ЄС|NATOАвторські статті

Що насправді трапилося в Сирії і як розвивалася операція по знищенню російських військ

У Сирії у пятницю протягом одного дня було вбито кілька сотень військових. Дані про кількість загиблих різняться.

Згідно з одними — загинуло понад 600 російських військових (військових контрактників нібито з ПВК), згідно іншим-більше 200.

На сьогоднішній день вдалося по крупицях зібрати досить об’єднання ємну інформацію про події і про наслідки прямого вогневого контакту між російськими військовими і американською армією. Втрат у сил коаліції, за останніми даними в результаті конфлікту немає.

1. У чому був сенс атаки на позиції курдів в районі Євфрату?

Найімовірніше основною метою атаки змішаних російсько-асадовскіх підрозділів був нафтоносний район на Південний Заході Сирії, до якого давно проявляє інтерес Росія. Справа в тому, що не дивлячись на те, що Асада і Кремль спільно з Іраном контролюють приблизно 40-50% території Сирії, у них немає ніякої економічної можливості компенсувати витрати на війну, а головне немає ніяких ресурсів на відновлення повністю зруйнованої території, яку вони контролюють. Таким чином у Кремля виникла ідея зайняти нафтоносні райони в 80 кілометрах від Дейр-ез-Зора, де можливо у перспективи Роснефть і Газпром зможуть розгорнути свою діяльність. Однак буквально за кілька днів до просування в цей район російських військових територія була взята під контроль сирійської опозицією, яка входить в антитерористичну коаліцію з військовими США. У порядках сил демократичної сирійської опозиції перебували і американські військові радники, в тому числі на передовій.

Тим не менш Кремль вирішив все ж “промацати район” і у випадку слабкої протидії захопити територію. Операція готувалася спочатку демонстративно, а після того, як також демонстративно був зруйнований міст через Євфрат, наведень російськими військовими, почалося накопичення великих сил для наступу.

2. Як розвивалася операція російських військ в Сирії.

“Генерал Хасан, командир очолюваних курдами Демократичних сил Сирії в цьому регіоні, вказує на те місце на карті на схід від міста Дейр-ез-Зора, в 80 кілометрах на південний схід звідси, де, за його словами, танки і артилерія, які підтримують режим президента Башара Аль-Асада, почали в середу ввечері просування до штаб-квартирі, займаної його силами і радниками зі складу американських сил спеціальних операцій (Хасан, як і деякі інші високопоставлені курдські командири, не називає свого повного імені).

За словами Хасана, він отримав розвідувальні дані про підготовку наступу з боку формувань, що підтримують режим . В 21:30 в середу, приблизно за півгодини до початку наступу, він зателефонував російському офіцеру зв’язку в Дейр-ез-Зорі, з яким підтримує контакт, в надії на те, що той зможе зупинити цю операцію. “Ми сказали, що відбувається певний рух і що ми б не хотіли атакувати учасників цих дій. Вони (росіяни) не прийняли нашу пропозицію, вони всі заперечували і казали, що нічого не відбувається”, — сказав Хасан через перекладача. Він розмовляв з кількома кореспондентами, які приїхали сюди в четвер разом з генерал-майором Джеймсом Джаррардом, здійснює контроль за діями американських сил спеціальних операцій в Сирії і Іраку.

Як підкреслюється в зробленому в четвер заяві Пентагону, “представники коаліції постійно підтримували контакт зі своїми російськими колегами до, під час і після нападу. “Російські військові запевнили представників коаліції в тому, що вони не будуть атакувати розташовані поблизу коаліційні сили”, — йшлося в заяві.

За словами Хасана, атака почалася близько 22:00, і сили що підтримують режим почали просуватися вперед під прикриттям залпів танкових і артилерійських бомбардувань , снаряди яких розривалися приблизно в 450 метрах від тих позицій, які займали Демократичні сили Сирії і американські солдати.

Всього імовірно в атаці спочатку брала участь одна батальонно-тактовна група, в яку входило більше 10 танків і близько трьох десятків одиниць іншої бронетехніки. Після того, як американські військові відійшли від передових позицій, росіянами було вирішено розвинути наступ і ввести в дію другу — резервну батальонно-тактичну групу, точна чисельність якої невідома.

Американські Військово-повітряні сили відповіли на цю загрозу нищівними ударами, спочатку високоточною артилерією і можливо, судячи за оцінками очевидців застосовувалися HIMARS (англ. High Mobility Artillery Rocket System — вим. Хаймарс) — американська високомобільна ракетно-артилерійська система оперативно-тактичного призначення. Це ракети, які можуть пролетіти до 200 км. за п’ять хвилин і знищити в одному залпі до 50 цілей високоточними боєприпасами. Найімовірніше саме за допомогою цієї системи були знищені російські артилерійські батареї прикриття, а безпілотники використовувалися лише для цілевказівки вогню. Після знищення артилерії противника, а також оперативних порядків росіян і ассадитів, був нанесений удар по тиловим підрозділам, яким була фактично знищена на марші одного БТГ.

Паралельно працювала система ДИТ, повністю подавивша зв’язок в оперативних порядках, чим пояснюється, що вдалося отримати розшифровку переговорів тилових груп. Повітря контролювався ймовірно двома парами (як зазвичай) F22 Raptor, які наглядали за можливою появою авіації РФ в заданому районі.

За словами Хасана, в розпал цієї кривавої бійні йому знову подзвонив російський офіцер зв’язку і попросив його припинити на час бойові дії для того, щоб забрати вбитих і поранених в ході того наступу, який він заперечував. Курдський командир побачив у цьому віроломство. “Більше ми росіянам не довіряємо”, — сказав Хасан. А коли один з репортерів зазначив парадоксальність ситуації — російський офіцер спочатку заперечує проведення атаки, а потім просить про припинення вогню, — Хасан зауважив: “Забавно, що наддержава не знає, що роблять її сили на землі”.

Приблизно через дві години після нанесення контрударів було знищено 80% усіх сил росіян і ассадітов. Тепер почалося “блошине полювання” — використовуючи “противопартизанский” АС130 і дві парі ударних вертольотів, американці, під прикриттям F22 остаточно зачистили район наступу противника.

Загальні втрати РФ і Асада становили до 90% всієї техніки і 70-80% живої сили. Американські військові вийшли з поєдинку по всій ймовірності без втрат. Вся операція тривала близько шести годин.

3. Чому різняться дані про втрати росіян?

Основна причина — повна прихованість інформації від початку проведення операції армією РФ і до її завершення. Крім того — було дві батальонно-тактичних групи. Ймовірно у першій (на лінії зіткнення) і загинуло 217 росіян (найманців з ЧВК). Друга група була розбита на марші (мінімум три роті росіян). Звідси і різниця в оцінці — від 217 до 640 російських військових. Потрібно сказати, що в дійсності силами коаліції була повністю знищена не тільки передова угрупування, але і група артилерійської підтримки, а також тилова угруповання, включаючи оперативний штаб, який командував наступом.

4. Що таке ПВК “Вагнер” і чому пишуть, що загинули тільки вони?

ПВК “Вагнер” — це назва найбільш боєздатних російських підрозділів в Сирії, так звані “іхтамнети”. Це загони штурмового спецназу, які до цього активно воювали в Україні, а тепер і в Сирії. Перед нападом, російські військові з цих підрозділів здають свої паспорти. військові квітки, переодягаються у форму військ Асада. В дійсності вони всі — кадрові російські військові-контрактники. Коаліція про це чудово знає, і стежить за їх переміщенням постійно.

5. Які наслідки даної операції для Кремля і коаліції?

Потрібно сказати, що повне знищення американськими силами в Сирії російського військового угруповання в перші години викликало шок як у штабі російських військ в Сирії, так і в Кремлі. Було несподівано не тільки те, що американці відповіли на виклик Кремля в нафтоносному районі Сирії, але і та міць, з якою вони відповіли. За оцінками, підрозділи росіян, знищені на півдні Сирії становили близько 20% всіх російських штурмових сил. Знищені вони булі за кілька годин. Вже через кілька годин американська сторона оголосила з офіційних джерел, що знищила сили Асада під час їхнього настання на позиції коаліції. Також вони заявили, що ні про яких “русских яхтамнетах” в даному районі їм нічого не відомо. Через добу на двох літаках в Росію було доставлено близько 150 поранених росіян. Частина поранених залишили на території російських авіабаз в Сирії.

Кремль утримався від виразної реакції у відповідь, висловивши лише “глибоку стурбованість” ситуацією, що склалася на півдні Сирії. Найімовірніше в найближчій перспективи Росія утримається про проведення яких-небудь операцій у напрямку військ коаліції, отримавши жорстокий урок. За оцінкою експертів, Росія в разі конфлікту з коаліцією може втратити всі свої бази в Сирії протягом трьох діб.

Через добу після подій у районі Дейр-ез-Зор, розпочалася активна операція ізраїльської армії в районі Дамаска. Виявивши у своєму повітряному просторі безпілотник іранського виробництва, армія Ізраїлю збила його, а потім завдала масованого удару по військових об’єктах Хізбалли і сил Асада. Потім, після втрати одного свого літака (імовірно збитий комплексом ППО С-300), Ізраїль знищив в районі Дамаска масованим ударом одночасно 8 батарей ППО.

Висновки.

Ймовірно найближчим часом військові дії в Сирії активізуються в основному в центральних районах. Ситуація навколо російської військової угруповання буде значно погіршуватися найближчі місяці, що може призвести, якщо не будуть досягнуті чіткі домовленості, до її евакуації в середині-наприкінці року, а також знищення режиму Асада надалі.

Армія США довела свою перевагу на даному театрі військових дій. Починаючи від технічної переваги і закінчуючи методами ведення бою і управління військами. Війська РФ підготували і провели абсолютно бездарну і безглузду операцію, яка була виявлена ще на етапі планування. Крім того, російська армія не здатна вести нічні наступальні операції — війська асадитів і росіян були розстріляні фактично як в тирі, причому при повній втраті орієнтації останніми.

П. С.

Ось розшифровка радіообміну з цього приводу. Російські ЗМІ з цього приводу мовчать, оскільки президентом РФ вже було офіційно оголошено, що в Сирії здобута остаточна перемога і того загиблих не повинно бути.

Інформація взята з Telegram-каналу WarGonzo, який веде військовий кореспондент Семен Пегов…

Голос 1:”…Коротше, це на*уй разъебали наших,коротше. В одній роті нах@й 200 чоловік на*уй двухсотых відразу ж, в іншій 10 осіб і вісь про третю не знаю, але там теж розтріпали дуже сильно взагалі від коротше три роті постраждало, вісь били піндоси, спочатку артою накрили нах@й епыть від а потім підняли на*уй 4 вертушки і карусель запустили коротше з великокаліберних кулеметів нах@й, коротше всіх х@ячили у наших крім автоматів нах@й не було взагалі нічого, ну не кажучи там про якомусь пзрк і так далі, коротше розтріпали там ваще ну влаштували пекло там і піндоси конкретно і чітко знали нах@й що це ми йдемо, росіяни вісь наші йшли завод віджимати а смороду на цьому заводі коротше сиділи коротше ми піз*і отримали ваще жорстких нах@й вісь щас мені нема віддзвонили нах@й там сидять бухають коротше, багато дуже на*уй б*ять зниклих без вести ну це коротше піз*єц ваще там б*ять ще одне приниження б*ять і ну коротше з нами на*уй нуниктовообще нах@й не вважається як з чортами надійшли взагалі думаю що наші зараз задню б*ять врубят нах@й наш уряд і ніхто нічого ніяку відповідь нічого не зробить і ніхто нікого не знищить. за це нах@й вісь такі у нас втрати!”

Голос 2: “Брат, ну дивись. Там 177 убитих — тільки 5-та рота. 2-ку практично не зачепило. Коротше 5-ку всю знищили, їх розкатали там авіацією, вертушками, артилерією і курди з американцями на них поперли, у хлопців просто не було шансів, 5-ка лягла майже вся. залишки важких, зараз “Тюлпан” прийде вночі сьогодні, тоді будемо зустрічати вже. Давай, на зв’язку. Вікторович теж, по-моєму, якщо наші, теж мінусовій”.

Голос 3: “Коротше парняга зараз віддзвонив, вони вишикувалися в колону, вони не доїхали до цих метрів триста, бл@дь, сімсот, каже, до позицій, один взвод вперед пішов, а ці, колона, стояла. Вони коротше метрів триста не доїхали. Ці американський прапор підняли, і за них арту початку жорстко ху@чить, а потім вертушки підлетіли і почали еб@битими всіх, від і бігали… Зараз парняга отзвонил — в загальній складності 215 “двухсотых”, ніби так, коротше розкатали просто жорстко… Позначили себе… Наші взагалі на що сподівалися? Типу самі съ@бутся? Напугаются? Х@й знає… Коротше, така х@йня… Кого-то взагалі пізнати не можуть, там народу до фіга. Смороду стоячу колону пох@ячили просто артою навіть, піхота навіть не висувалася, чисто артою нах@ячили, і все і піз*єц”.

Голос 4: “З техніки, каже, уцілів один танк і один БРДМ, а всі інші “бардаки”, всі інші танки були знищені в перші хвилини бою відразу”…

Віктор Шевчук

Всього за кілька годин США знищили військові сили противника, що наступали на них, продемонструвавши свою велику перевагу над противником. Крім артилерії і військових вертольотів, американці використовували в бою літаючу батарею Lockheed AC-130 Spectre :

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України