На нас насувається енергетична катастрофа
Завтра, 16 червня, зупиниться Східний ГЗК через завершення терміну дії ліцензії. Це єдине в Україні підприємство з видобутку урану, і це станеться через відсутність рішень Міністерства енергетики з проблем СхідГЗК і через катастрофічні неплатежі і борги енергоринку перед державною компанією Енергоатом, які також не може дозволити влада.
Державна інспекція з ядерного регулювання зупиняє ліцензію держпідприємства “Східний ГЗК”. Міністерство енергетики не змогло підготувати вчасно необхідну документацію для оформлення допуску для особливих робіт керівника підприємства.
Проблеми на “Східному ГЗК” накопичувалися всі роки незалежності – все це зводилося до зміни посередників, до грабежу прибутків, а системні проблеми все наростали. Так і не побудувала країна за 30 років свого виробництва збірок для атомних реакторів, ми виробляємо сировину. Зберігається повна залежність від РФ, плюс певне місце в поставках для ряду реакторів отримали США, але Вестінгауз вже більше півроку не отримує необхідних платежів – Енергоатому нічим платити.
Системні проблеми, які загрожують зупинкою підприємства, почалися ще при минулому міністрі Олексія ОРЖЕЛЯ в жовтні 2019 го. Однак Оржель на проблеми атомної енергетики не звертав серйозну увагу, і нічого не зробив для виправлення ситуації, і всі внутрішні резерви давно вичерпані.
2 червня міністр енергетики Ольга Буславец відвідала “СхідГЗК” у зв’язку з критичним становищем на підприємстві через неплатежі Енергоатому.
На “Східному ГЗК” почалися неплатежі по зарплаті, підприємство припинило виплату в державні фонди, стала реальною загроза відключення від електрики.
Однак візит міністра не привів до рішень, і перш за все до вирішення по продовженню ліцензії.
Зрозуміло, що проблема до Буславец утворена, але тим не менш, вся відповідальність тепер на ній, необхідні негайні рішення, адже галузь на межі падіння.
У Енергоатому немає грошей не тільки для виплат “Східному ГЗК”, але навіть для виплат зарплати своїм співробітникам, причина проста – держпідприємство, яке продає електроенергію, перестало платити атомникам. За квітень борги 1,5 мільярда, за травень – понад 2 мільярди боргів, борги за червень будуть ще більше, а з яких коштів все це гасити? Банки не дають кредити, і суміжники, які зав’язані в паливну ланцюжок, починають відчувати на собі кризу неплатежів.
Міненерго зобов’язана в екстреному порядку вирішити проблему ліцензування і не допустити зупинки “СхідГЗК”. Потрібні рішення, а не протоколи і обіцянки. Потрібні гроші за вироблену продукцію!
До чого призведе подальша криза:
1. До зупинки підприємства і збитків держбюджету.
2. До екологічних ризиків, які будуть закриті за рахунок держбюджету.
3. До подальшого падіння доходів Енергоатому, зростання дефіциту НАЕК, що призведе до відходу з нашого ринку компанії Вестінгауз, і повернення монополії на поставки з РФ.
4. До повної відмови від проектів енергонезалежності в атомній сфері – споруда свого заводу ТВЕЛів, свого сховища ядерних відходів.
5. До зростання собівартості електроенергії в Україні.
До збільшення теплової генерації на вугільних станціях, і збільшення поставок вугілля, який або дотується з бюджету, або імпортується з РФ.
Здавалося б, Україна один з 19 виробників уранового концентрату в світі, це величезна конкурентна перевага. Але замість розвитку ми отримуємо збитки і проблеми.
Президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, міністр енергетики Ольга Буславец повинні визначити стратегію виходу з кризи української енергетики, ситуація катастрофічна, наслідки для економіки країни в разі подальшого падіння атомної енергетики вдарять по кожному.