Переміщені особи з України: більшість повертатися не хочуть
Згідно з результатами нещодавнього опитування, більшість переміщених осіб з України не хочуть повертатися на батьківщину, і лише три відсотки мають конкретні плани щодо повернення. Водночас рівень володіння німецькою мовою та інтеграція на ринку праці значно покращилися.
Про це свідчить нове опитування, проведене на замовлення Австрійського інтеграційного фонду (ÖIF) щодо становища переміщених українців в Австрії, під час якого в режимі онлайн було опитано близько 1 400 осіб віком від 18 до 55 років.
Згідно з результатами опитування, 54,5 відсотка респондентів вважали за краще б або безумовно не хотіли повертатися в Україну, і тільки три відсотки вже мають конкретні плани щодо повернення. За останні два роки цей показник різко знизився: у 2023 році він становив 13 відсотків, а у 2022 році – лише за кілька місяців після початку війни – сягав 30 відсотків.
На думку керівника проєкту Соні Дьорфлер-Больт, цілком реально, що ці люди дійсно залишаться в Австрії. Це пов’язано не лише з перебігом війни, а й зі здатністю українців до адаптації:
“Вони здатні інтегруватися”, – пояснює вона.
Мовні навички також стали темою опитування. Українці досягли явного прогресу. 72,4 % із них розмовляють німецькою, 2023 року цей показник становитиме трохи менше 46 %, а 2022 року – 17 %, тобто за два роки він збільшиться вчетверо.
На ринку праці також спостерігається прогрес. Нині 42,5 відсотка опитаних жінок мають роботу порівняно з 25 відсотками у 2023 році та менш ніж десятьма відсотками у 2022 році. Ці високі показники також можна пояснити рівнем освіти переміщених осіб: три чверті з них мають вищу освіту.
Вольфганг Мазаль, очільник Австрійського інституту сімейних досліджень, визнає “силу та завзятість” переміщених осіб і говорить про “турбо-інтеграцію”. Німецька мова є основною умовою для цього, і необхідні інструменти є.
Від початку війни ÖIF запропонувала 55 000 безкоштовних курсів німецької мови. На початок року в Австрії було зареєстровано близько 80 000 українських переміщених осіб.
За матеріалами: https://orf.at/