені ретельні дослідження впливу складу напою Tuzem?k на людський організм.
При цьому перехідний період для цього напою тривав 10 років і закінчується він 22 квітня. Якби не виняток, після цієї дати виробляти Tuzem?k було б не можна. Перехідний період був пов’язаний із забороною використання деяких компонентів в країнах ЄС.
Пригоди даного напою почалися ще в 2003 році. Тоді ЄС зажадав прибрати з назви слово «ром» (rum), щоб не вводити споживачів в оману.
У вересні минулого року Європейське управління з безпеки продуктів харчування заявило, що важливий компонент «туземака» этилформиат (етиловий ефір мурашиної кислоти) є канцерогенним. Це речовина часто використовують як ароматизатор у харчових есенціях.
Нині заговорили про нібито інший канцерогенний компонент — фуране, що міститься в ромового ефірі. Міжнародне агентство з дослідження раку вважає, що фуран може сприяти виникненню онкологічних захворювань. За даними Чеської продовольчої палати, в літрі «туземака» міститься 30 мікрограмів фурану. Стільки ж фурану було виявилено в дитячому харчуванні. Цю речовину також виявили в каві. Під час прийдешніх п’ятирічних досліджень вплив саме цієї речовини на людину буде перевірено самим ретельним чином.
«Такі речовини як фуран можна знайти багато де. В двох келихах «туземака» його стільки ж, скільки в розчинній каві, овочах, фруктах. Фуран часто міститься в різних консервах», — сказав в інтерв’ю Чеському телебаченню керівник Спілки виробників та імпортерів алкогольних напоїв Ярослав Буркарт.
«Це напій, який виробляють вже 150 років. З ним ніколи не було проблем, він нікому не нашкодив. НебезпечнА кількість фурану міститься в приблизно восьми літрах «туземака». Щоб він нашкодив, потрібно пити від чотирьох до восьми літрів в день», — вважає керівник
В 2017 р. у Чехії було вироблено 17 млн літрів напою Tuzem?k. На нього припадає чверть усіх продаж міцних алкогольних напоїв.