Духовне

Цей день в історії Церкви: створено Священну Лігу для протистояння Османській імперії

5 березня 1684 року за ініціативою Папи Інокентія XІ (1676–1689) було створено Священну Лігу для боротьби з Османською імперією.

Захопивши 1453 року православну столицю Константинополь, Османська імперія продовжила експансію на захід. Відтоді й до кінця XVII століття Європа перебувала під постійною турецькою загрозою. Людські ресурси Османської імперії були значно більші, ніж кожної європейської держави окремо, тому за час цього протистояння Понтифіки кілька разів організовували Священні Ліги, прагнучи об’єднати християнських володарів для боротьби з османами.

Першу Священну Лігу заснував 1538 року Папа Павло ІІІ (1534–1549). Вона розпалася після нищівної поразки, якої завдав її флоту в битві біля Правезе османський адмірал Хайреддін Барбаросса. Другу Священну Лігу створив Папа Пій V (1566–1572). Її флот здобув знамениту перемогу під Лепанто, проте після смерті Понтифіка розпався й цей союз.

1683 року Османська імперія, яка вже слабшала, зуміла зібрати значну армію для наступу на Відень. Цей похід завершився для неї катастрофою – об’єднані сили Священної Римської імперії, германських князівств і Речі Посполитої розбили мусульман під Віднем 11 вересня 1683 року. Захоплений у бою «зелений прапор» пророка Магомета польський король Ян ІІІ Собеський (1674–1696) приніс у дар Папі Інокентієві ХІ. Після цієї перемоги Понтифік посприяв укладенню союзного договору між Священною Римською імперією (яку репрезентувала Австрія), Венеціанською республікою й Річчю Посполитою.

Об’єднані сили нової Ліги перейшли в наступ. Армія Австрії боролася з турками в Центральній Угорщині й Трансільванії, а Речі Посполитої – на Поділлі та Правобережній Україні. Венеція надала флот. Здобувши перемогу, Священна Ліга підписала з Османською імперією Карловицький мир 1699 року, за яким турки, зокрема, віддали Речі Посполитій Правобережну Україну й Поділля.

Це протистояння цікаве тим, що одною з його складових була, по суті, перша в історії інформаційна війна. Наприклад, європейські газети поширювали фальшиві листи з погрозами, які нібито писав османський султан європейським правителям. Не бракувало й знамень, у яких ішлося про наближення кінця Османської імперії.

Остання Священна Ліга була створена 1717 року. Якщо перші три були засновані для боротьби з грізним ворогом, то ця лише добила знесиленого супротивника. Об’єднаний флот Папи Римського Климента ХІ (1700–1721), Португалії, Венеції й Мальтійського ордену розгромив мусульман у битві при Матапані, поклавши кінець військово-морській могутності османів.

Павло Зінченко

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

17 − five =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.