Білоруси солідарні з українцями у боротьбі за евроінтеграційні прагнення

За місяць від початку Революції гідности ми поспілкувалися з білоруським опозиціонером В’ячеславом Сівчеком, головою Руху солідарности “Разом”, який діє в Білорусі, та ГО “Білоруський центр” в Україні. 2011 року через політичні переслідування він був вимушений переїхати жити до України. З літа 2013 року мешкає в Польщі.

1. Пане В’ячеславе, розкажіть, чому Ви зараз в Україні? Яке Ваше особисте ставлення до Революції гідности?

Я приїхав до України, щоб підтримати Евромайдан. Щоб Україна повернулася в Европу. Організація, яку я очолюю, повністю солідарна з Україною. Усі білоруські організації, які непідконтрольні Лукашенку, підтримують Майдан. Зокрема, 19 грудня 2013 року ми проводили у Києві на Майдані Незалежности акцію до 3-ї річниці “Кривавої неділі” – розгону Лукашенком білоруського Майдану, який висловив незгоду з результатами виборів. Ми розгорнули під сценою на Майдані Незалежности наш стяг (заборонений білоруською владою – ред.) та пройшли від Хрещатика до вулиці М.Коцюбинського, 3, де розташоване Посольство Білоруси в Україні. Там ми провели віче та намагалися передати звернення до посольства. Але вони (представники посольства – ред.), порушуючи свої дипломатичні канони, не вийшли до людей і не прийняли наше звернення.

2. Чи підтримує білоруська опозиція Україну? В чому проявляється ця підтримка?

Звісно, що підтримуємо. Особисто я взяв участь у трьох Евромайданах. 27 листопада, у День Героя, у Львові ми провели віче, пройшли колоною містом зі своїми стягами до пам’ятника Степану Бандері. Тоді виступив Юрій Шухевич. 19 грудня був у Києві. Оскільки зараз проживаю у Варшаві, то фактично щодня ходив на Майдан перед Посольством України у Варшаві.

Також білоруські активісти проводять акції на підтримку України. До прикладу, 30 листопада ми передали посольству України в Мінську звернення, що ми солідарні з братнім українським народом. Тоді білоруські активісти вийшли з трьома стягами (білоруським, українським та стягом ЕС) до посольства України в Мінську. Згодом міліція отримала фото з акції, де були зображені чотири людини – двох з них опізнали, двох досі шукають.

А 4 грудня була спроба передачі російському посольству в Білорусі заяви “Руки геть від України!” На жаль, чиновники російського посольства порушили дипломатичні канони і заяву від нас не взяли. Тож ми були вимушені надсилати її поштою. Та й зверніть увагу, скільки представників білоруського народу виступало на ваших Майданах – близько десятка. Тут виступав і лідер партії БНФ (“Білоруський Народний Фронт” – одна із перших антикомуністичних партій Білорусі) Аляксей Янукевіч, і заступник голови Руху “За Свободу” Юрій Губаревич, і кандидат у президенти Білоруси на виборах 2010 року, якого брутально побили, коли ще навіть не закрилися виборчі дільниці, Володимир Некляєв, та инші.

3. Яка позиція режиму Лукашенка до подій в Україні?

Події, що відбуваються в Україні, сам Майдан, не мають аналогів в европейській історії. А волю, яку продемонструвала українська нація для того, щоб вирватися зі східного ярма та повернутися в Европу, ще жоден европейський народ не демонстрував.

Але у нас у Білорусі влада – промосковська та гебешна. Працює пропаганда. Активістів, які солідарні з українським Майданом, затримують і судять. Поки ми з Вами розмовляємо, за ґратами перебуває активіст Максим Вінярський. Його засудили на 15 діб за акцію, яку 30 листопада проводили в Мінську на підтримку України. Він ще встиг виступити зі сцени українського Майдану. За ті ж дії засуджений Ілля Добротвор з Руху солідарности “Разом”. Суд зобов’язав його сплатити штраф у розмірі одного мільйону сорока тисяч російських рублів.

Але ж Ви бачите, що евромайдани і акції на підтримку України відбуваються в десятках країн, а репресії застосовують тільки в Росії (російських активістів уже відпустили) та Білорусі. Білоруська влада боїться. Але вся опозиція та люди, які виступають за европейський шлях розвитку Білоруси, попри Лукашенкову диктатуру, – у більшості. Бо ми самі – европейці.

Довгий час вони (білоруська влада, – ред.) були розгублені. Мовчать або ретранслюють позицію Москви. Тобто насправді вони бояться. І це демонструють не тільки арешти білоруських активістів, які відкрито підтримують київський Майдан. Хлопців зазвичай обвинувачують за організацію несанкціонованих пікетів. Адже згідно з білоруським законодавством, щоб проводити акцію, заявку необхідно подати за 15 днів. Але навіть якщо подати вчасно – просто не дозволять.

Офіційних заяв про події в Україні Лукашенко не робив. Найбільше він боїться, що білоруси вийдуть на площу. У нас жорсткий режим. Вони бояться будь-яких акцій.

4. На Вашу думку, чого ми, українці, можемо очікувати у результаті протестів?

Перемога. Потрібна перемога. Я не буду робити жодних прогнозів. Лише сподіватимуся на перемогу. Зараз я згадую події 1995–96 рр., коли в Білорусі встановлювалася промосковська гебешна диктатура. Мені дуже хотілося б, щоби Україну не спіткала така ж доля. Щоб Україна стала европейською демократичною країною, вирвалася з-під впливу сходу. І нам насправді від цього стане легше. Тому що і в Білоруси, і в України ворог один – російський імперіялізм. Чому я це знаю, бо дуже добре пам’ятаю ті брутальні дні, коли 2006 року була зачищена площа Каліновського.

Після тих подій я мав прес-конференцію у Львові разом з Олегом Тягнибоком. І мене дуже здивувало, коли українські журналісти не вірили мені, коли я розповідав, що тільки 20% білоруських школярів (тепер 16%) вивчають білоруську мову. У мене склалося тоді враження, що ми з Україною – не сусіди, а десь далеко один від одного перебуваємо. У нас нестерпна ситуація. Ми – нація, яка не має жодного національного університету; нація, яка з 1995 року позбавлена чесних виборів; нація, над якою знущаються, коли Колю Лукашенка уже показують як майбутнього спадкоємця.

5. Якщо ми провалимо Революцію, нас чекає такий же сценарій, як і Білорусь?

Якщо, не дай Боже, це станеться, в Україні може бути гірше, ніж у Білорусі. Те, що зараз Лукашенко робить з державою, ніколи не було в історії білоруської нації. Країна переживає найстрашніші часи. Нас завойовували окупанти, але ми ніколи не мали князів, яких не обирали. Тому коли у нас вдалося відбудувати “султанат”, то в Україні буде жорстка диктатура. І тоді вас чекають сотні політично репресованих.

Форма правління, яку ми маємо, чужа для Білоруси. Вона нав’язана нам Лукашенком. Ми живемо в час відновлення імперії зла. Але різниця між нашими державами полягає в тому, що у Білорусі, на відміну від України, проживає менше росіян. Насправді Росії просто не вистачає людських ресурсів для відродження цієї імперії. Вона зараз у жахливому стані. Відповідно до переписів 2003 та 2010 років, у Російській Федерації зменшилась кількість етнічних росіян на 2%. У деяких колишніх республіках Совєцького Союзу росіян просто менше 5%. Тому иншого виходу, як проводити експансивну політику по відношенню до колишніх республік Союзу, в неї немає. До того ж, Росія зараз по всьому світу нахабно себе поводить. Її шовіністські замашки залишилися.

6. Зараз Ви проживаєте в Польщі. Яке ставлення поляків до Майдану в Україні?

Поляки однозначно підтримують Майдан. Більше того, у Польщі був такий забавний момент. Нещодавно проходив марш правих у Варшаві. А праві партії в Польщі виступають проти Европейського Союзу, вони евроскептики. Але навіть на їхній акції був стяг Европейського Союзу в підтримку київського Майдану та евроінтеграційних прагнень України.

7. Якщо українці скинуть режим Януковича – чи повстануть після цього білоруси?

Тисячі людей виходили на центральні площі Мінська на початку 90-х років, і 1996-го, і 2001-го. Я не знаю, коли білоруси знову повстануть. Зараз у білоруську революцію ніхто не вірить. Спротив режимові є давно, але ті маніпуляції, які використовує влада в умовах авторитаризму, роблять свою справу. Але ви не уявляєте, яка кількість білорусів ненавидить цей режим та чиновників.

Я дуже сподіваюся, що Майдан і та міжнародна солідарність, яка є в української нації, дозволить українським політикам при подальших подіях у Білорусі підтримати нас.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

5 × 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh