Чебрець – трава з безліччю найдивовижніших властивостей. Почнемо з того, що в давнину з його допомогою проганяли злих духів з житла. Господині використовували його в якості приправи, а знахарі лікували їм практично всі відомі хвороби.
В наш час чебрець незаслужено забутий. А даремно! Адже ця маленька травичка володіє чималою цілющою силою. Давайте ж дізнаємося, яка існує користь і шкоду чаю з чебрецем для здоров’я людини, а також де він застосовується.
Користь чебрецю
Користь і шкода чаю з чебрецем в чималому ступені залежать від його хімічного складу, який і забезпечує лікувальні властивості цього напою. Що ж в ньому такого особливого? Давайте дізнаємося.
Склад
Чай з чебрецем має досить багатий хімічний склад. У ньому містяться:
- вітаміни;
- мікро і макроелементи;
- дубильні речовини;
- ефірні олії;
- смоли;
- органічні кислоти;
- флавоноїди;
- гіркоти.
Високе процентне співвідношення ефірних масел, яке може доходити у свіжих листках рослини до 0,6%, пояснює досить сильний аромат, який додає чаю чебрець. З вітамінів є аскорбінова кислота, ніацин, тіамін, рибофлавін, піридоксин, фолієва кислота, ретинол. Мінеральні речовини представлені калієм, магнієм, фосфором, натрієм, залізом, цинком.
Цілющі властивості
Чим корисний чай з чебрецем? Якими лікувальними властивостями він володіє? У перекладі з давньогрецької чебрець означає «сила духу». Таку назву він отримав не даремно. Настої і відвари з його участю здатні виліковувати від багатьох недуг, полегшувати хворобливий стан, зменшувати шкідливий вплив мікробів і отруйних хімічних речовин.
Зокрема чай з чебрецем має наступні властивості:
- протизапальний
- відхаркувальний
- антисептичну
- спазмолітичну
- протисудомну
- тонізуючу
- загальнозміцнюючий
- заспокійливу
- зігріваючий
- потогінний
- імуностимулюючу
- знеболювальне
- антиоксидантна
- протипаразитарний.
Також цей напій нормалізує репродуктивну функцію у чоловіків, а значить, буде корисний людям похилого віку. Високий вміст вітамінів дозволяє використовувати його в якості джерела цих необхідних для людини речовин. Велика кількість калію сприяє зниженню артеріального тиску, зміцненню судин, виведенню зайвої рідини з організму.
Цікавий факт! Чебрець називають також чебрецем, богородскою травою, фіміамником, материнкою.
Застосування
При яких захворюваннях слід пити чай з чебрецем? Користь цього напою особливо очевидна при лікуванні таких хвороб, як:
- гіповітаміноз
- атеросклероз
- гіпертонія
- невроз
- простатит
- ревматизм
- радикуліт
- анемія
- гастрит
- бронхіт
- астма
- запалення легенів
- діабет
- шкірні захворювання
- хвороби нирок.
Він також допомагає при шлункових кольках, метеоризмі, виразкової хвороби шлунка. При занепаді сил, депресії чай з чебрецем підніме настрій, додасть бадьорості і позитивних емоцій. Алкоголікам він допоможе позбутися згубної пристрасті до спиртного, так як здатний викликати до нього огиду, знімати залежність. При похмілля ж цей диво-напій позбавить від головного болю, налагоджує роботу шлунково-кишкової системи.
В яких випадках він шкідливий?
Протипоказанням до застосування чаю з чебрецем є:
- вагітність;
- хронічні захворювання шлунковокишкового тракту;
- порушення серцевого ритму;
- інфаркт міокарда;
- атеросклероз;
- кардіосклероз;
- захворювання щитовидної залози.
Також не слід зловживати цим напоєм більше 2-х тижнів поспіль. Необхідно робити перерви між курсами, терміном від 2-х місяців. Якщо ж під час лікування раптом буде потрібно прийняти яке-небудь ліки, то про це потрібно обов’язково повідомити лікаря.
Порада! Чебрець аж ніяк не безневинна травичка. Безконтрольне вживання цієї рослини може призвести до серйозних органічних пошкоджень. Тому, перш ніж зважитися на лікування з його допомогою, попередньо порадьтеся з фахівцем.